Gazze'de yaşanan acımasız soykırıma rağmen Türkiye'den İsrail'e yönelik ihracat durmaksızın sürüyor. Son olarak TÜİK’in aktardığı bilgilere göre 2024 yılında şu ana dek Türkiye’den İsrail’e 2.919.058 TL değerinde silah ve mühimmat satışı gerçekleştirildi.

Gazze soykırımı sürecinde somut olarak Filistin halkının yanında olmak şöyle dursun; İsrail’e olan desteğini artıran hükümetin söz konusu tavrı tepki çekiyor. Öte yandan konuya ilişkin olarak açıklamada bulunan Ticaret Bakanlığı’nın beyanatı da dolaylı yoldan itiraf niteliği taşıyor.

İşgalci İsrail rejiminin aylardır Gazze'de gerçekleştirdiği soykırım yürekleri dağlarken, Türkiye'den İsrail işgali altındaki topraklara yönelik gerçekleştirdiği ihracat da vicdanları sızlatıyor. Bu bağlamda Türkiye'den İsrail rejimine yönelik ihracatı hız kesmeksizin sürüyor. Öyle ki TÜİK'in açıkladığı resmi veriler de içerisinde bulunduğumuz utanç vesikasını yansıtıyor. TÜİK’in aktardığı bilgilere göre 2024 yılında şu ana dek Türkiye’den İsrail’e 2.919.058 TL değerinde silah ve mühimmat satışı gerçekleştirildi. Öte yandan barut ve patlayıcı maddeler ile muhtelif kimyasal maddelerin de ihracat kalemleri arasında yer aldığı görüldü.

MÜSLÜMANLARA SIKILAN KURŞUNUN HAM MADDESİ TÜRKİYE’DEN GİDİYOR

TÜİK’in açıkladığı verilere göre İsrail’in Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği zulmün mühimmat tedarikçilerinden birini de Türkiye oluşturuyor. Ülkemiz, ne yazık ki, Müslümanlara sıkılan kurşunun ham maddesini İsrail’e ihraç ediyor. Gazze soykırımı sürecinde somut olarak Filistin halkının yanında olmak şöyle dursun; İsrail’e olan desteğini artıran hükümetin söz konusu tavrı tepki çekiyor.

İSRAİL İLE TİCARET, FİLİSTİN'E İHANET”

Türkiye'den İsrail işgali altındaki topraklara yönelik gerçekleştirilen ihracat sürerken söz konusu duruma yönelik tepkiler de büyüyor. Özellikle sosyal medyada ve miting meydanlarında tepkilerini gösteren vatandaşlar, “İsrail ile ticaret, Filistin'e ihanet” sloganını kullanıyor. Miting meydanlarında açtıkları pankartlarla hükümete tepkilerini gösteren duyarlı vatandaşlar, İsrail'e yönelik ihracatın durdurulmasını talep ediyor.

Çarpıcı İddia: Hamas Merkezini Katar'dan Türkiye'ye mi Taşıyacak? Çarpıcı İddia: Hamas Merkezini Katar'dan Türkiye'ye mi Taşıyacak?

BAKANLIĞIN AÇIKLAMASI AKILLARA DURGUNLUK VERDİ

Ticaret Bakanlığı, ‘İsrail ile silah ticareti yapıldığı’na ilişkin haberleri yurt dışı kaynaklı internet sitelerinin yaptığını ve söz konusu haberlerin manipülasyon amaçlı olduğunu savundu. Konuya ilişkin olarak bakanlıktan yapılan açıklamada, “36. fasıl, barut ve patlayıcı maddeler, pirotekni mamulleri, kibritler, piroforik alaşımlar, ateş alıcı maddeler başlığı altında 'jel yakıt ve çakmak gazı', 93. fasılda ise silahlar ve mühimmat, bunların aksam parça ve aksesuarları başlığı altında 'yivsiz av tüfeği yedek parça ve aksesuarları ile balıkçılık malzemeleri (zıpkın vb.)' ihraç edildiği anlaşılmıştır” denildi. Ticaret Bakanlığı’nın açıklaması kamuoyunu tatmin etmezken verilen beyanat Türkiye’den İsrail’e yapılan ihracatın dolaylı yoldan itirafı olarak görüldü.

FİLİSTİNLİ GAZETECİ TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik katliamları aralıksız ve hiçbir hedef gözetmeden devam ederken Türkiye'nin İsrail ile hiçbir kesintiye uğramayan ticareti tepki çekiyor. Filistinli gazeteci Muin Naim geçtiğimiz günlerde bu konuya ilişkin olarak verdiği bir röportajda, "Bir işgalci İsrailli ekonomistin söylediği cümle: 'Ürdün ve Türkiye’den gelen domates olmasaydı 7 Ekim’den sonra 1 dolara satılan domatesin kilosu 10 dolar olurdu.' Bakın ne kadar büyük bir baskı olabilirdi. Türkiye’de İsrail’le ticaret yapan herhangi bir şirketin İsrailli Siyonist bir şirketten farkı yoktur. Bu şirketler de boykot edilmelidir. AK Parti tabanına çağrımdır, Sayın Erdoğan’a sürekli İsrail’e siyasi ve ekonomik yaptırım yapması için çağrı yapın. Devlet büyüklerine baskı yapın devletler toplumların talebiyle hareket eder" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Milli Gazete  /  Bekir Şirin