Artan enflasyon ve hayat pahalılığıyla beraber geçim derdi her geçen gün derinleşirken, vatandaş çareyi şans oyunlarında aramaya devam ediyor. 2023 yılında devlet, şans oyunlarından 28 milyar 401 milyon lira gelir elde etti. Devletin şans oyunları vergi gelirleri kriz derinleştikçe rekor kırmaya devam ettiğini belirten CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş, bir önceki yıla göre artışın yüzde 175 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

CHP Bolu Milletvekili ve Sanayi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Türker Ateş, devlet şans oyunlarından elde ettiği gelirlerle ilgili verileri paylaştı.

Cemil Çiçek'ten AK Parti Değerlendirmesi: 'MR'dan Sonra Gereğinin Yapılması Lazım' Cemil Çiçek'ten AK Parti Değerlendirmesi: 'MR'dan Sonra Gereğinin Yapılması Lazım'

Ekonomik krizle birlikte devletin şans oyunlarından elde ettiği gelirlerin de hızla arttığına dikkat çeken Ateş, “2019 yılında 1 milyar 681 milyon lira olan gelir, 2023 yılında 28 milyar 401 milyona sıçradı. İktidardan ümidi kesen yurttaş; çareyi şans oyunlarında arıyor. Son dört yılda devletin şans oyunlarından elde ettiği gelir, 15 kattan fazla arttı” değerlendirmesinde bulundu

'YURTTAŞLAR ÇIKIŞI ŞANS OYUNLARINDA ARIYOR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile yılbaşındaki şans oyunları vergi oranlarının yarıya düşürülmesinin kumar alışkanlığını teşvik ettiğini ifade eden Ateş şöyle konuştu:

“Ekonomik buhrandan çaresiz kalan yurttaşlar çıkışı şans oyunlarında arıyor. Devletin şans oyunları vergi gelirleri kriz derinleştikçe rekor üzerine rekor kırıyor. Şans oyunları vergisinden devlet 2019’da 1 milyar 681 milyon lira, 2020 yılında 3 milyar 463 milyon lira, 2021 yılında ise 6 milyar 91 milyon lira gelir elde etmişti. 2022 yılında şans oyunları vergi geliri 10 milyar 300 milyona yükseldi."

'VATANDAŞ ÜÇ KURUŞU DA ŞANS OYUNLARINA KAPTIRIYOR'

Karar'ın haberine göre, Elde edilen gelirin bir önceki yıla göre artış yüzde 175 olduğunu belirten Ateş, "Talih Kuşu yurttaşların üzerinde döndü dolaştı, en son gelip devletin başına kondu. Şans oyunları iktidar eliyle kaynak yaratmak için teşvik ediliyor. Vatandaşın ikramiye umudu, bütçe açıklarına yama yapılıyor. Vatandaş bir ümit elindeki üç kuruşu da şans oyunlarına kaptırıyor. Toplumsal bunalım giderek katlanıyor. Vatandaş çaresizce şans oyunlarından medet umuyor" dedi.