HaberTürk yazarı Sevilay Yılman, Ankara Enstitüsü'nün Cumhurbaşkanı seçimleri konusunda yaptığı araştırmayı köşesine taşıdı. 

Ekipte yer alanlardan birinin de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışman kadrosunda yer alan İbrahim Uslu olduğunu söyleyen Yılman, "Uslu, bu sonuçlara rağmen hala en doğru adayın Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu düşünüyor ve masanın adayı olması halinde de kesinlikle kazanacağına inanıyor. Onun görüşüne göre seçmenin yüzde 60’ı Erdoğan’a oy vermek istemiyor. Ve eğer masa Kemal Bey’i aday çıkarıp, güçlü bir şekilde de arkasında durabilirse Kılıçdaroğlu’nun kaybetme olasılığı sıfır!" dedi. 

Yılman, araştırma sonuçlarına dair şu bilgileri paylaştı:

"Erdoğan karşısında Kılıçdaroğlu aday olursa sonuç ne gözüküyor? Erdoğan 39.4, Kılıçdaroğlu 35.2, Kararsız 25.3. Dağıtıldığında Erdoğan 52.7, Kılıçdaroğlu 47.1.

Akşener’le kıyaslamada da benzer bir sonuç çıkıyor. Erdoğan 38.4, Akşener 36.9, Kararsız ise 24.7. Dağıtıldığında ise Erdoğan 50.9 Akşener 49.1. Yani her iki isim de kaybediyor gözüküyor.

Erdoğan ve İmamoğlu karşılaştırmasında ise İmamoğlu az bir farkla da olsa kazanıyor gözüküyor. Ham sonuçta Erdoğan 38.4, İmamoğlu 40.6, Kararsız oranı 21.0. Dağıtıldığında ise oran Erdoğan 48.6, İmamoğlu ise 51.3 gözüküyor.

Ancak karşılaştırma Mansur Yavaş ile olduğunda tablo bambaşka şekil alıyor. Erdoğan 34.7 olurken Yavaş 47.4 ve kararsızlarda 17.9 gözüküyor. Dağıtıldığında ise sonuç 42.2 Erdoğan, 57.7 ise Yavaş oluyor."

Yılman, HDP'nin kurumsal tavrının Yavaş'a karşı belli olduğunu; Yavaş'ın buradan oluşan farkı AKP ve MHP seçmeninden oy alarak dengelediğini ifade etti.

Yazının tamamı için tıklayın.