ABD'li Haham Dovid Feldman, "Siyonizm’in icadından önce Filistin'de barış içinde yaşıyorduk ve bu gelecekte de olabilir, umarım olacaktır" dedi ve ekledi: "Bu sadece bugün, son iki ayda gördüğümüz bir soykırım değil. En başından beri Filistin'in işgal edilmesi de yanlıştır, bu bir suçtur."

Türkiye-Suriye Görüşmeleri Başladı... Yer: Hmeymim Rusya Askeri Hava Üssü Türkiye-Suriye Görüşmeleri Başladı... Yer: Hmeymim Rusya Askeri Hava Üssü

Çırağan Sarayı'nda düzenlenen "Filistin İçin Avrupa Zirvesi"nde AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Siyonizm Karşıtı Yahudiler Örgütü Neturei Karta International'dan (NKI) Haham Feldman, işgale karşıtlığını anlattı. Zirveye katılmak için ABD'nin New York eyaletinden İstanbul'a gelen İsrail karşıtı Ortodoks Haham Feldman, "Yahudilik bir dindir, sadece bir din, siyaset içermez. Buna karşılık Siyonizm tamamen siyasi bir harekettir, milliyetçilikle ilgilidir ve Yahudi dinini temsil etmez. Ne yazık ki insanlar bu ikisinin aynı olduğunu ve tüm Yahudilerin İsrail'i desteklediğini düşünüyorlar, ancak durum böyle değil" diye konuştu.

Dünya çapında birçok Yahudi’nin İsrail devleti tarafından işlenen suçlara karşı çıktığını öne süren Feldman, İsrail devletinin fiili varlığının Yahudi inancına aykırı olduğunu ve bu yüzden İsrail devletinin varlığına da karşı çıktıklarını dile getirdi.

Dünyada kendisi gibi düşünen yüz binlerce anti-siyonist Yahudi olduğunu kaydeden Feldman, New York'ta çok güçlü bir anti-siyonist topluluğun bulunduğunu iddia etti.

Feldman, "Biz Filistin'e yapılan her şeyin yanlış olduğunu söylüyoruz. Bütün bu suçlar, öldürmeler, çalmalar, baskılar ve en başından beri bütün bir halka uygulanıyor. Bu sadece bugün, son iki ayda gördüğümüz bir soykırım değil. En başından beri Filistin'in işgal edilmesi de yanlıştır, bu bir suçtur" ifadelerini kullandı. İsrail'in yaptıklarının sadece uluslararası hukuka göre değil, Yahudilik açısından da suç olduğunun altını çizen Feldman, "Tevrat, işlenen tüm bu suçları yasaklamaktadır" şeklinde konuştu.

Feldman, İsrail hiç suç işlememiş ve bölgede insanlar barış içinde yaşıyor olsaydı bile Yahudi öğretileri gereği İsrail'e karşı çıkacaklarını kaydetti.

Yahudi öğretilerinin temelinin Yahudilerin sürgünde olmasına dayandığını belirten Feldman, "Tanrı'nın" iradesiyle savaşmalarının ve egemen bir devlet kurmalarının inançlarına göre yasak olduğunu söyledi.

“İŞGAL BİTERSE BARIŞ OLUR”

Feldman, "Tüm bunlar sona ermelidir. Eğer bu işgali tümüyle durdurursak, umarım barışçıl bir şekilde ve kimsenin acı çekmesine izin vermeden, geçmişte var olan barışı bir kez daha göreceğiz. Siyonizm’in icadından önce Filistin'de barış içinde yaşıyorduk ve bu gelecekte de olabilir, umarım olacaktır" dedi.

"İşgalin olmadığı, baskının olmadığı, tüm yerli halka tüm haklarının iade edildiği tek devletli bir çözüm" istediklerine dikkati çeken Feldman, hem Müslümanların hem Hıristiyanların ve hem de Yahudilerin Filistin'in yerli nüfusunun bir parçası olduğunu, Siyonizm hareketinin Yahudi halkını temsil etmediğini vurguladı.

LAİK NETANYAHU DİNİ KULLANIYOR

Feldman, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Gazze'ye yönelik İsrail saldırılarının başladığı günlerde sürekli "kutsal metin"lere atıf yapmasını ise şu sözlerle değerlendirdi:

"Bu tam bir ikiyüzlülük. Netanyahu seküler birisi, Siyonizm hareketi seküler bir hareket, bunlar takip etmeyi reddettikleri dini kullanıyor. Söz konusu dinde yasaklanmış olan suçları haklı çıkarmak için kötüye kullanıyorlar. Bu hiç mantıklı değil ve bu tam bir ikiyüzlülük."

Kaynak: Milli Gazete

Editör: Ahmet Kacır