Bilim insanları, çocuklarda otizmi her zamankinden daha erken teşhis etmeye yardımcı olabilecek son teknoloji bir testi duyurdu. Uzmanlar, genelde dört yaşında tanı koyulabilen hastalığın erken teşhisle önüne geçilebileceğini söylüyor.

Dünya genelinde 75 milyondan fazla olduğu düşünülen Hastalık

Teknoloji otizm rahatsızlığına sahip kişi sayısına rağmen hastalık çok sınırlı çalışmalar yapılırken, ABD’nin New York eyaletinde bulunan araştırma şirketi LinusBio, otistik çocuklarda daha yüksek olan kurşun ve alüminyum seviyeleri için tek bir saç telini analiz eden bir test geliştirdi.

‘1 SANTİMETRELİK SAÇLA…’

Araştırmacılar, Japonya, İsveç ve ABD'de 486 çocuktan toplanan saç örneklerini kullanarak yakın tarihli bir çalışmada yeni teknolojiyi test ettiler. Denemelerde, katılımcıların yüzde 81'inde rahatsızlık doğru bir şekilde tahmin edildi. LinusBio'nun kurucu ortağı olan Manish Arora, "Yaklaşık 1 santimetre saçla otizmi tespit edebiliyoruz" dedi.

Şu anda, otistik bir çocuğa 4 yaş civarında teşhis konuyor. Şirket, otizmi daha erken, yani çocuklar gelişimsel dönüm noktalarını kaçırmaya başlamadan önce teşhis edebileceğini umuyor.

‘İNANILMAZ DERECEDE YENİ’

Araştırmada yer almayan Columbia Üniversitesi Çevre Sağlığı Bilimleri Profesörü Dr. Andrea Baccarelli, NBC'ye verdiği demeçte, "Teknoloji inanılmaz derecede yeni. Saçın kullanımı ve saçla yaptıkları ölçümlerin türü yenilikçi. Çığır açıcı” dedi.

Teknoloji şirketinin testini analiz eden çalışma, geçen ay Journal of Clinical Medicine'de yayınlandı. Yeni teste tek başına güvenilmesi amaçlanmasa da, doktorların metaller ve insan saçına yapışan diğer maddeler dahil olmak üzere çocuğun neye maruz kaldığını görmek için bir araç görevi görebilir.

NEDENİ BİLİNMİYOR

Yeni çalışma, otizmin gelişimine katkıda bulunabilecek çevresel faktörlere odaklanıyor. Önceki çalışmalarda hastalık, kurşun, arsenik, bakır, selenyum, demir ve magnezyum gibi maddelerin bozukluğuna bağlanıyordu. Bilim insanları otizmin nedeni konusunda hala emin olmasalar da, hastalıkta hem çevresel faktörlerin hem de genetiğin rol oynadığından şüpheleniliyor.

Öte yandan, yeni testle ilgili konuşan uzmanlar, ebeveynlerin temkinli bir şekilde iyimser olması gerektiğini söylüyor.