ABD'nin en ünlü bankalarından birisi olan Morgan Stanley'den Türkiye için üç farklı seçim senaryosu geldi. Morgan Stanley ekonomistleri AKP'nin kazanması durumunda dolar  kurunun ne olacağını açıkladı. 

Bloomberg HT'de yer alan habere göre farklı seçim sonuçlarının kur ve Türk varlıkları üzerindeki olası etkilerini yayımlayan banka 2022 dördüncü çeyreğinde rezervler ve mevduat faizlerindeki artışların Merkez Bankası’na seçimlere dek Türk Lirası’nı istikrarlı tutmak için alan sağladığını ancak TL için yukarı yönlü risklerin sürdüğünü belirtti.

Muhalefet ve Uzmanlardan KKM ve Faiz Tepkisi: ''Millet Üzerinde Vahşi Deney Yapıldı'' Muhalefet ve Uzmanlardan KKM ve Faiz Tepkisi: ''Millet Üzerinde Vahşi Deney Yapıldı''

Morgan Stanley ekonomistleri tarafından hazırlanan raporda 2023 ikinci yarıyıl görünümünün mevcut düşük faiz politikası ya da geleneksel güvenilir mali politikalara dönüş yapılarak kayda değer bir sıkılaştırma politikasından hangisinin seçileceğine bağlı olduğunun altı çizildi.

Açıklanan raporda gelecekteki ekonomik politikaların farklı seçim sonuçlarına göre değişebileceği ve bu durumun hisse performanslarını da etkileyerek uzun vadede hisse yatırımını zorlaştırdığına yer verildi.

Tahvil tarafı için ise yapılacak seçimlerin risk primini artırdığı ifade edildi. Seçim sonrası ortaya çıkabilecek belirsizliğin politik bir atalete sebebiyet verileceği belirtilirken geleneksel politikalara dönüşün kısa vadede olumlu etki yaratacağı vurgulandı. 

MUHALEFET KAZANIRSA ENFLASYON DÜŞÜŞ YAŞANIR

Morgan Stanley ekonomistleri cumhurbaşkanlığı seçimini Recep  Tayyip Erdoğan, parlamentoyu muhalefetin kazandığı senaryoda “Dövizde büyük bir ön düzeltme” yaşanabileceğini belirtti.

Öte yandan bu senaryoda 2024 yılında enflasyonun yüzde 35-40 seviyesinde süreceğini ve daha düşük büyüme yaşanacağına yer verildi.

Ekonomistler yayımladıkları raporda bu sonucun, politika faizinde bazı ayarlamalarla sonuçlanabileceğini regülasyonların ise büyük ölçüde değişmeyeceğini öngördü.

ERDOĞAN KAZANIRSA TL'DE DEĞER KAYBI SÜRECEK

Erdoğan’ın kesin zaferi durumunda ekonomistler lirada kademeli değer kaybı, düşük faizlerin devamı ve sıra dışı regülasyonlara daha fazla bel bağlanmasını bekliyor. Liradaki kademeli değer kaybının TL – Dolar endeksine yansıması da kaçınılmaz son olarak görülüyor.

Muhalefetin kesin zaferi senaryosunda ise beklenti regülasyonların yürürlükten kaldırılması, Merkez Bankası bağımsızlığının güçlendirilmesi yönünde oldu.