Netanyahu’nun Türkiye ziyareti ertelenirken Ankara-Tel Aviv ilişkilerinde dikkat çeken iddia... İsrail, Türkiye’de uyuşturucu kaçakçılığından 10 yıl hapis cezası alan vatandaşının serbest bırakılacağını açıkladı. Kritik gelişme “Bu İsrail ile Türkiye arasındaki yakınlaşmanın kanıtı” açıklamasıyla duyuruldu.

2010’daki Mavi Marmara baskınıyla köprülerin atıldığı İsrail ile ilişkilerde ‘ikinci bahar’ yaşanıyor. İki başkent geçen yıl karşılıklı büyükelçi atarken İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Ankara ziyareti sağlık sorunu gerekçe gösterilerek ertelendi. Temasa ilişkin yeni bir tarih duyurulmazken başka bir gelişme dikkat çekti. Dışişleri Bakanı Cohen Türkiye’de uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırılan bir İsrail vatandaşının serbest bırakılacağını açıkladı.

İSRAİLLİ BAKANDAN ERDOĞAN İLE FİDAN’A TEŞEKKÜR

Karar'da yer alan habere göre, Cohen, Türkiye ile birçok Avrupa ülkesinde yasaklı olan ancak İsrail’de kullanılan bir maddeyle yakalanan ve 10 yıl hapse mahkum edilen Danny Awka’nın hafta başında ülkesine döneceğini belirtti. Cohen, paylaşımında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Fidan’a teşekkür ederek “Bu, İsrail Devleti ve Dışişleri Bakanlığı’nın vatandaşları için yaptığı birçok çabanın parçası ve İsrail ile Türkiye arasındaki yakınlaşmanın kanıtıdır” ifadelerine yer verdi.

1908krt01a-tum.jpg

Başbakan Benyamin Netanyahu’nun Türkiye’ye kesinleşen ziyaretini Yargı Raformu protestoları nedeniyle son anda ertelemesine rağmen Ankara Tel Aviv hattında yeni döneme ilişkin diplomatik temaslar ve jestler çok yönlü devam ediyor. Bu konudaki son gelişme ise Türkiye’de uyuşturucu madde kaçakçılığından 10 yıl hapis almış bir İsrail vatandaşının bırakılması ile ilgili oldu. İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Türkiye’de 10 yıl hapis cezasına çarptırılan bir İsrail vatandaşının, Ankara ve İsrail arasında kurulan temaslar sonucunda bırakılacağını açıkladı. İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Türkiye’de 10 yıl hapis cezasına çarptırılan bir İsrail vatandaşının, ‘ülkesine döneceğini’ açıkladı.

ERDOĞAN VE FİDAN’A TEŞEKKÜR

Eli Cohen, tarafından yapılan açıklamada “Ne mutlu ki Başkan Herzog’un, benim ve diğer yetkililerin araya girmesinden sonra on yıl hapis cezasına çarptırılan Danny Awka hafta başında ailesinin yanına dönecek. Bu, İsrail’in vatandaşlarımız için yaptığı birçok çabanın bir parçası ve İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ısınmasının kanıtıdır. Sorunun çözümüne katkı sağlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Fidan’a teşekkür ediyorum” dedi. 35 yaşındaki Danny Awka, 2019 yılında uyuşturucu madde olarak bilinen gat bulundurmak ve Türkiye üzerinden kaçakçılığa teşebbüs etmek suçlarından 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

YOĞUN DİPLOMATİK TEMAS YAŞANDI

Jerusalem Post’un aktardığı habere göre Cohen, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile iletişime geçerek, Awka’nın durumunu dikkate almasını istedi. Haberde ayrıca, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile temasa geçtiği kaydedildi. Knesset üyesi Pnina Tamano-Shata’nın ise Awka’nın serbest bırakılması için devreye girerek, Herzog’u, Awka’nın durumu hakkında uyardığı belirtildi. Gerçekleşen diplomatik çabaların, Awka’nın neredeyse beş yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakılacağı, Cumartesi günü Türkiye’den sınır dışı edilmesi ve aynı gün ülkeye dönmesi bekleniyor.

BUGÜN SERBEST BIRAKILACAK

Jerusalem Post, Awka’nın cumartesi serbest bırakılması ve sınır dışı edilmesinin planlandığını yazdı. Awka’nın ailesi, serbest bırakılması için 4 yıldır mücadele ettiklerini kaydederek, “Bu çok uzun bir süre ve İsrail’e inene kadar da bitmeyecek. Tüm ilgililerden ve medyadan bu hassas koşullarda sorumlu davranmalarını ve herhangi bir şey yayınlamak için acele etmemelerini istiyoruz. Awka’ya bizim kadar değer verenler, erken açıklamalar yapmak için acele etmezler” açıklamasında bulundu.

AWKA KANDIRILDIĞINI SÖYLEDİ

‘Uyuşturucu kaçakçılığı’ suçlaması üzerine ‘kandırıldığını’ söyleyen Awka’nın, Almanya’da temasa geçtiği uyuşturucu kaçakçılarının kendisine, gatı “Türkiye ve Avrupa’da yasal olduğunu söylediklerini” ifade ettiği belirtildi. Uyuşturucu bitkisinin doğal haliyle İsrail’de yasal olduğu, ancak bitkinin damıtılarak aktif kimyasalı olan katinona dönüştürülmesinin suç teşkil ettiği kaydedildi. Ynet’e göre Awka, Türkiye’de cebinde 100 dolar ve valizinde 34 kilogram gat ile yakalandı. Awka’nın hapishanedeki ilk yılında İsrail vatandaşı olduğu için İranlı ve Suriyeli mahkumlar tarafından taciz edildiği ve bunun üzerine İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın devreye girerek başka bir hapishaneye naklinin talep edildiği belirtildi.