MeyveGeçtiğimiz yılın mart ayına göre yıllık enflasyonun yaklaşık 10 puan düştüğünü açıklayan TÜİK'in aksine tezgahlarda bambaşka bir tablo var. İndirim bir yana, soğan başta olmak üzere sebze ve meyvede fiyat artışı yüzde 300'ü geçti. Alım gücünün bu yıl daha da düştüğünü vurgulayan manav esnafı, "Kilo ile alma kültürü yok oldu. Alabilen de bol bol beddua ederek alıyor" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün açıkladığı yıllık enflasyon oranı yüzde 50.51, 2022 mart ayında açıkladığı yıllık enflasyon ise yüzde 61 olarak kayıtlara geçti. Bir yıl öncesiyle kıyaslandığında enflasyon TÜİK’e göre 10 puan düştü. Ancak pazar ve marketlerdeki enflasyonda düşüş değil, aksine ciddi artış söz konusu. Pazar ve marketlerde satılan meyve-sebzelerin fiyatlarında bir önceki yılın mart ayına göre yüzde 300’ü aşan bir pahalılık mevcut.

ZAM ŞAMPİYONU SOĞAN OLDU

Gazete Duvar'dan Ferhat Yaşar'ın haberine göre; aynı marketin sebze-meyve fiyatları, geçen yılla karşılaştırıldığında; 6 Mart 2022'de kilosu 19 lira olan kabağın tanesi 3,68 liraya satılıyordu. 5 Mart 2023 tarihinde ise kabağın kilosu 39 lira, tanesi ise 9,20 lira.

Yine geçen yıl aynı tarihte, aynı markette patlıcanın kilosu 29, tanesi 3,90 liraydı. Bu yıl ise kilo fiyatı 39 lira, tanesi 7 lira.

Geçen yıl kapya biberin kilosu 34,99, tanesi 3,15 liradan satılırken, şimdi aynı tezgahta kilosu 40 lira, tanesi de 5,92 lira.

Bir yıl önce aynı tezgahta soğanın kilosu 6,49 liradan satılırken, bu sene kilosu 24,99 lira.

'ALABİLEN BEDDUA EDEREK ALIYOR'

Manav Alişan Manas, fiyat artışlarına ilişkin şunları söyledi:

“Geçen sene biz insanların alım gücünün yüzde elli düştüğünü söylüyorduk. Bu yıl onun da yarısı düştü. Yani yüzde 75. Fiyatlar ise uçuyor. Millet de biz de ne yapacağız bilmiyoruz. Bizim gibi garibanlar yapamaz bu fiyatlarla. Kilo ile alma kültürü yok oldu. Alabilen de bol bol beddua ederek alıyor.”

'PAZARDA BİTİREMİYORUM ARTIK SOKAKLARDA SATIYORUM'

Ahmet Karakuş, 40 yıldır İstanbul’un çeşitli semtlerinde pazarlara çıkıyor. İlk kez elinde kalan sebze ve meyveleri pazar dışında satmak zorunda kaldığını belirterek şöyle konuştu:

“Yeşil soğan 5 liraydı, bu sene 10 lira. Yüzde 50 zamlandı. Kuru soğan yüzde 300 zamlandı. Halde durum perişanlık. Pazarda eskiden mal kalmazdı. Götürdüğüm malı bitirip dönüyordum. Ama bu sene bitiremiyorum. Bu nedenle elimde kalan malları sokaklarda, kalabalık olan bölgelerde arabada satıyorum. Pazarlarda bile artık taneyle alıyorlar.”