Merkez Bankası verilerine göre, mevduat faizleri ortalama yüzde 42,7 seviyelerine yükseldi. Öte yandan mevduat faizlerindeki yükseliş kredi faizlerini geride bir ivmenin de yaratılmasına yol açtı. Mevduat faizi 20 yılın en yüksek seviyesine çıkarken aynı hafta itibariyle ticari kredi faizleri yüzde 42,2'de kaldı.

Lira mevduat faizlerindeki artış mevduat verilerine de yansımaya başladı. Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre mevduat faizleri ortalama yüzde 42,7 seviyelerine yükseldi. Aynı hafta itibariyle ticari kredi faizleri yüzde 42,2'de kaldı. Böylelikle mevduat faizi 20 yılın en yüksek seviyesini görürken ticari kredileri de geride bıraktı.

Mevduat faizlerinde tarihi yüksek seviyeler kaydedilmeye devam ediyor.

20 YILIN EN YÜKSEĞİ

TCMB verilerine göre mevduatların ağırlıklı bölümünü oluşturan 1-3 ay vadeli mevduatlarda ortalama faiz 22 Eylül haftası itibarıyla yüzde 42,7 seviyesine çıktı.

Kamu Mallarını Işık Hızıyla Satacaklar Kamu Mallarını Işık Hızıyla Satacaklar

Böylelikle mevduat faizi 20 yılın en yüksek seviyesine çıkmış oldu.

TİCARİ KREDİ FAİZLERİNİ GERİDE BIRAKTI

BloombergHT'de yer alan habere göre, mevduat faizlerindeki yükseliş kredi faizlerini geride bırakan bir ivmenin yaratılmasına da yol açtı.

Aynı hafta itibariyle ticari kredi faizleri yüzde 42,2'de kaldı.

Bankacılık sektöründeki toplam mevduat (bankalar arası dahil), 22 Eylül ile biten haftada 120,6 milyar TL arttı.

Aynı dönemde bankalardaki TL cinsi mevduat yüzde 1,7 artarken, yabancı para (YP) cinsinden mevduat ise yüzde 0,3 azaldı.

Mevduat bankalarındaki tüketici kredileri, geçen hafta yüzde 0,8 yükselirken aynı dönemde taksitli ticari krediler yüzde 1,5 artış kaydetti.