Rus basını, Rusya’nın Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğanın Türkiye-Rusya-Suriye arasında üçlü diplomasi mekanizması kurulması önerisini, “memnuniyetle karşıladığını” aktardı.

Fransız Medyasından Erdoğan ve Kılıçdaroğlu Karşılaştırması: Kutupsal Karşıt Fransız Medyasından Erdoğan ve Kılıçdaroğlu Karşılaştırması: Kutupsal Karşıt

Rus haber ajansı RIA Novosti’nin Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı’na dayandırdığı haberde, Rusya’nın Erdoğan’ın üçlü diplomasi mekanizması önerisini olumlu karşıladığı belirtildi. 

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad arasında planlanan olası zirve konusunda Suriye’nin yaklaşımının henüz bilinmediği, Moskova’nın Şam’daki yetkililerle temas halinde olduğu belirtildi.

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Kazakistan dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Suriye ve Rusya ile üçlü mekanizma konusunu şöyle değerlendirmişti:

"Biz şu an itibarıyla Suriye-Türkiye-Rusya üçlü olarak bir adım atalım istiyoruz. Bunun için de önce istihbarat örgütlerimiz bir araya gelsin, ardından savunma bakanlarımız bir araya gelsin, daha sonra dışişleri bakanlarımız bir araya gelsin. Onların yaptığı görüşmelerden sonra da biz liderler olarak bir araya gelelim. Bunu da Sayın Putin’e teklif ettim. O da buna olumlu baktı. Böylece bir dizi görüşmeler zincirini başlatmış olacağız."

RUSYA OLUMLU BAKIYOR

Rus basınında yer alan habere göre; "Rusya'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye'de 3'lü görüşme önerisine olumlu bakıyor" ifadeleri kullanıldı.

Rus haber ajansı RIA Novosti ise üçlü görüşme ile ilgili Şam'ın tavrının henüz bilinmediği fakat Rus yetkililerin Esad rejimiyle temas halinde olduğuna dikkat çekti.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan dönüşü uçakta yaptığı açıklamada, “Biz şu an itibarıyla Suriye-Türkiye-Rusya, üçlü olarak bir adım atalım istiyoruz. Bunun için de önce istihbarat örgütlerimiz bir araya gelsin, ardından savunma bakanlarımız bir araya gelsin, daha sonra dışişleri bakanlarımız bir araya gelsin. Onların yaptığı görüşmelerden sonra da biz liderler olarak bir araya gelelim. Bunu da Sayın Putin’e teklif ettim. O da buna olumlu baktı. Böylece bir dizi görüşmeler zincirini başlatmış olacağız” ifadelerini kullandımıştı.