Merkez Bankası Başkanı Erkan, görevinden istifa etti. Erkan, "Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum." diyen Erkan, son dönemlerde kendisine yönelik itibar suikasti kampanyasının ailesi ve daha bir buçuk yaşına girmemiş evladı üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla istifa kararı aldığını açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana sürdürdüğü görevinden istifa ettiğini duyurdu. Kendi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla kamuoyunu bilgilendiren Erkan, görevi boyunca ülkesine hizmet etmenin gururunu yaşadığını ifade etti.

Görev süresi boyunca ekonominin karşılaştığı zorluklara karşın, ekonomi programının olumlu sonuçlar vermeye başladığını ve rezervlerdeki artışın bu başarının bir kanıtı olduğunu belirten Erkan, son dönemlerde kendisine yönelik itibar suikasti kampanyasının ailesi ve daha bir buçuk yaşına girmemiş evladı üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla istifa kararı aldığını açıkladı.

Hafize Gaye Erkan

@hafizegayeerkan

Kamuoyunun malumu olduğu üzere 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürmekteyim. Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim. O dönemde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının elbette farkındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım. Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır. Rezervlerimizdeki artış, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler bu başarının kanıtıdır. Tüm bu olumlu gelişmelere karşın kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum. Hasseten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum.

Saygılarımla.

Merkez Bankası'nın ilk kadın başkanı olarak tarihe geçen Erkan, yaklaşık 9 ay süren görev süresince gece gündüz demeden çalışan mesai arkadaşlarına ve kendisine bu görevi tevdi eden yetkililere teşekkürlerini iletti. Amerika'da özel sektörde geçirdiği 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübesinden sonra, ülkesine hizmet etme imkanı bulduğu için minnettar olduğunu belirten Erkan, desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanı'na şükranlarını sundu.

Hafize Gaye Erkan'ın sürpriz istifası, ekonomi çevrelerinde ve kamuoyunda geniş yankı buldu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, sosyal medyadan basın açıklaması yayımladı.

NE OLMUŞTU?

Merkez Bankası çalışanı Büşra Bozkurt, Erol Erkan tarafından işten çıkarıldığı iddiasıyla CİMER'e şikayette bulunmuştu. Bozkurt, Erol Erkan'ın bankada resmi olmayan bir yönetici konumuna getirildiğini, çalışanların işe alınması, çıkarılması ve tayin gibi konularda etkili olduğunu iddia etmişti. Ayrıca, Erol Erkan'a bankada oda, koruma ve makam aracı tahsis edildiğini söylemişti. Bu iddiaların ardından, ismini açıklamak istemeyen bir üst düzey Merkez Bankası yetkilisi, bankanın çalışanları için yapılmış sosyal tesislerin Hafize Gaye Erkan'ın ailesine tahsis edildiğini ileri sürmüştü.

GAYE ERKAN İDDİALARA DOĞRUDAN YANIT VERMEKTEN KAÇINMIŞTI

Bu iddialar üzerine, Hafize Gaye Erkan sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Erkan, “Son günlerde şahsım ve ailemi hedef almak suretiyle, Bankamıza yönelik güven bozucu, kasıtlı ve gerçeklerle bağdaşmayan haberler dolaşıma sokulmuştur” diyerek iddiaları yalanladı ve asılsız iddialara karşı şaşkınlık ve üzüntüsünü dile getirmişti. Ayrıca, bu iddialara karşı yasal haklarını kullanacağını belirtmişti. Erkan, dilekçedeki iddialardan ve iddiaların sahibi Merkez Bankası çalışanından bahsetmeden dilekçe ile ilgili yapılan haberleri yalanlaması dikkat çekmişti.