Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 50’ye yükseltti.

Bütçeden faize ve faizciye oluk oluk para akıtan ve bu nedenle açık veren Türkiye’de, dün faiz bir kere daha arttı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 50’ye çıkardı. İktidara geldiğinde yüzde 44’lük bir faiz oranı devralan siyasi iktidar, geçen sürede durumu daha da kötüleştirdi. Faize karşı olduğunu savunan iktidar, yine faizciyi güldürdü!

TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Yaşar Fatih Karahan başkanlığında toplanan kurulun, politika faizinin yüzde 45’ten yüzde 50 düzeyine yükseltilmesine karar verdiği belirtildi.

Tarımsal Girdi Fiyatları Artmaya Devam Ediyor Tarımsal Girdi Fiyatları Artmaya Devam Ediyor

Kurulun ayrıca operasyonel çerçevede değişikliğe giderek, Merkez Bankası gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranlarının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla -/+ 300 baz puanlık bir marj ile belirlenmesine karar verdiği belirtilen duyuruda, Şubat ayında aylık enflasyonun ana eğiliminin hizmet enflasyonu öncülüğünde öngörülenden yüksek gerçekleştiği ifade edildi.

Duyuruda, “Tüketim malı ve altın ithalatı yavaşlayarak cari dengedeki iyileşmeye katkı verirken, yakın döneme ilişkin diğer göstergeler yurt içi talepte dirençli seyrin sürdüğüne işaret etmektedir. Hizmet enflasyonundaki katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu ve ücret artışlarının enflasyon üzerindeki etkilerini yakından takip etmektedir” bilgisi verildi.

SEÇİMDEN ÖNCE YÜZDE 8,5 OLAN FAİZ BUGÜN YÜZDE 50!

Geçen seneki seçimlerin ardından, değişen ekonomi yönetimiyle birlikte faiz yüzde 8,5’ten önce Haziran’da yüzde 15’e, daha sonra da sürekli artarak son olarak yüzde 45’e ulaşmıştı. Merkez Bankası’nda Hafize Gaye Erkan’ın görevden alınıp Fatih Karahan’ın göreve gelmesiyle Şubat’ta faiz oranı yüzde 45’te sabit kalmıştı. Bu ay ise faizde rota yeniden yukarı döndü. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 50’ye çıkardı.

FAİZLE BÖYLE UĞRAŞIYORLAR!

AKP’nin iktidar olduğu 3 Kasım 2002 seçimleri sırasında faiz oranı yüzde 44 idi.

Aradan geçen 22 senede Türkiye, faiz konusunda “bir arpa boyu yol kat etmeyi” bırakın, daha da kötü bir noktaya geldi. Merkez Bankası dünkü Para Politikası Kurulu toplantısında faizi 5 puan artışla yüzde 50’ye çıkardı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN SÖZLERİ

Milli Gazete'nin haberine göre, Akıllara bir kez daha Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 19 Haziran 2018’deki, “Siz bu kardeşinize yetkiyi verin, ondan sonra bu faizle şunla bunla nasıl uğraşılır göreceksiniz” sözleri geldi.