TÜİK verilerine göre mega kentten göç edenlerin sayısı 2.2 milyon kişiyi buldu. Öte yandan İstanbul'da yaşayan yabancı uyruklu kişilerin sayısında ise artış yaşandı. Verileri değerlendiren CHP eski İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin "İstanbul yabancıların memleketi olmuş' diyerek "Göç İdaresi Başkanlığı'nın verilerine göre İstanbul'da yaşayan Suriyeli nüfusu her bin kişiden 32'si oluşturuyor. Ekonomik nedenlerle kayda değer bir göç hareketi yaşanıyor" ifadesini kaydetti.

TÜİK son 5 yılda mega kent İstanbul'daki göç hareketliliğinin verilerini çıkardı. Buna göre İstanbul'dan diğer şehirlere göç edenlerin sayısı 2,2 milyon kişi oldu. Göç edenlerin yüzde 22,8'i aile fertlerinden birine bağımlı olarak göç ederken yüzde 22,1'i daha iyi konut ve yaşam koşulları nedeniyle göç etti. Öte yandan İstanbul'da yaşayan yabancı uyruklu kişilerin sayısında da artış gözlemlendi. Göç İdaresi Başkanlığı'nın verilerine göre İstanbul'da 'yaşayan' her bin kişiden 32'si Suriyeli.

CHP eski İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de TÜİK verilerini değerlendirerek "TÜİK verilerine göre son beş yılda İstanbul'dan diğer şehirlere göç edenlerin sayısı 2,2 milyon kişiye ulaşırken, Göç İdaresi Başkanlığı'nın verilerine göre İstanbul'da yaşayan Suriyeli nüfusu her bin kişiden 32'si oluşturuyor. Ancak, İstanbul'dan gidenlerin sayısı gelenlerden daha fazla, özellikle geçim sıkıntısı ve yüksek kira fiyatları gibi ekonomik nedenlerle kayda değer bir göç hareketi yaşanıyor" dedi.

GÖÇ EDEN SAYISI DAHA FAZLA

TÜİK verilerine göre son beş yılda İstanbul'dan daha iyi konut ve yaşam koşulları arayışıyla 462 bin kişi şehri terk ettiğini ifade eden Tekin, "Ancak, bilinmeyen nedenlerle göç edenlerin oranı da oldukça yüksek, bu da daha iyi yaşam şartları arayışının gerçekte daha yaygın olduğuna işaret ediyor. İstanbul'un aldığı ve verdiği göç arasındaki fark, yani "net göç", son beş yılda 199 bin kişi ekside bulunuyor. Bu da İstanbul'dan göç edenlerin daha fazla olduğunu gösteriyor" dedi.

EKSİ GÖÇ EN ÇOK İSTANBUL'DA

Durmaksızın her sene yüzbinlerce kişi de İstanbul'dan göç etmeye devam diyen Tekin,”2018-2022 yılları arasındaki son 5 yılda toplam 1 milyon 983 bin kişi İstanbul’a göç etti. İstanbul’da son 5 yılda net göç sayısı ise 199 bin oldu. 2019’da net göç sayısı artı verirken diğer yıllarda hep eksi seyretti. Yani, giden sayısı gelenlerden daha fazla oldu. 2022’de eksi göçün en yüksek olduğu şehir 33 bin ile İstanbul oldu.

Metropoller bu denli şişirildiğinde, altyapı sistemlerinin ciddi biçimde zarar göreceği gerçeğiyle yüzleşmek kaçınılmaz oluyor diyen Tekin, "18 milyonluk bir şehrin altyapı ve üst yapısı, ana arterler, ara sokaklar ve yan yollar artık işlevini yitirmek üzere. Yüksek yaşam maliyetleri, aşırı nüfus yoğunluğu, trafik sıkışıklığı ve iş olanakları gibi etkenler, insanların artık kırsal bölgelerde yaşam seçeneğini tercih etmeye başladığını gösteriyor. Aynı zamanda yaşanan bu göçler işgücü ve istihdam yapısında da değişimlere neden olarak kayıt dışı ekonominin gelişmesinde etkin bir rol oynuyor. İstanbul’un bu sorunlarla hesaplaşması ve siyaset üstü bir çabanın ortaya konulması gerekiyor" diye konuştu.

Kaynak: Karar