Washington'da Gazze için toplanan 300 bine yakın eylemci ateşkes çağrısında bulundu. Eylemciler, ABD Başkanı Biden'ı protesto ederek, "Biden saklanamazsın, seni soykırımla suçluyoruz" sloganları attı.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları için ABD’nin başkenti Washington D.C’de bir araya gelen 300 bin eylemci Beyaz Saray'ın İsrail’e yardımlarının durması için Filistin’e destek gösterisi düzenlendi.

https://twitter.com/i/status/1720934577340838219

TARİHİN EN BÜYÜK FİLİSTİN MİTİNGİ

Beyaz Saray ve Kongre’nin yakınındaki Freedom Plaza Meydanı'nda yerel saat ile 14.00’te başlayan gösteriye ellerinde Filistin bayrakları ve Filistin’e destek pankartları ile şehir dışından gelenler de dahil yüz binlerce gösterici katıldı. Protestoyu organize eden kuruluşlardan ANSWER Koalisyonu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, gösteriye 300 binden fazla kişinin katıldığını ve gösterinin, “Washington DC'de ABD tarihindeki en büyük Filistin yanlısı miting” olduğunu yazdı.

abd-gazze-miting-biden-ic.jpg

BIDEN'I 'SOYKIRIM' İLE SUÇLADILAR

Barış yanlısı Yahudi grupların da dahil olduğu gösteride yapılan konuşmalarda, Gazze’de hemen ateşkes çağrısı yapılırken, Joe Biden yönetiminden İsrail’e yönelik ABD yardımlarının durdurulması talep edildi. Çok sayıda organizatör doğrudan Başkan Joe Biden'a hitap ederek "Biden, saklanamazsın, seni soykırımla suçluyoruz" ve "Ateşkes yoksa oy da yok" sloganları attı.

Konuşmalardan sonra göstericiler Beyaz Saray’a doğru yürüyüşe geçti. Protesto boyunca polisin çevrede geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

abd-gazze-miting-biden-ic2.jpg

“Gazze Kasabı Olarak Anılacaksın” “Gazze Kasabı Olarak Anılacaksın”

GAZZE İÇİN ATEŞKES ÇAĞRISI

Başkent Washington DC dışında, New York, Los Angeles, Detroit ve Seattle başta olmak üzere ABD’nin diğer şehirlerinde de Filistin’e destek gösterileri yapıldı. Manhattan Herald Meydanı’nda toplanan 1000’den fazla Filistin yanlısı gösterici, bir süre trafiği engelleyerek Gazze’de acil ateşkes çağrısında bulundu.

Daha sonra polisin yoğun güvenlik önlemi altında protestocular Birleşmiş Milletler binasına doğru yürüyüşe geçti. Burada atılan sloganlardan sonra göstericiler olaysız şekilde dağıldı.

Kaynak: Karar

Editör: Ahmet Kacır