TÜBİTAK birincilik ödülü sahibi, üniversite öğrencisi F. B., Koç Üniversitesi'nin yurt odasında saldırıya uğradı. kendileri ile kaldığı odadan ayrılmasını isteyen Hasan Ege Karanfil, F.B.'yi kemerle dövdü. Kızgın ütüyü F. B.’nin yüzüne yapıştırmaya çalışan Hasan Ege’nin yönlendirmesi ile Arda D. de oda arkadaşlarının yüzünü ve karnını kesici aletle kesti. Konuyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Şiddete maruz kalan F.B., "Alevi olduğum için ve bana karşı ayrımcılık yaptığından dolayı beni odadan atmak istiyordu. Kendisinden şikâyetçi olacaktım. Ancak, öğrenci olduğu için sabıkasına yansımasını istemediğim içim şikâyetçi olmadım. Halen bana ayrımcılık yapmaya devam ediyor” dedi. 

Halk Tv'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre, Koç Üniversitesi'nin öğrenci yurdunda TÜBİTAK birincilik ödülü sahibi üniversiteli F. B. aynı odayı paylaştığı Hasan Ege Karanfil ve Arda D. tarafından Alevi olması gerekçe gösterilerek saldırıya uğradı. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmaya göre olay 15 Kasım gecesi yaşandı. Stanford Üniversitesi dahil olmak üzere yurtiçi ve yurt dışındaki birçok üniversiteden kabul alan F. B., özel bir üniversiteyi tam burslu kazandı. 21 yaşındaki F. B. geçen 19 Ekim günü, 3 öğrencinin kalabildiği yurt odasına yerleşti. 

Odayı terk etmesi için baskı yapmışlar

Anılan odada F. B.’nin yanı sıra hukuk fakültesi öğrencisi Hasan Ege K. (21) ile arkadaşı Arda D. (22) de kalıyordu. Kısa süre sonra yurt odasında gerilim yaşanmaya başladı. Soruşturma dosyasına giren kayıtlara göre, Hasan Ege K. ve Arda D., F. B.’den odayı terk etmesi için baskı kurmaya başladı.

Baskı nedeniyle odasını terk edip okulun laboratuvarında yatmaya başladı 

İkili bir süre sonra, F. B.’ye şiddet uygulamaya başladı. Gördüğü baskı nedeni ile geçen 13-14 Kasım’da okulun laboratuvarında yatan F. B., 15 Kasım gecesi banyo yapmak için odasına gittiğinde ise dehşeti yaşadı. Daha önce Hasan Ege K.’nin kemerle vurduğu, yüzüne sıcak ütü yapıştırmaya çalıştığı F. B., banyodan çıktığı esnada Arda D.’nin saldırısına uğradı.

Güvenliğin gelmesi için yangın alarmına bastı 

Arda D., derslerde kullandığı ve başında kesici cisim bulunan kretuar ile F. B.’ye yöneldi. Üzerinde bornoz bulunan F. B.’yi boğazından yaralamaya çalışan Arda D., bu kişinin kendisini korumaya çalışması ile yüzünü ve karnını kesti. Yüzü ve karnı kanayan F. B., yurt binasının yangın alarmına basarak güvenliği çağırdı. Bir süre özel güvenliğin gelmesini bekleyen F. B., daha sonra gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Sarkıntılık yaptığı iddia edildi 

Olaya ilişkin yapılan suç duyurusu sonrası soruşturma başlatıldı. Arda D., savcılık ifadesinde F. B.’nin kendisine sarkıntılık yaptığını öne sürerek “Üzerime gelmeye devam etti. O an yaşadığım olayın siniriyle derslerde kullandığım ve sanat bıçağı olarak adlandırılan ucunda neşter bulunan malzeme ile F.’yi belinden ve yüzünden çizerek yaraladım” dedi.

Soruşturma dosyasına göre F. B.’ye yönelik ayrımcı ifadeler kullandığı anlaşılan Hasan Ege K. ise ifadesinde olayın kendisi dışında yaşandığını öne sürdü. Hasan Ege, ifadesinde “Arda, F.’ye kretuarı salladı. Ben de o sırada F.’nin belinden kan aktığını gördüm” diye konuştu.

"Alevi olduğum için ayrımcılık yapıyordu"

Yüzünden ve belinden yaralanan F. B. ise ifadesinde “Hasan Ege K., ben Alevi olduğum için ve bana karşı ayrımcılık yaptığından dolayı beni odadan atmak istiyordu. Kendisinden şikâyetçi olacaktım. Ancak, öğrenci olduğu için sabıkasına yansımasını istemediğim içim şikâyetçi olmadım. Halen bana ayrımcılık yapmaya devam ediyor” dedi.

Bu kişinin yüzüne ütüyü yapıştırmaya çalıştığını anlatan F. B., Arda D.’nin, yüzünü kesmesinden sonra da kendisini yumruklamaya devam ettiğini kaydetti.

Ses kayıtları ortaya çıktı 

Öte yandan savcılık soruşturma dosyasına, 5 ayrı ses kaydının çözümü girdi. Kendisini odadan atmaya çalışan Hasan Ege K.’nin, F. B.’ye yönelik “Türkiye’nin, belli bir noktadan sonraki Doğusu olduğu gibi ateşe verilse…” diyor. K., F. B.’nin etnik kimliği için “Alt ırksınız. İtlaf edilmeniz lazım. Köle olduğunuzu kabullenmelisiniz. İtaat etmek zorundasınız. Seni bu odadan istemiyoruz. Buradan gitmezsen seni öldürürüz ” ifadelerini kullanıyor. Kayıtlara yansıyan konuşmaların bir kısmı şu şekilde:

28 Şubat Milletin ve Ümmetin Belini Kırdı 28 Şubat Milletin ve Ümmetin Belini Kırdı
  • "Hayır yani Kürt olduğu yetmezmiş gibi adam bir de Alevi ya..."
  • "Kürt olması kötü bir şey değil, Kürt olup da kendini Türklerle eşit görmesi kötü bir şey..."
    "Siz kader olarak Yahudilerle çok birbirinize benzeşiyorsunuz. Zafer Partisi iktidarında benzer şeyler yaşayacaksınız...."
  • "Türkiye'nin belli bir noktadan sonraki Doğusu olduğu gibi ateşe verilse..."
  • "Hiyerarşi gerçek bir şey ve buna itaat etmek zorundalar. Kendilerini kandırıyorlar sadece..."

Konu ile ilgili telefonla ulaştığımız Hasan Ege, söz konusu kayıtların "montaj" olduğunu öne sürdü.

Soruşturmaya ilişkin görüşüne başvurduğumuz F. B.’nin avukatı Alper Sarıca, yaşanan olaylar nedeni ile okul idaresinin de ciddi ihmali olduğunu savunarak, TÜBİTAK birincisi bir öğrencinin ayrımcılığa maruz kalmasının vahim nitelikte olduğuna işaret etti. Av. Sarıca, “Müvekkilin, kendisine bu saldırıyı yapan fail ile birlikte okuldan uzaklaştırılması, savcılıkça da hakkında adli kontrol istenerek mağduriyetinin iyice artırılması, bu vahşeti tertipleyen diğer oda arkadaşına ise bugüne dek hiçbir yaptırım uygulanmaması oldukça dikkat çekici. Müvekkil açısından hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olacağım” ifadelerini kullandı.

"Hasan Ege Karanfil isimli yazarın sözleşmesi feshedilmiştir"

F.B.'ye işkence uygulayan Hasan Ege Karanfil'in İthaki Yayınevi ile de ilişiği kesildi. Yayınevinden yapılan açıklamada, "Hasan Ege Karanfil isimli yazarın sözleşmesi feshedilmiştir. Kamuoyuna duyururuz" denildi. 

"Soruşturmalar başlatıldı, konu yargıya taşındı"

Koç Üniversitesi'nden konuya ilişkin olarak yapılan açıklama şu şekilde: 

"Bilime ve insanlığa hizmet etme hedefiyle kurulmuş akademik bir kurum olarak taviz veremeyeceğimiz ilkelerin başında şiddetin ve ayrımcılığın hiçbir türünün kabul edilemeyeceği yer almaktadır. Bu kapsamda üniversitemizde yaşanan olayla ilgili derhal gerekli soruşturmalar başlatılmıştır ve konu ayrıca yargıya taşınmıştır." 

"Saçma sapan tweetler atan ırkçı hesaplar dikkatli okusun"

Gazeteci Dinçer Gökçe, X hesabından soruşturmaya ilişkin belgeleri yayınladı. Belgelerde F.B. ve Hasan Ege Karanfil arasındaki konuşmalar yer alıyor. Gökçe, belgeleri şu notla paylaştı: 

"Koç Üniversitesi’nde yurt odasında konuşulanlara dair ses kayıtlarına ilişkin bilirkişi raporu dün soruşturma dosyasına girdi. Konuşma, Hasan Ege Karanfil ile F. B. arasında geçiyor. Saçma sapan tweetler atan ırkçı hesaplar dikkatli okusun. Okuduklarını anlarlar umarım."