Merkez Bankası, piyasa beklentilerine paralel olarak faizi 500 baz puan artırdı. Böylece politika faizi yüzde 25'ten yüzde 30'a yükseldi.

Kararın açıklanmasının ardından yayımlanan PPK metninde, enflasyonun temmuz ve ağustosta öngörülenden fazla arttığına dikkat çekilerek, artış serisinin devam edeceği bildirildi.

Ekonomistlerden değerlendirmeler

Karar sonrası ekonomistler faiz artış oranını değerlendirdi.

Özgür Demirtaş, Merkez Bankası'nı kararından ötürü tebrik ederek, bu kararların devamını diledi. Ayrıca, ilk dakikalarda dövize müdahale yapılmadığını da olumlu bulduğunu ifade etti. 

Merkez Bankasını kararından ötürü tebrik ederim. Bu kararların devamını dilerim. Ayrıca ilk dakikalarda Dövize sert müdahale yapmadıkları için de tebrik ederim... Daha çok yolumuz var.

Alaaddin Aktaş, PPK açıklamasından yola çıkarak, aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş başlayacağını tahmin ettiğini söyledi.

Ahmet Davutoğlu'ndan Dubai'de Çekilen Kareye Tepki: 'Müslüman Ülke Liderlerine Yakışır mı?' Ahmet Davutoğlu'ndan Dubai'de Çekilen Kareye Tepki: 'Müslüman Ülke Liderlerine Yakışır mı?'

Alaaddin Aktaş sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Politika faizi artışı 5 puan. PPK açıklamasından: "Ücret ve kur artışı ile vergi kaynaklı maliyet artışı enflasyona önemli ölçüde yansıdı. Bu yüzden aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş başlayacak." Bugünkü yazımda aynı görüşü dile getirdim: "Eylül enflasyonu %5'i aşmayabilir."" ifadelerini kullandı.

Mustafa Sönmez ise, Merkez Bankası'nın 10 puan önden yüklemeli bir faiz artışı yapmasını beklediğini, ancak 5 puan artışla yetindiğini söyledi.

Önden yüklemeli 10 puan artışa belli ki izin çıkmadı, ne işe yarayacağı belirsiz 5 puanda kaldılar.

Image