Seçimi yüzde 55'ten fazla oyla kazanan DEM Partili Abdullah Zeydan'ın mazbatasının yarısından az oy alan AK Parti adayına verildiği Van'dan sonra Bitlis'te de eylem ve etkinlikler 15 gün yasaklandı. Kente giriş çıkışlara da izin verilmeyecek. Öte yandan Siirt Valiliği de Pervari ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Van İl Seçim Kurulu'nun Abdullah Zeydan hakkında kararının ardından birçok ilde protesto eylemleri devam ederken Valilik Bitlis'te de eylem ve etkinliklerin 15 gün süreyle yasakladı. Kente giriş çıkışlara da izin verilmezken Siirt Valiliği de Pervari ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Bitlis Valiliği kentte eylem ve etkinlikleri 15 gün yasakladı. Gösteri, yürüyüş, oturma eylemi gibi her türlü eyleme yasak getiren Van Valiliği, söz konusu protestolar için çevre il ve ilçelerden gelecek kişi ve grupların da kente ve ilçelere giriş-çıkışlarına izin verilmeyeceğini duyurdu.

Resim

Sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, "aynı tarihlerde Bitlis güzergahını kullanarak örgütsel çağrılarda bahsedilen ve benzer konulara ilişkin kanuna aykırı eylem ve etkinliklere katılımın önlenmesi amacıyla il ve ilçelere girişlere, buralardan da bireysel ve toplu çıkışlara izin verilmemesine karar verilmiştir" denildi.

AKP'de Manisa Kavgası… MHP Sözleri Kavga Çıkardı...  Arınç İşin Neresinde AKP'de Manisa Kavgası… MHP Sözleri Kavga Çıkardı... Arınç İşin Neresinde

31 Mart Yerel Seçimlerinde oyların çoğunluğunu alarak büyükşehir belediye başkanı seçilen DEM Partili Abdullah Zeydan hakkında verilen karar sonrası Van'da başlayan gerginlik sürüyor. Van Valiliği yaşanan gelişmeler üzerine alınan kararı kamuoyuna duyurdu. 15 gün sürecek yasaklar başladı.

Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen DEM Partili Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının geri alınmasına ilişkin kararın kaldırılmasının ardındanin ardından başlayan gerginlik devam ediyor. Van Valiliği tarafından yapılan açıklamada, "İlimiz ve ilçelerimize girişlerine, buralardan bireysel veya toplu olarak çıkışlarına izin verilmemesi hususunda Valilik makamınca karar alınmıştır" ifadelerine yer verildi.

Zeydan'ın memnu haklarının geri alınmasına ilişkin karararın kaldırılarak mazbatanın seçimde ikinci olan AK Parti adayı Abdulahat Arvas'a verilmesi kararına yönelik tepkiler devam ediyor. Şehirde yaşanan gerginlikler sonrası Van Valiliği gösteri yürüyüşü ve toplantıları 15 gün süreyle yasakladı. Ayrıca il sınırlarına giriş ve çıkışlar kısıtlandı.

18 NİSAN TARİHİNE KADAR YASAK

Valilik tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Van ili coğrafi sınırları içerisinde 03 Nisan 2024 tarihinden geçerli 17 Nisan 2024 tarihi de dâhil olmak üzere (15) gün süre ile; Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantılarının 2911 Sayılı Kanunun ilgili hükümlerine istinaden yasaklanması,

Yine Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetlerin de 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında yasaklanması,

Yine yukarıda belirtilen tarihler arasında, ilçelerimizden veya çevre illerden bireysel veya toplu olarak veya ilimiz güzergâhını kullanarak, başta yukarıda belirtilen paylaşımlarda bahsedilen konu ve benzer konulara ilişkin her türlü kanuna aykırı eylem/etkinliklere katılım sağlanmasının önlenmesi amacıyla, kanuna aykırı eylem/etkinliklere katılması muhtemel şahıs/şahıslar/grup/grupların 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (c) fıkra hükümleri gereğince, ilimiz ve ilçelerimize girişlerine, buralardan bireysel veya toplu olarak çıkışlarına izin verilmemesi hususunda Valilik makamınca karar alınmıştır."