Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, SÖZCÜ Televizyonu'nda İpek Özbey ile Özel Röportaj'da soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emeklilere yönelik sözlerini eleştiren Özdağ, "250 milyar dolara yakın parayı bu ülke, Suriyelilere ve değişik ülkelere harcamış" dedi.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Sözcü Televizyonu'nda İpek Özbey ile Özel Röportaj'da soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emekli maaşlarına zam konusunda yaptığı açıklamaları eleştiren Özdağ, Türkiye'nin Suriyelilere harcadığı miktarı açıkladı.

"SURİYELİLER İÇİN BELİRLİ İNŞAATLAR YAPILIYOR"

"250 milyar dolara yakın parayı bu ülke Suriyelilere ve değişik ülkelere harcamış" diyen Özdağ, şunları söyledi:

* "İstanbul'da 4 milyon sığınmacı ve kaçak var. Türkiye'de küçük gruplar, mesela Suriyelilere vatandaşlık satışından para kazanıyor. Suriyeliler bir zamanlar kamplarda kalıyorlardı. Bu kamplara gıda veriliyordu. Bu gıdaları belirli kişiler veriyordu. Bunlar bir gelir elde ediyordu. Avrupa Birliği fonlarıyla Suriyeliler için belirli inşaatlar yapılıyor. Bu inşaatlardan belirli kişiler nemalanıyor. Bunların hepsi iktidar çevresinde küçük bir grup ama Türk halkının çok büyük bir bölümü bundan büyük bir zarar görüyor.

Kim İzin Verdi, Kim Durduracak? Acının Yıl Dönümünde Bilinçli Provokasyon, Utanç Projesi İptal Edilmeli Kim İzin Verdi, Kim Durduracak? Acının Yıl Dönümünde Bilinçli Provokasyon, Utanç Projesi İptal Edilmeli

* Erdoğan diyor ki 'Emeklilere bu parayı veremeyiz'. 2008'e kadar siz emekli olduğunuzda mart ayında emekli oldunuz, şubat ayında 100 TL aldınız maaş. Martta emekli olduğunuzda 70 liraya düşüyordu. 2008'den itibaren bu 100 liradan 30 liraya düştü. Emeklisine para yok ama 164 milyar dolar Suriyelilere harcanan para 2012'den bu yana. Bu rakamı nereden buluyoruz? Kendi yayınlarından buluyoruz. Yılda 11 milyar dolar.

"250 MİLYAR DOLARA YAKIN PARAYI BU ÜLKE HARCAMIŞ"

* İnsani yardım diye bir şey var. Dünyada en fazla insani yardım yapan biz, ikinci ülkeyiz. Kimden sonra? ABD'den sonra. İnanmak zor değil mi? 2012'de 3 milyar 15 milyon, 2013'te 4 milyar 90 milyon, 2014'te 6 milyar 403 milyon, 2015'te 5 milyar 105 milyon. Bunlar dolar. 2017'de 9 milyar 324 milyon, 2018'de 9 milyar 927 milyon, 2019'da 9 milyar 371 milyon, 2020'de 8 milyar 797 milyon, 2021'de 8 milyar 397 milyon dolar, 2022'de 7 milyar 892 milyon dolar yardım yapmışız. 2012 ile 2022 arasında harcadığımız para, insani yardım adı altında 80 milyar 268 milyon dolar. Toplayın 164 ile, 250 milyar dolara yakın parayı bu ülke Suriyelilere ve değişik ülkelere harcamış. 

* Süleyman Soylu bakanken, bu insani yardımla övündü. 'Dünyada Gayri Safi Milli Hasılası'na göre en fazla yardım yapan ülkeyiz' dedi.

"O GÜN FETÖ İÇİN AÇMIŞ OLDUKLARI YOLLARI, BUGÜN HANGİ CEMAATLER İÇİN AÇIYORLAR?"

* O gün FETÖ için açmış oldukları yolları, bugün hangi cemaatler için açıyorlar? Esas mesele o. AKP'nin Türk milletine ve Türk devletine karşı birçok suçu vardır ama en büyük suçu, Türk tarihinin mantığına aykırı olarak ve Türk devlet oluşumunun mantığına aykırı olarak devleti, cemaat ve tarikatlara teslim etmektir. Türk tarihi boyunca böyle bir şey göremezsiniz. 

* Tarikat ve cemaatlerin devlet kurumlarını yönetmesine izin verdi. Bunu, bir AK Parti milletvekiline sordum. 'Bir FETÖ deneyimi yaşadınız. Akıllanmadınız mı? Bu gün nasıl yapıyorsunuz da devletin değişik kurumlarını değişik cemaat ve tarikatlara...' dedim. Dedi ki 'Ümit bey, onların yanında devletin çok güvenilir insanları var, kontrol ediyorlar onları'. Vah vah, buna inanıyorlarsa... Şaka gibi bir şey bu.

FATİH ERBAKAN'IN MENZİL ŞEYHİNİ ZİYARETİ

* Bu ziyaretin, AKP'nin sinir uçlarına güçlü bir tazyikte bulunacağını düşünüyorum. Muhtemelen bu adım, AKP'nin Yeniden Refah'a karşı atmaya hazırlandığı bir adıma karşı atılmış bir adım. Onu sormayın, ne olduğunu."