Partisinin İstanbul İl Kongresi’nde konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Bugün bize Müslümanlık satanlar hadi oradan. Yuh olsun size, yuh olsun size! Atatürkümüze, Cumhuriyet değerlerimize savaş açanlar çok beklersiniz. Hiç merak etmeyin çok az kaldı” dedi.

İYİ Parti İstanbul 3. Olağan İl Kongresi, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlendi. Kongreye İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı  Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları ve milletvekilleri ile CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da katıldı.

‘EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ MİLLETİN GÜCÜ'

Kongrede konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

* “İstanbul'da sizleri ağırlamaktan elbette gurur ve onur duyuyoruz. Çok değerli anlar yaşadık, çok güzel anlar yaşadık, zorlukları yaşadık, yaşamaya devam edeceğiz. Sürecin her anını bilen ve o güzel anları ve o sıkıntılı anları tedbirleriyle, coşkularıyla hazırlıklı olan bir ekibiz. Ama en büyük gücümüz milletin gücü.

* Ben bu salonda adaylığımı ilan ederek yola çıkmıştım. Allah şahit ki, en büyük duam millete mahçup olmamaktır. Dolayısıyla umuyorum o milletin kıymetli evlatları bu salonda da var. Umarım buradaki kıymetli İstanbullulara da mahcup olmamışımdır.

* Bu güzel anıların başlangıçta tasarımını yaparken, her anımızı paylaşım içerisinde, şeffaflık içerisinde yürütürken, elbette İstanbul'da güçlü bir uyuma ihtiyacımız vardı. Bu uyumun o günlerde başlayan o ilişkinin iki insanı değerliydi. CHP İl Başkanı Canan Hanım ve elbette İYİ Parti İl Başkanı kıymetli dostum Buğra Kavuncu”

‘ZORLU AMA DOLU DOLU TAM 4 YIL 3 AY'

İmamoğlu'nun uğradığı hukuksuzluklara karşı, İmamoğlu'nun yanında olacaklarını belirten İYİ Parti İstanbul İl Buğra Kavuncu şunları söyledi:

* “4 yıl 3 ay uzun bir dönemin sonu bugün İstanbul İl Başkanlığımız için. Ama aynı zamanda da yeni bir dönemin başlangıcı. Kendim ve yol arkadaşlarım için çok anlamlı, manevi değeri çok yüksek, zorlu ama dolu dolu tam 4 yıl 3 ay. Bu dönemi ürettiklerimizle, yapılanlarla anlamlı ve değerli hale getirenlere bugün sizlerin huzurunda teşekkür etmek istiyorum.

* İstanbul İl Teşkilatı koyduğumuz her hedefe, her vazifeye ulaşarak, yeterliliğini ortaya koyup, çok daha fazlasını yapacağını ispat etmiştir.

* 31 Mart ve 23 Haziran seçimleri Türk siyaseti için bir dönüm noktası olmuştur. Bu seçim sonuçları aynı zamanda 2023 genel seçimlerinin o zaferin de müjdecisidir.

* 2019 seçimleri Millet İttifakının bir başarısıdır. Millet İttifakına millet onay vermiş, bunu 805 bin oy ile tescillemiştir. Seçmenin Millet İttifakını onaylaması ve takdir etmesinde elbette İBB Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu'nun da payı büyüktür. Millet ittifakı adayı olduğunu hissettirecek bir duruşla, seçim döneminde göstermiş olduğu olağanüstü bir kampanya performansıyla zaferin baş mimarlarındandır”

‘CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA BU SİSTEME SON VERMEYE HAZIRLANIYORUZ'

İYİ Parti İstanbul İl Başkan Adayı Coşkun Yıldırım milli iradeyi hiçe sayanların çağını kapatacaklarını söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

* “İYİ Parti daha kuruluş aşamasından itibaren birçok engel ve zorlukla karşılaştı. Engelleri yılmadan azimle çalışarak aştık. Her zaman milli iradeden yana tavır koyarak milletimizin gücüyle zorlukların üstesinden geldik. Engellerle, setlerle karşılaştık. Ama yılmadık, yıkılmadık. Bu kadar cesaret bize nereden geldi? Söyleyeyim. Her karanlık fırtınada bize bir cesur yürek önderlik etti. O cesur yürek Genel Başkanımız Meral Akşener'dir.

* Cumhuriyetimizin 100. yılında tek adamlı bu sisteme son vermeye hazırlanıyoruz. Türkiye demek İstanbul demektir.”

‘BAŞBAKAN AKŞENER' SLOGANLARI ATILDI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen partisinin İstanbul 3. Olağan İl Kongresi’nde konuştu.

Katıldığı ve katılacağı kongrelerde “Biz kimiz?” sorusuna yanıt vereceğini anlatan Akşener, “Biz bu ülkeyi canından, istikbalinden çok seven; bu millet için istikbalini, geleceğini, canını hiç düşünmeden ortaya koyan iyiler ve cesurlarız. Biz hiçbir zaman var olan iktidara sırtımızı dayayıp, zorbalık yapmayanlarız. Biz hiçbir zaman var olan güce, var olan otoriteye yılışıklık yapıp, onun elini sıkıp, onun ardına saklanıp garibin, gurebanın kafasına balyoz indirenlerden olmadık. Biz tam tersine, balyoz indiren eli tutup, o eli kıranlardanız. Biz bu milletin geleceğine kasteden her yanlışı ifade edip, o yanlışı durdurmak için kendinden vazgeçenleriz.” dedi.

‘2010 REFERANDUMUNU YAPMASALARDI 15 TEMMUZ KALKIŞMASI OLMAZDI'

2010 yılındaki referandumda hayır dediklerini hatırlatan Akşener, “O günün güçlülerine temenna duranlar, güzelliklerin olacağını anlattılar. Ve keşke haklı çıkmasaydık, biz haklı çıktık. 2010 referandumunu yapmasaydılar, o maddeler değişmeseydi; FETÖ, 2016’da 15 Temmuz kalkışmasını yapamazdı. Devleti bu millet sokaktan ve köprüden toplamak zorunda kalmazdı. Bize kulak verilseydi, derdimizi anlatabilseydik, 15 Temmuz kalkışması olmaz, 200’ün üzerinde insanımız şehit olmazdı.” değerlendirmesini yaptı.

‘MİLLET İRADESİNDEN BIKTILAR'

Sistem değişikliğine değinen Akşener, “Bıktılar. Demokrasiden bıktılar. Millet iradesinden bıktılar. Milletin karşısında hazırolda olmak mecburiyetinden bıktılar. Seçmenin velinimet olması gerektiğinden bıktılar. Kısaca demokrasiden bıktılar. Kısaca yargıdan bıktılar. Kısaca hukukun üstünlüğünden bıktılar. Kısaca millet iradesinin her şeyin üstünde olması gerektiğinden bıktılar. Keyifleri öyle istedi. Tek adama bağlı bir ucube sistemi getirmek üzere 2017’de bir referandum yaptılar.” şeklinde konuştu.

‘TEK ADAM REJİMİNDE HIRSIZLIĞIN ÖNE GEÇECEĞİNİ ANLATTIK'

Referandum sürecinde yaşadıklarını anlatan Akşener, “Bizi kollayanı, koruyan hiçbir şey yoktu. Yolara düştük. Bugün yolda gelirken biraz düşündüm. Burada olan, Kütahya’da benimle olan herkes hatırlayacaktır. Mekan bulamadık, salon bulamadık. Çanakkale’de parasını ödediğimiz salondan çıkarılmaya çalışıldık. O salondan çıkmadık ama elektrikler kesildi. Biz yine de tek adam rejiminin neye mal olacağını, siyasetin neye evrileceğini anlattık. Milletvekili denilen makamın nasıl ortadan kalkacağını ve tek seçmenli bir sistemin işbaşına geleceğini, liyakatin, objektifliğin, hukukun üstünlüğünün, demokrasinin ortadan kalkacağını; tek adam sisteminde kayırmanın, yandaş kollamanın, hırsızlığın, ahlaksızlığın öne geçeceğini anlattık” ifadelerini kullandı.

‘HER YERDE SALDIRIYA UĞRADIK'

Her gittikleri yerde saldırıya uğradıklarını dile getiren Akşener, “Şikayet etmedik. İşte onun için kahrolsun istibdat yaşasın hürriyet diyoruz. Biz haklı çıktık. 2017’de o ağır şartlarda yürüttüğümüz o mücadele, büyükşehirlerin hepsinde 2017 referandumunun hayır çıkmasına sebep oldu. Ama Kütahya’dan Tokat’a, Tokat’tan  Kocaeli'ne… Aklınıza gelen her yerde saldırıya uğradık. Ağlayarak bunları paylaşmadık, direndik, yolculuğumuza devam ettik. Ne demek istiyorum biliyor musunuz; İYİ Parti’yi kuran sizlerin iradesi, öncelikle sizlerin direnme iradesidir.” dedi.

Gençlere seslenen Akşener, “Bize büyüklerimiz neler anlattı biliyor musunuz? Onun için direndik, onun için başımızı eğdiremediler, başımızı kestiler ama eğdiremediler. Bize diz çöktüremediler.” diye ekledi.

‘31 MART'TA CHP'YE BİRLİKTE GİDELİM DEMEK BİZİM AKLIMIZDIR'

Milli Mücadele’nin unutturulmaya çalışıldığını savunan Akşener, “Biz o kutlu mücadelenin bugünkü temsilcileriyiz. Biz o mücadelenin irade sahiplerinin bugünkü temsilcileriyiz. Biz milletini çok sevenlerdeniz. O milletin geleceği, o gençlerin geleceği, o milletin refahı; milletimizin rahat nefes alabilmesi için her türlü fedakarlığı yapmayı bilenlerdeniz. Onun için 31 Mart teklifi bizden gitmedir. Onun için 31 Mart’ta CHP’ye ‘Birlikte gidelim’ demek, bizim aklımızdır. O teklif ki, özellikle İstanbul ve Ankara’nın, Millet İttifakı tarafından demokrasi ile sandıkta alınmasını sağlamıştır. Bunu organize eden, bu aklı ve stratejiyi ortaya koyan bizleriz” ifadelerini kullandı.

‘O GÜNÜN HAKSIZLIĞA UĞRAYANLARI BUGÜNÜN ZORBALARI OLDULAR'

“Biz zorbaların karşısında, haksızlıkların karşısında korkamadan dimdik duranlarız” diyen Akşener, “Bugünün Türkiye’sinde bunun çok önemli olduğunu yaşayarak gördük. O zorbalar ki, her zaman var oldular. Bu salonu şereflendiren herkes haksızlığın, zorbalığın karşısında; hakkın, haklının yanında olanlarız. Ben İmamoğlu’nun hapis cezasını duyduğumda koşa koşa İstanbul’a geldim. Oradaki konuşmam da ‘Sayın Erdoğan giderken de buradaydım’ dedim. O zaman da bu hazirun ve ben haksızlığın karşısında durduk. İlginç olan şudur; o günün haksızlığa uğrayanları, bugünün zorbaları oldular. Biz hala mağdurun yanında, biz hala haksızlığın karşısında, biz hala zorbanın karşısındayız. Bulunduğumuz yer her zaman aynı. Onun için ödediğimiz bedeller çok yüksek” ifadelerini kullandı.

‘BİZE MÜSLÜMANLIK SATANLAR, HADİ ORADAN BE'

1980 darbesinde yaşananları anlatan Akşener şöyle devam etti:

“O günlerde işkence gördüler. Canlı canlı saçın nasıl yakıldığını bilir misiniz? Tek tek parmaklarınızın ezildiğini düşünün. Bu yapıldı. 80 kilo gidip 42 kilo çıkanlar oldu. Kocaeli, Karabük sanıklarının bulunduğu yerdi. Bir isim vereceğim; Nazife Kandemir. Kocaeli’nde bir kız arkadaşımız. Biz 5 kızdık. O sanıkların ailelerini karşılardık. Çok fakirdik. Çok yalnızdık. Bazıları konuşuyor. Ben 9 aylık çocuğuna şekerli su veren gelinler gördüm. Ağzında diş olmayan gencecik sanıkların ailelerini gördüm. Yanında yemek olmayan, o günü aç geçirecek insanlar gördüm. Benim yaşımdakiler hatırladınız mı? Ranza telleriyle işkence edilmiş, ‘Kanım aksa da zafer İslam'ın’ diyen arkadaşlarımız gördüm. Bugün bize Müslümanlık satanlar; hadi oradan be! Yuh olsun size!”

‘ATATÜRKÜMÜZE SAVAŞ AÇANLAR ÇOK BEKLERSİNİZ'

“Bıyıkları kerpetenle yolunmuş arkadaşlarımı gördüm. Ağzı kan içinde, arkadaşını ihbar etmemiş, işkenceye dayanmış arkadaşlarımı gördüm. Zorbanın ve zorbalığın karşısında bugün burada İYİ Parti’nin mensupları olarak bir başka zorbalığın karşısında bu ülkeyi; demokrasiye, yargının bağımsızlığına ve hukukun üstünlüğüne taşıyacak irade olarak buradayız. Allah sizden razı olsun. Siz gençler, büyüklerinizin bıraktığı mirası; Cumhuriyet değerlerine, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne sahip çıkarak inşallah yarına taşıyacaksınız. Size de inancım tamdır. Kurt kayalar başınız dik gezeceksiniz. Siz istiklal mücadelesinin verildiği andan itibaren yapılan o yolculuğun bugünkü temsilcilerisiniz. Atatürk’ümüze, Cumhuriyet değerlerimize savaş açanlar çok beklersiniz, iyiler var.”

13. Cumhurbaşkanı’nın Millet İttifakı’nın adayı olacağını ekleyen Akşener, seçimden de birinci parti olarak çıkacaklarını yineledi.