Diyanet İşleri Başkanlık Müşaviri Dr. Muhlis Akar yapay et özelinde devam eden ‘Helal mi, haram mı?’ tartışmalarına noktayı koyarak yapay ete ‘helal ve tayyib gıda’ denemeyeceğini açıklamıştı.

Devlet televizyonu TRT'den tartışmalara konu olan "yapay et" ile ilgili yayımlanan haber tepkilere neden oldu. Haber de "yapay ete teşfik edilmesi olumsuz karşılınırken hayvansal proteinlerin böceklerden elde edile bileceği yönündeki söylem ise infiale yol açtı.

Öyle ki haberde açıklama yapan konuklardan biri, "Böceklerin protein kaynağı olarak kullanılması, şuan da bir çok çalışmada böceklerin protein kaynağı olarak kullanıldığını görmekteyiz. Bunların da yavaş yavaş raflarımıza geldiğini görmekte çok uzak değil" açıklamasında bulundu.

Ayrıca Suni et üretiminin başında Siyonist İsrail merkezli 'Future Meat Technologies' firması ile merkezi ABD olan ve Bill Gates tarafından desteklenen 'Memphis Meats' firması geliyor. İslami değerlere aykırı olan bu projeye ayrıca ABD, Çin ve Hollanda gibi ülkeler de destek veriyor.

Öte yandan helal olmayan bu gıdalar hakkında CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ağustos ayında TBMM'ye soru önergesi vermişti. Söz konusu önergeye cevap veren Tarım ve Orman Bakanlı Vahit Kirişci, “Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü’nün verileri, hücresel kökenli et üretiminin 2030 yılında toplam et üretiminin yüzde 10’unu karşılayacağını öngörmektedir” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Milli Gazete