Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı destekleme kararını açıklayan Sinan Oğan'ın ardından gözlerin çevrildiği Ümit Özdağ kameraların karşısına geçti. 28 Mayıs için kararlarının henüz kesinleşmediğini ifade eden Özdağ, Kılıçdaroğlu ile bu akşam gerçekleştirilecek toplantının ardından 'anlaşma sağlanırsa' yarın açıklama yapacaklarını duyurdu.

14 Mayıs'ta gerçekleşen Cumhurbaşkanı seçiminde sonuç çıkmayınca, Türkiye ikinci tur seçimi için 28 Mayıs'ta tekrar sandığa gidecek. 14 Mayıs seçimlerine cumhurbaşkanı adayı olarak giren ancak yüzde 5.17 oy alarak ikinci tur seçimlerine giremeyen Sinan Oğan, dün Cumhur İttifakı adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceklerini açıkladı. Sinan Oğan'ın Erdoğan'ı destek açıklamasının ardından siyaset arenası hareketlendi, gözler ise dağılan ATA İttifakı ortaklarından olan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'a çevrildi.

Ümit Özdağ, Sinan Oğan'ın kararının 'kendi politik tercihi' olduğunu, bunun Zafer Partisi'ni bağlamayacağını söyledi, söz konusu açıklamanın bugün 11.00'de gerçekleşeceğini açıkladı. Kamuoyunun merakla beklediği açıklama gecikmeli şekilde 12.45'te yapıldı.

28 Mayıs için kararlarının henüz netleşmediğini ifade eden Özdağ, Kılıçdaroğlu ile bu akşam bir görüşme daha yapacaklarını, 'anlaşma sağlanırsa' yarın da Kılıçdaroğlu ile ortak açıklama yapacaklarını belirtti:

"Nihayetlenmedi. Bu görüşmeleri bu gece gerçekleştireceğiz. Olumlu giden süreci olumlu tamamlayacağımıza inanıyorum. Başarabilirsek yarın saat 11.00'de Sayın Kılıçdaroğlu ile açıklama yapmayı planlıyoruz."

Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan'ın ikinci turda Erdoğan'ı destekleme kararını değerlendiren Özdağ, "Sinan Bey'in kendi takdiridir. Zafer Partisi'ni bağlamamaktadır. Sinan Bey ile farklı düşünüyoruz. Kamuoyunun değerlendirmesine bırakıyoruz. Üzerinde durmuyoruz. Biz Sinan Bey ile yola çıkarken cehennemin kapılarını kapatmak için yola çıktık. Biz hala kapıları kapatmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Özdağ'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Ancak sizin de bildiğiniz gibi yürüyen bir süreç var. Oldukça ciddi bir mesafe kaydetmekle birlikte henüz sonuçlanmadığı için bugün akşam Sayın Kılıçdaroğlu ile Hatay dönüşü bir toplantı daha yapacağız ve bu toplantıda halen üzerinde görüşmekte olduğumuz ve Türkiye'nin güvenliğini sağlayacak 13 milyon sığınmacı ve kaçağın 1 sene içinde vatanlarına dönmesini güvence altına alacak, böylece Türkiye'nin üzerinde yıllık 11 milyar dolara ulaşan sığınmacıların ekonomik maliyetinin artık Türk halkının sırtından atılmasını temin edecek ama aynı zamanda Cumhuriyetimizin kuruluş esaslarını, anayasanın ilk 4 maddesinin, 66'ncı maddeyi güvence altına alacak ve PKK, FETÖ, IŞİD gibi terör örgütleri ile de stratejik ve uzun vadeli, sıfır tolerans ilkesine dayalı bir mücadeleyi öngören protokol görüşmelerini büyük ölçüde ilerletmiş bulunuyoruz.

Ama nihayetlenmedi, nihayetlenmesi ve imzaya bağlanması için yüz yüze bazı görüşmeler yapılması gerekiyor. Bu yüz yüze görüşmeleri bu gece gerçekleştireceğiz ve burada da şu ana kadar olumlu gelişen süreci bu son aşamada da olumlu gerçekleştireceğimizi umuyoruz.

Ve bunu başarabilirsek eğer yarın saat 11.00'de Sayın Kılıçdaroğlu ile birlikte açıklama yapmayı planlıyoruz. Ancak tekrar altını çizerek ifade etmek isterim, Zafer Partisi Atatürk çizgisinde Türk milliyetçisi bir partidir. Aziz Atatürk'ten onun koymuş olduğu ilkelerden asla taviz vermez. Bu doğrultuda yapmış olduğumuz bütün çalışmalar protokole yansıdı şimdi bunları hassas bir şekilde şekillendiriyoruz.