Ekonomide son yıllarda yaşanan kötü gidişat kişi başı gelirinde sert bir şekilde düşmesine neden oldu. 2001 sürecinde dünyada kişi başı gelirde 78'inci sıraya gerileyen Türkiye 22 yıl sonra aynı seviyeye düştü. Kişi başına düşen milli gelirin 2001 seviyesinde olduğuna dikkat çeken eski Merkez Bankası Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, mültecilerin nüfusa dahil olmaması nedeniyle kişi başına gelirin olduğundan daha büyük göründüğünü de vurguladı.

Türkiye'de son yıllarda atılan yanlış ekonomi politikaları adımları enflasyonun sürekli artmasını beraberinde getirdi. Artan enflasyon vatandaşın alım gücünü eritirken üretim ve hayat pahalılığı da günden güne kendi rekorunu kırdı. Ekonomik sorunlar derinleşti, dövizdeki artış patladı ve üretim azaldı. İthalata bağımlılık yükseldi. Yaşananlar kişi başına düşen milli geliri de 2001 krizindeki seviyeye düşürdü.

2001'de kişi başı gelirde 78'inci sıraya gerileyen Türkiye 22 yıl sonra aynı seviyeye düştü. Yaşananlara sosyal medya hesabından bir grafik paylaşarak değinen eski Merkez Bankası Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, mülteci konusuna da değindi.

'2022 GELİRİ 2001 SEVİYESİ'

Kara Twitter'daki paylaşımında “Türkiye 2001 krizinde kişi başı milli gelirde ($) dünyada 78. sıraya düşerek yakın tarihin en zayıf performansını sergilemişti. 2022 itibarıyla sıralamamız yine aynı seviyelere geldi” dedi.

Resim

'MÜLTECİLER TABLOYU YANILTIYOR'

Kara bir takipçisinin “Hocam ülkede milyonlarca mülteci var bir kısmı üretime katılıyor hesaplamaya katılıyor mu?” sorusuna da cevap verdi. Prof. Kara “Mülteciler üretime dahil, fakat bir kısmı nüfusa dahil olmadığı için kişi başı gelir gerçekte olduğundan daha büyük görünüyor.”