Memur, emekli maaşları ve birçok vergi düzenlemesini içeren toba yasa dün TBMM'ye sunuldu. Maaş zamları merakla beklenirken torba yasa, beraberinde tartışmaları da getirdi. Meclis'e sunulan torba yasada bütçe açığına dair verilerin yanlış yazılması Ankara'da infial yarattı.

Merakla beklenen ve birçok düzenlemeyi de içeren torba yasa, dün Meclis'e sunuldu. Ayrıntıları incelenen yasanın bir hatası tartışma yarattı. TBMM’ye sunulan torba yasa ile 659 milyar TL olan 2023 yılı bütçe açğının 2.1 trilyonu aşacağı anlamı çıktı. Ayrıca bürokratların maddeyi yanlış yanlış yazdığı ve bununla birlikte açığın 200 milyar TL daha artacağı öngörüsü Ankara’yı karıştırdı.

10Haber'de yer alan Erdal Sağlam'ın yazısına göre dün Meclis'e sunulan torba yasanın 5. Maddesi ile eklenen geçici madde 38’de, "5. Maddede düzenlenen net borç kullanım tutarı 2023 yılı için, 1-1-2023 tarihinden geçerli olmak üzere, Bakan ve Cumhurbaşkanı tarafından artırılan net borç kullanım tutarının üç katı olarak kullanılır" deniliyor. Metni okuyan bütçe teknisyenleri, yılbaşında öngörülen 659 milyar TL’lik bütçe açığı için yapılacak borçlanmanın bu maddeye göre 2 trilyon 183 milyar TL’ye çıkacağını belirttiler.

TCMB'nin Aldığı Faiz Kararını Özgür Demirtaş Yorumladı: 'Daha Çok Yolumuz Var' TCMB'nin Aldığı Faiz Kararını Özgür Demirtaş Yorumladı: 'Daha Çok Yolumuz Var'

'BÜTÇE AÇIĞI ŞAŞKINLIK YARATTI'

Yapılan tüm vergi artışlarına, Kur Korumalı Mevduat'ın (KKM) yükünün Merkez Bankası'na yüklenmesine rağmen bu bütçe açığı rakamının şaşkınlık yarattığını dile getiren Sağlam, şöyle devam etti:

"Bunun üzerine araştırdığımızda, torba yasayı yazanların aslında bakan ve cumhurbaşkanı tarafından artırılan ek borçlanma tutarının üç katını kastettikleri, yani 659 milyar TL’lik açığın 860 milyar TL’ye çıkmasının kastedildiğini söylediler. Halbuki yasada yazılı olan madde borçlanma tutarının üç katına çıkarılacağı anlamına geliyordu.

Özet olarak bürokratların yasa maddesini hatalı yazdığı ortaya çıkıyor. Dolayısıyla torba yasa bu hafta sonunda Plan ve Bütçe Komisyonu’na geldiğinde, büyük ihtimalle verilecek önergelerle bu maddeye açıklık kazandırılacak ibareler eklenecek."