İzmir'de vatandaşlara seslenen İYİ Parti lideri Akşener, Varlık Fonu'nun Türk Telekom'un hisselerini alacak olmasına, "Beş yandaş korunurken sizin çocuklarınız işsiz. Beş yandaşın vergileri silinirken çiftçi, esnaf, yanında çalıştırdığı kişinin SSK’sını, elektrik parasını ödeyemiyor. 24 milyar TL, Telekom’la, Sayın Erdoğan’ın yakın arkadaşı, aile dostu Haririlerin cebine girdi. O para çiftçiye, besiciye verilse bütün borçları gider'' sözleriyle tepki gösterdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İzmir'in Menderes ilçesinde vatandaşlara seslendi. Burada konuşan Akşener, Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) Türk Telekom’un büyük orandaki hissesini alacak olmasına bir kez daha tepki gösterdi.

''24 milyar TL, Telekom’la, Sayın Erdoğan’ın yakın arkadaşı, aile dostu Haririlerin cebine girdi'' diyen Akşener, o parayla hayat pahalılığıyla mücadele eden vatandaş için neler yapılacağını sıraladı.

Akşener, ''24 milyar lirayla neler yapılırdı? Yoksul ev kadınlarına bir yıl boyunca 500 liradan aylık para verilebilirdi, öğrencilere bin lira burs verilebilirdi. Çiftçinin, besicinin, tarımın her alanında çalışanın, hayvancılık yapanın, o para onlara verilse bütün borçları gider; üstelik gübresi, yemi sübvanse edilerek alınabilirdi. Bunları yapmak yerine ne yaptılar? Hariri Ailesi’nin yakın dostu ya cebine tam 24 milyar lira koydular.'' dedi.

Meral Akşener'i Menderes'te İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, partililer ile yurttaşlar karşıladı.

''BİZ NUTUK ATMIYORUZ, BİRBİRİMİZLE HASBİHAL EDİYORUZ''

Menderes Belediyesi önünde toplanan yurttaşlara seslenen Akşener, AK Parti hükümetini eleştirerek şöyle konuştu:

"Her birinizi saygıyla, sevgiyle tek tek selamlıyorum. Aranızda olmak ve sizlerle hemhal olmak, dertleşmek fırsatını bana tanıdığınız için teşekkür ediyorum. Bu aynı zamanda bir vebal. Hakkınızı bana helal edin. Allah beni sizlere karşı utandırmasın. Cenabı Hak size karşı yalan söyleyenlerden eylemesin. Verdiği sözleri unutanlardan da eylemesin.

Saraylara kapananlardan da eylemesin. Aranızdan çıkmayı bana nasip etmesin. Burada kalmayı nasip etsin. Önce pandemi yoktu, sonra başladı, şu dükkanların içinde neler öğrendim bilseniz. Sonra pandemiyi birlikte yaşadık. Dolar zıpladı, indi. Işıltılı gözlü Bakan geldi, öbürü gitti. Elektrik parasından doğal gaza, çiftçinin tarlasına gübre atamamasına kadar… Biz nutuk atmıyoruz, birbirimizle hasbihal ediyoruz.

'BEŞ MAAŞ ALAN DANIŞMANLAR VAR, 314 BİN LİRA MAAŞ ALAN MÜDÜRLER VAR'

Çok uzun bir zamandır ‘şuculuk buculuk’ üzerinden Türkiye birbirinin karşısına dikildi. İnsanlar birbirine düşman edildi. 'Komşunun, komşunun tuzuna ihtiyacı vardır' söyleminden, inancından gelen bizler, ‘Komşumuz şucu, onun oğlu bucu, kızı şöyleci’ diyerek ayrıldık. Çırak çıkan siz oldunuz. O dükkanların içinde, 92 puan alıp atanamayan devlet memurları gördüm. Ayısı dayısı yoktu ama 58 puan alıp atanan arkadaşı olan 88 puana atanamamış gençler gördüm. Ayıları yoktu, dayıları yoktu.

Nasıl bir kayırmacılığın olduğunu gördüm. 'Akşama hangi yemeği nasıl yapacağım’ diyen, tencere kaynatamayan kadınları gördüm. Gebe ineğini kesime göndermek zorunda kalacağını bana söyleyen besici gördüm. Bana Kayseri’de bir çiftçi, ‘Abla, yem fiyatları uçtu ki ben mallarıma oruç tutmayı öğrettim’ dedi. Bu ne demek biliyor musunuz? Ne et alabilirsiniz ne süt. Ama beş maaş alan danışmanlar var, 314 bin lira maaş alan müdürler, bakan yardımcıları var.”

Akşener'in 5'er maaş alanlarla ilgili sözleri üzerine kalabalıktan "yuh" sesleri yükseldi. Akşener ise "Yuhalamayın, sandıkta yuhalayacağız. Haram olsun, zıkkım olsun” dedi. Seçmene gereken değerin verilmediğini söyleyen Akşener, şöyle devam etti:

"AĞALARA BERABER HATIRLATACAĞIZ"

"Beş yandaş korunurken sizin çocuklarınız işsiz. Beş yandaşın vergileri silinirken çiftçi, esnaf, yanında çalıştırdığı kişinin SSK’sını, elektrik parasını ödeyemiyor. 24 milyar TL, Telekom’la, Sayın Erdoğan’ın yakın arkadaşı, aile dostu Haririlerin cebine girdi. 24 milyar lirayla neler yapılırdı? Yoksul ev kadınlarına bir yıl boyunca 500 liradan aylık para verilebilirdi, öğrencilere bin lira burs verilebilirdi. Çiftçinin, besicinin, tarımın her alanında çalışanın, hayvancılık yapanın, o para onlara verilse bütün borçları gider; üstelik gübresi, yemi sübvanse edilerek alınabilirdi. Bunları yapmak yerine ne yaptılar?

Hariri Ailesi’nin yakın dostu ya cebine tam 24 milyar lira koydular. Kimin parası? Sizin paranız. Kimin parası? Senin çocuğunun parası. Ama ne oldu? ‘Senin kaşın niye öyle, senin gözün niye böyle, sen niçin böylesin.' Sana ne kardeşim, sana ne? Çırak çıkan sizsiniz. Şu dükkanlarda en önemli insan kimdir? Müşteridir. Müşteri, esnafın velinimetidir. Seçmen de siyasetçinin velinimetidir. Unutuldu mu? Unutuldu.

Ağalara birlikte hatırlatacağız. Ben dahil herkesi karşınızda hazır olda durduracaksınız. Siz seçmenseniz. Siz olmazsanız hiçbir şey yok. Esnaf bu ülkenin bel kemiği ise müşteri onun için velinimetse biz de seçmenin velinimet olduğunu anlatmak ve hatırlatmak için yollardayız. Allah’a şükür de başardık.”

"A HABER BİZİ TAKİP EDERKEN FITIK OLDU"

Akşener, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vallahi A Haber bizi takip ederken fıtık oldu. Yandaş basın tur atarken felç geçirdi. ‘Tiyatro’ dediler, onu dediler, bunu dediler ama sizle beraber el ele tutuşup Allah nasip eder de ne zaman yapılırsa ister vaktinde ister önce o seçimde, sandıkta bu arkadaşları, bu harami düzeni ‘atta’ya hem de demokrasiyle göndereceğimizi bildikleri için vazgeçtiler, pes ettiler. Onlar bir illüzyonda yaşayadursunlar, biz gerçekleri söylemeye devam edeceğiz.

Onlar vatandaşı, medya eliyle milletimizi propaganda faaliyetleri neticesinde aldatmaya gayret ededursunlar, biz sizin dertlerinizi, onlara dair çözümlerimizi dile getirmeye devam edeceğiz. Bu ülke çok büyük, bu ülkenin potansiyeli var. Bu ülkenin insanları, bu millet ferasetli, irfan sahibi insanlardan oluşuyor. Çalmayınca, çırpmayınca, yolsuzluk yapmayınca, rüşvet almayınca bu ülkenin imkanları herkese yeter.”

MİKROFONU HALKA UZATTI

Akşener, konuşmasının ardından mikronu bazı yurttaşlara verdi. Yurttaşların sıkıntılarını dinleyen Akşener, daha sonra esnaf ziyareti yaptı.