Bakan Şimşek Büyüme Rakamlarını Değerlendirdi: Daha Dengeli Bir Kompozisyona Doğru Yol Alıyoruz Bakan Şimşek Büyüme Rakamlarını Değerlendirdi: Daha Dengeli Bir Kompozisyona Doğru Yol Alıyoruz

Düşük maaş ve ekonomik kriz nedeniyle hayatta kalma mücadelesi veren milyonlarca emekli, ikramiyeyi can simidi olarak görüyordu. Çalışan emeklilere verilmemesi kararı ile hayal kırıklığına uğratan emekli ikramiyesinde vergi detayı ortaya çıktı. Geçtiğimiz gün 5 bin TL'lik Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi TBMM'de kabul edildi. Çalışan ve evine ekmek götürmek için ilerlemiş yaşına rağmen mücadele eden milyonlarca emekliyi kapsamayan ikramiyeye ilişkin SGK Başuzmanı İsa Karakaş açıklamalarda bulundu. 

İKRAMİYEDEN VERGİ KESİNTİSİ OLACAK MI?

SGK Başuzmanı İsa Karakaş, 5 bin liralık ikramiyeden herhangi bir vergi, damga vergisi ve kesinti olmayacağını ve ikramiyenin haczinin de mümkün olmayacağını da sözlerine ekledi. Öte yandan 5 bin lira emekli ikramiye ödemelerinin kasım ayının ilk iki haftası içerisinde hesaplara geçmesi bekleniyor.

İKRAMİYEYİ KİMLER ALACAK, KİMLER ALAMAYACAK?

16 milyon emeklinin tamamının yasadan yararlanamayacağını altını çizen Karakaş, “Öncelikle emekli olup ve sonrasında kendi adına işyeri kurmuş olan, şirket kurmuş olan veya esnaf olan emeklilere bu ikramiye verilmeyecektir. Yine TOBB ve Banka sandıklarına baktığımız zaman buralardan emekli olan kişilere de ikramiyenin verilmeyeceğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla hiçbir işte çalışmayan ve emeklilikten sonra herhangi bir ticari faaliyeti bulunmayan, banka sandıkları ve TOBB sandıkları dışında kalan tüm SSK’lı Bağ-Kur’lu ve emekli sandığına tabii emeklilere ikramiye verilecek. Birden fazla ikramiye hakkı kazanan emeklilere ise sadece bir ikramiye verilecek" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Milli Gazete