Soğan fiyatları tarafında yaşanan büyük artışlar ‘yiğit muhtaç olmuş kuru soğana’ sözlerini yaşatıyor. 30 TL’yi gören soğan fiyatı karşısında kuru soğan değil soğan kuru demek daha isabetli oluyor. Berat Albayrak ekonomi yönetiminin başından gidince TL bir süre değer kazanmıştı. Mevcut Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de gidince ekonomi ışıl ışıl olur mu diye sık sık sorulurken Türkiye’de soğan fiyatları aldı başını gitti. 

OĞUZ DEMİR'DEN SOĞAN FİYATLARI ÜZERİNDEN ÇARPICI DEĞERLENDİRME

Ekonomist Doç. Dr. Oğuz Demir, Sözcü TV’deki “Son Söz” canlı yayın programında kuru soğan fiyatları üzerinden çarpıcı bir değerlendirme yaptı. Demir, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un tanesi 7-8 TL’yi bulduğu kuru soğan fiyatlarına ilişkin, “Biz Togg diyoruz adamlar soğan diyor. Biz TCG Anadolu diyoruz, adamlar sarımsak diyor.” sözlerine de tepki gösterdi.

Ekonomist Oğuz Demir, “Milleti düşündüğünüzde iş oluyor ama milleti bırakıp ‘adamlar soğan konuşuyor’ dediğinizde bizi fakirleştirerek yapıyorsanız hiçbir önemi olmuyor. Bunu insanları fakirleştirmeden yaptığınızda büyük değeri var, büyük kıymeti var.” dedi.

Kuru soğan fiyatları üzerinden geçmiş yıllardaki alım gücünü verilerle ortaya koyan Sözcü TV programcısı Oğuz Demir şunları söyledi:

“Soğan meselesi bu kadar gündemde. Soğan bu memlekette kaç paraydı bunlara bakalım dedik. Kuru soğan oldu soğan kuru. Bakın 2002'de asgari ücret 235 lira 235 milyon da 6 sıfır atıldı ama biz onu bugün konuşabileceğimiz hale getirelim. Çeyrek altın 23,5 lira. 10 çeyrek altın alınıyor. Ataşehir'de ev tutulabiliyor, ev satın alma imkanın var. Soğan 46 kuruş ve siz asgari ücretle 500 kilo, yarım ton soğan alabiliyormuşsunuz.
2018'e gelindiğinde durumlar iyiymiş. Fena değilmiş. 970 kilo soğana kadar çıkabiliyor. Asgari ücret o yıl biliyorsunuz iyi artmıştı. Şöyle bir şeye dönüştü iş, 510 kilodan 970'e geldik. Tabii ki gidip bütün paramızla soğan falan aldığımız yok ama alım gücünün arttığına bir gösterge yani birçok gösterge var, biri de bu. Vermişsiniz millete sonra da son 5 senede böyle hepsini geri almışsınız. 283 kilo…  8.500 liralık asgari ücrette alınabilecek soğan miktarı 283 kilo. Öbür rakamları hiç söylemiyorum. Ev fiyatları 4,5 milyon lira 500 Bin liradan 5 senede 9 kat fiyat artmış yani 283 kilo soğan olabiliyorsunuz şu anda asgari ücretle.
Hani diyor ya Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP'liler; milleti düşündüğünüzde iş oluyor ama milleti bırakıp adamlar soğan konuşuyor dediğinizde bizi fakirleştirerek yapıyorsanız hiçbir önemi olmuyor yani güzel hoş ama bunu insanları fakirleştirmeden yaptığınızda büyük değeri var, büyük kıymeti var. O zaman sahaya inersiniz vatandaş size tıpkı daha geçmişte olduğu gibi yani 2018 öncesinde ki seçimlerini hatırlayın yani oralara da dönüp bakacağız ama yani şunu net bir şekilde söyleyelim ki bu hale getirirseniz 500'ü 900'e getirip 900'ü 200'e indirirseniz 300'e indirirseniz sokakta anlatacak hikayeniz kalmaz ancak vatandaşların hayalini bile kuramayacağı otomobiller peşinde siz koşarsınız sonra da bir bakmışsınız seçim günü niye böyle oldu dersiniz. Bakalım 14 Mayıs'a burada çok da uzun bir süre kalmadı. Soğan meselesi çok konuşuldu. Bizim karnımızın doyması lazım bu süreçte…”