Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yılın son faiz kararını açıkladı. Merkez, beklentiler doğrultusunda faizleri 250 baz puan artırarak yüzde 42,5'e yükseltti. Bankadan yapılan açıklamada, parasal sıkılaştırma adımlarını en kısa zamanda tamamlamayı öngördükleri bildirilirken, enflasyon ve fiyatlama davranışlarında da sınırlı iyileşmelerin görüldüğü kaydedildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), faiz kararını bugün saat 14.00'te açıkladı. Merkez Bankası, beklentiler doğrultusunda faizleri 250 baz puan artırarak yüzde 42,5'e yükseltti.

Merkez Bankası'nın faiz oranlarını beklentiler doğrultusunda 250 baz puan artırarak yüzde 42,5'e yükseltmesi, ekonomistler arasında daha önce tahmin edilen bir gelişme olarak gerçekleşti. Bu, haziran ayından bu yana devam eden faiz artışlarının bir parçası olarak geldi ve toplamda 7 toplantıda faiz oranını yüzde 8,5'ten bu seviyeye çıkardı.

Önceki toplantılarda olduğu gibi, Merkez Bankası'nın kasım toplantısında da parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığı ifade edilmişti. Ekonomistler, bu faiz artışının ardından Merkez Bankası'nın sıkılaştırma sürecini sonlandırabileceği yönünde öngörülerde bulunuyor.

BEKLENTİ ANKETİ DE 250 PUAN YÖNÜNDEYDİ

Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin beklenti anketine göre, katılan ekonomistlerin medyan beklentisi politika faizinde 250 baz puanlık bir artış yönündeydi. Ankete katılan ekonomistlerin politika faizi beklentileri ise yüzde 42,50 ile yüzde 45,00 arasında değişiyordu.

BANKADAN YAPILAN AÇIKLAMA

Bankadan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 40’tan yüzde 42,5 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir.

'AYLIK ENFLASYONUN ANA EĞİLİMİNDEKİ DÜŞÜŞ SÜRÜYOR'

Kasım ayında sınırlı bir artış kaydeden manşet enflasyon son Enflasyon Raporu'nda sunulan görünümle uyumlu seyretmektedir. Yurt içi talebin mevcut seviyesi, hizmet fiyatlarındaki katılık ve jeopolitik riskler enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Öte yandan, yakın döneme ilişkin göstergeler, parasal sıkılaştırmanın finansal koşullara yansımasıyla yurt içi talepteki dengelenmenin devam ettiğine işaret etmektedir. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarında sınırlı bir iyileşmenin başladığını da değerlendirmektedir. Dış finansman koşullarındaki belirgin iyileşme, rezervlerde süregelen artış, talepteki dengelenmenin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin güçlenerek artması, döviz kuru istikrarı ve para politikasının etkinliğine güçlü katkıda bulunmaktadır. Bu çerçevede, aylık enflasyonun ana eğilimindeki düşüş sürmektedir.

Kurul, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirerek parasal sıkılaştırma hızını yavaşlatmıştır. Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarını en kısa zamanda tamamlamayı öngörmektedir. Fiyat istikrarının kalıcı tesisi için gerekli parasal sıkılığın ise gerektiği müddetçe sürdürüleceği değerlendirilmiştir.

Uzmanlardan 'Tarım Çöküyor' Uyarısı: Borç 700 Milyar:Destekler Yetersiz Kalıyor, Çiftçiler Borç Batağında Yüzüyor Uzmanlardan 'Tarım Çöküyor' Uyarısı: Borç 700 Milyar:Destekler Yetersiz Kalıyor, Çiftçiler Borç Batağında Yüzüyor

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmasının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Kredi faizlerinin hedeflenen finansal sıkılık düzeyiyle uyumlu olduğu değerlendirilirken, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemelerin, parasal sıkılaşma eşliğinde aktarım mekanizmasını güçlendirmeye ve bankacılık sisteminin fonlama kompozisyonunu iyileştirmeye devam edeceği öngörülmektedir. Kurul, faiz kararlarının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleme amacıyla, kullandığı sterilizasyon araçlarının çeşitliliğini artırarak miktarsal sıkılaştırmaya devam edecektir.

ORTA VADEDE YÜZDE 5 HEDEFİ

Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın birikimli ve gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlemeye devam edecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

KASIM AYINDA NE OLMUŞTU?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı belli oldu. TCMB, kasım ayı politika faizini beklentilerin üzerinde 500 baz puan artırarak yüzde 40'a çıkardı.

Banka, parasal sıkılaştırma hızının yavaşlatılacağını ve sıkılaştırma adımlarının kısa bir zaman diliminde tamamlanacağını belirtti. 

Kaynak: Karar