Kahramanmaraş'ta meydana gelen 6 Şubat depremlerinin ardından, enkaz kaldırma çalışmaları hala devam ediyor.

Jeolog Prof. Naci Görür, açıklamalarıyla gündeme gelerek deprem bölgesiyle ilgili önemli bir uyarıda bulundu. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Deprem bölgesinde yerleşim alanlarını hızla yenilemek ve tekrar ayağa kaldırmak için yoğun bir çalışma yapılıyor. Ancak lütfen aceleyle yapılan bu yenileme çalışmaları sonucunda 6 Şubat'ta yaşanan felaketi gelecek nesillere bırakmayalım!" ifadelerine yer verdi.

Naci Görür söz konusu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Bu günlerde harıl harıl deprem bölgesinde yerleşim bölgelerini yenileme, ayağa kaldırma çalışmaları yapılıyor. Okan Tüysüz ile görüştük, duyduğumuz endişeleri bir kez daha duyuralım dedik: Deprem kentlerini tamir ve yenileme çalışmaları sadece bir inşaat projesi değildir.
Her yerleşim alanının yüzey jeolojisini, yeraltı jeolojisini, jeomorfolojisini, jeofiziğini, sismolojisini, zeminini, vb ayrıntılı olarak bilecek ve yenilediğiniz bölgenin depremsellğini, aktif faylarını, çökme alanlarını, sıvılaşma yörelerini, kütle hareketlerinin olabileceği yerleri, deprem etkisinin büyütüleceği yöreleri, deprem dalgalarının bir nevi kapana kısılıp yıkıcı ekilerinin artacağı alanları, vb belirleyip inşaatına giriştiğiniz yerlerin yerleşime uygun olup olmadığına karar vermeniz, sonra da yenileme ve imar çalışmalarına girişmeniz lazım.
Ne olur alelacale deprem bölgelerinde yenileme çalışmaları yapıp 6 Şubat gibi bir afeti aynı bölgedeki gelecek nesillerimize ihale etmeyelim. Sevgiyle."