Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı Çalışma Takvimi'ni paylaştı. Buna göre, ilk ders zili 11 Eylül'de çalacak. Okulların açılmasına sayılı günler kala aileler soluğu kırtasiyelerde alırken, bu yılın ana konusu geçen yıla kıyasla ortalama 2.5 kat artan ürün fiyatları oldu. Hal böyle olunca veliler, internette satılan 2'nci el ürünlere yönelmeye başladı.

NTV'den Emirhan Ergen'in haberine göre, Geçen yıl kırtasiye alışverişinin merkezi Eminönü'nde bir öğrencinin ortalama ihtiyaçları 500 ile bin lira arasında tutarken bu yıl bu rakam 2 bin 500 liraya kadar yükseldi. Yüksek fiyatlar nedeniyle 2'nci el ürünlere yönelen veliler, internette kullanılmış kırtasiye ürünleri piyasasının oluşmasına yol açtı.

İNTERNETTE 2'NCİ EL PİYASASI OLUŞTU

Kırtasiye ürünlerindeki fiyat artışları yüzde 100'e varan oranlara ulaştı. Hal böyle olunca internet üzerinden, 2'nci el tükenmez kalemlerden defterlere, silgilerden uçlu kalemlere birçok ürün satılmaya başlandı.

Fiyat artışlarının en çok etkilediği ürünlerin başında çantalar geliyor. Geçen yıl 200-250 TL aralığında olan çanta fiyatları, bu yıl 400-500 TL seviyelerine kadar tırmandı. Bu da, ikinci el çantalara olan talebi artırdı ve bu ürünlerin internette en çok ilgi gören ürünler arasında yer almasına sebep oldu.

Öte yandan bazı kişilerin, elindeki az kullanılmış veya neredeyse hiç kullanılmamış kırtasiye malzemelerini ek gelir elde etmek için kırtasiye dükkanlarına satmaya başladığı belirtildi.

Okulların açılmasına kısa bir süre kala, kırtasiye ürünleri talebi arttı ancak veliler yüksek fiyatlar ve zamlardan şikayetçi. Bir öğrencinin ortalama ihtiyaçları 500 ile bin lira arasında tutarken bu yıl bu rakam 2 bin 500 liraya kadar yükseldi. Fiyatlardaki artış nedeniyle ikinci el kırtasiye ürünleri piyasasının oluşmasına yol açtı. Artık internet üzerinden, ev ve araç gibi, okul malzemeleri de satılıyor.

Okulların açılmasına kısa bir süre kala, kırtasiye malzemelerinin yüksek fiyatları nedeniyle dükkanlarda talep azaldı. Böylelikle, internette 2. el kırtasiye ürünleri piyasası oluştu.

Geçen yıl kırtasiye alışverişinin merkezi Eminönü'nde bir öğrencinin ortalama ihtiyaçları 500 ile bin lira arasında tutarken bu yıl bu rakam 2 bin 500 liraya kadar yükseldi. Bütün kırtasiye ürünlerinde yüzde 100'e varan artışların olduğu ifade ediliyor.

Tükenmez kalem, defter, silgi, uçlu kalem internet üzerinden satılan ürünlerden yalnızca bir kaçı.

sdfdsfsaa-001.jpg

FİYATI EN ÇOK ARTAN ÜRÜN ÇANTA

 Fiyatı en çok artan ürünlerin başında çantalar geliyor. Geçen yıl 200-250 lira olan çantalar bu yıl 400-500'e kadar çıkabiliyor. Dolayısıyla 2. elde en çok rağbet gören ürünler çantalar

Bazı kişilerse az kullanılmış kırtasiye malzemelerini kırtasiye dükkanlarını satarak gelir elde etmeye çalışıyor.