Türkiye'den Almanya’ya sığınma başvurusu yapanların sayısındaki artış devam ediyor. Verilere göre bu yılın Ocak-Kasım döneminde Almanya'ya iltica başvurusu yapan Türk vatandaşlarının sayısı 20 bin 802 ile yeni bir rekora ulaştı. İltica başvurusundan 19 bin 754'ü ilk kez yapılanlardan oluşuyor. Bu sayı geçen yıl 6 bin 254'tü. Böylece geçen yıl yapılan iltica başvurusu sayısıyla karşılaştırıldığı yüzde 216 artış kaydedildiği bildiriliyor.

Türkiye'den Almanya’ya gelerek sığınma başvurusu yapanların sayısındaki artış devam ediyor. Federal Göç ve Mülteciler Dairesi'nin (BAMF) verilerine göre, bu yılın Ocak-Kasım döneminde Almanya'ya iltica başvurusu yapan Türk vatandaşlarının sayısı 20 bin 802 ile yeni bir rekora ulaştı. Bu sayıyla Türkiye, menşe ülkeler sıralamasında Irak, Gürcistan, İran, Somali, Eritre, Moldova gibi ülkeleri geride bırakarak, Suriye ve Afganistan'ın ardından üçüncü sıraya yükseldi.

Aşağı Saksonya Mülteciler Konseyi adlı sivil toplum kuruluşunun yönetim kurulunda da yer alan avukat Dündar Kelloğlu, kendilerine başvuranlardan gördükleri kadarıyla gelenlerin çoğunu gençlerin oluşturduğunu söylüyor. Kelloğlu, mülakatlarda en sık duydukları gerekçelerin başında da artan siyasi baskı ve kötüleşen ekonomik durumun geldiğini, insanların Türkiye'de hiçbir gelecek umudu görmediğini söylediğini belirtiyor. "1997 yılından beri bu alanda çalışıyoruz, çok davaya baktık, çok sığınmacıyla görüştük ama Türkiye'deki ortam hiçbir zaman bu kadar karamsar olmamıştı" yorumunda bulunuyor.


UZMANLARA GÖRE GERÇEK SAYI ÇOK DAHA FAZLA

Almanya'ya Ocak-Kasım 2022 döneminde yapılan 20 bin 802 iltica başvurusundan 19 bin 754'ü ilk kez yapılanlardan oluşuyor. Bu sayı geçen yıl 6 bin 254'tü. Böylece geçen yıl yapılan iltica başvurusu sayısıyla karşılaştırıldığı yüzde 216 artış kaydedildiği bildiriliyor.

BAMF'nin DW Türkçe'ye verdiği bilgiye göre, Kasım 2022'deki artışın da bir önceki senenin aynı dönemine, yani Kasım 2021'e göre yüzde 514 olduğu bildirildi. Kasım 2022'de Almanya’da sığınma talebinde bulunan Türk vatandaşı sayısı 4 bin 691 olurken bu rakam Kasım 2021'de sadece 764 olarak açıklanmıştı.


Uzmanlara göreyse gerçek sayı açıklanan resmi rakamlardan çok daha yüksek. Yabancılar hukuku uzmanı Dündar Kelloğlu, kaçak yollardan gelen Türkiye vatandaşlarının çoğunun hemen geri gönderileceği veya ilk giriş yaptığı Avrupa ülkesine yollanacağı endişesiyle iltica başvurusu yapmadığını, beklediğini, bu nedenle açıklanan resmi rakamların gerçek rakamın en az üç katı, hatta daha fazla olduğunu tahmin ettiklerini belirtiyor.

KÜRT İLTİCACI SAYISI REKOR DERECEDE ARTTI

BAMF'ın DW Türkçe'ye aktardığına göre, kurumun Türkiye'den gelenlere dair bu yılın Ocak-Ekim tarihlerine yönelik etnik köken konusunda detaylı veriler tuttuğu da görülüyor. Buna göre Ocak-Ekim 2022'de Türkiye'den gelerek iltica başvurusu yapanların sayısı toplamda 15 bin 957 oldu. Bunlardan 2 bin 865'i Türk olduğunu beyan ederken 12 bin 699'u da Kürt olduğunu belirtti.


2021 yılının tamamında Türk vatandaşlarının iltica başvurularının toplamı 7 bin 873 olmuştu. Bunların 3 bin 19'u Türk, 4 bin 522'si Kürt olduğunu beyan etmişti.

Türk vatandaşlarının Almanya'daki iltica başvurularının kabul oranlarına bakıldığında da Türkler ile Kürtler arasındaki uçurumun büyüdüğü dikkat çekiyor. Almanya'da bu yıl karara bağlanan iltica başvurularında Türklerin kabul oranı yüzde 73,8 olurken, Kürt olduğunu söyleyenlerin başvurularına verilen onay yüzde 8,9'a düştü. Türk olduğunu beyan edenlerin Ocak-Ekim 2022'de aldığı ret sayısı sadece 451 olurken Kürt olduğunu söylenlerin aldığı ret cevabının 3 bin 847'e ulaştığı bildirildi.


Türk olduğunu belirten Türkiye vatandaşlarının 2021'de aldığı kabul oranı da yüzde 77 olurken, Kürt olduğunu beyan edenlerin aldığı onay yüzde 10,7'de kalmıştı.