İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı programda Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'ın "eski Başbakan Tansu Çiller'den bahsedilince aklıma, Meral Akşener geliyor" sözlerine yanıt verdi. Akşener, "Benim aklıma Çiller deyince, Erdoğan geliyor." dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, FOX TV'de İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Çalar Saat programında gündemi değerlendirdi.

Akşener, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'ın köşe yazısında yazdığı "Eski başbakan Tansu Çiller denilince acaba neden sadece benim aklıma Meral Akşener geldi." sözlerine yanıt verdi. Akşener, " Ahmet Hakan yanılıyor, 21 yılın sonunda Tansu Çiller deyince benim de aklıma Erdoğan geliyor." ifadelerini kullandı.

Akşener’in açıklamalarından önce çıkanlar şöyle:

Buraya geleceğim diye İmamoğlu ile görüştüm. Çok zorunlu olmadıkça vatandaşın bugün ve yarın trafiğe çıkmamalarını rica etti. Devletin kurumlarında muhalefet-iktidar diye bir şey olmaz. Yüksek katlarda da koordinasyonlu çalışılmasını rica ediyorum. Sahada çalışan insanlara başarılar biliyorum. Biz geçtiğimiz karda yanlışlıklar zinciri gördük. Bu sefer önceden bilgilendirildiği için vatandaş böyle bir şey olmaz. Kara yolları ve belediye ekiplerinin can siper halinde nasıl çalıştığını biliyoruz.

RUSYA-UKRAYNA KRİZİ

Antalya'daki görüşmeden keşke sonuç çıksaydı. Çok mutlu olurduk. Sevinirdik. Ama kayda değer bir şey çıkmadı. Yan yana gelinmesini de sıfır noktasında değerlendirmiyorum. Bu adımlar iyi adımlar güzel adımlar ama sonuç çıkmalı. Otoriter rejimlere gözler kapatıldı. İnsanların barışını göz ardı etti. Bu tarz yönetimler yayılmaya başladı.

Burada ben Rusya'yı kastetmiyorum. Sırtını sıvazlayan bir Batı dünyası var. Zelenskiy AB'ye gireceğim demişti ve oy almıştı. Gerçek bir seçimle gelmişti, seçimle giderdi. Putin, "sen bunu yapamazsın, işgal edeceğim" dedi. Bunu savunmamız mümkün değil. Batı da bu işgalde sınıfta kaldı.

TÜRKİYE YAPTIRIMLARIN YANINDA YER ALMALIYDI

Rusya'daki Putin'in inanılmaz sert yönetiminde bulunduğu bir yerde eylem yapan Rus vatandaşlarını ben selamlıyorum. Batı burada sınıfta kaldı.

Türkiye yaptırımların yanında yer almalıydı. Şahsi ilişkiler üzerinden yürüyen bir dış politika var. Nükleer enerjiyi de ona bağlamışsınız. Azerbaycan ve diğer Türk devletleri vardı halbuki bu bir yanlış. Ukrayna ile olan silah sanayisi var. Dengede götürebilirsiniz. Azıcık ciddiyet rica ediyorum. Ukrayna'ya yönelik haksız işgalde ne yapabildik? Tavşan kaç tazı tut' böyle bir anlayış olamaz. Tavrımızı koyabilmeliyiz.

RUSYA'YA BAĞIMLI OLDUĞUMUZ ORTAYA ÇIKTI

Ukrayna Rusya savaşında Rusya'ya ne kadar bağımlı olduğumuz ortaya çıktı. Ayçiçek yetiştirebilirsiniz. Ama çiftçi 'bunu pahalıya satıyor' diyerek dışardan almaya başladınız. Gelecek nokta bu. Koronavirüs ile ders alırlar sandık. Önerilerde bulunduk. Yapmadılar. Eylem planları hazırladık. Bunun üzerine siz 300-500 yıllık araçları sökeceksiniz maden için sonra da yerine dikeceksiniz. Birisinin böyle bir şey olabileceğini söylemesi insanlara hakarettir. Erdoğan her şeyi biliyorum dediği için Tarım Bakanı gitti. Yeni bakan umarım gözlerin kapatıldığı her şeyi yeniden düzeltir ve çiftçiye destek olur. Önceki bakanın yakıp yıktıklarını düzenler.

Sayın Erdoğan'ın milletin adamı olmaktan rantın ortağı olmaya geçmesinin nedeni de arkadaşları. Milletvekili arkadaşları. Biz şimdi yoksulluk çalışıyoruz ev ev geziyorum basın yok siyasi hiç kimse yok ben ve bir arkadaşımız gidiyoruz. Bu yoksul evlerde konuşuyoruz. Bilgi alıyoruz. Bu çalışmanın neticesinde çıktı.

BEBEK BEZİ

Bebek bezinde KDV 0'lansın dedik. AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Türkiye'nin geldiği noktada vatandaş unutulup gidiyor. Yoksul kadınlarla görüşüyorum, tablo çok üzücü. Bugün yarın biz gelelim iktidara yüzde 10'un altına düşer enflasyon. Çalmayacaksınız çaldırmayacaksınız. Liyakatlı insanları getireceksiniz.

Erdoğan çıkıp özür dilemeli. Ey milletim özür dilerim elimi soktum bu işe olmadı. Merkez Bankası ve ekonominin başına hesap verebilir insanlar getirmeli ve hiçbir şeye karışmıyorum demeli. Göreceksiniz her şey düzelir. Arkadaşımız 'bay uzman'. Erdoğan böyle dese bakın neler oluyor Türkiye'de.

DÜZENLİ OLARAK DÜŞMAN İLAN EDER

En son doktorlar işte. Erdoğan düzenli olarak düşman ilan eder. 2002'de doktorların hiçbir işe yaramadığını iğnelerini hemşerilere yaptırdığını söylemişti. Daha düşük alan doktorlarla diğerlerini karşı karşıya getiriyor. 2002'de de doktorlarla hemşireleri karşı karşıya getirmişti. Sağlık alanında onların ne kadar önemli olduğunu gördük. 'Giderlerse gitsinler' diyen bir Cumhurbaşkanı var. İnanamadım. Bu bilinçli yapılan bir iş.

BENİM AKLIMA ERDOĞAN GELİYOR

(Ahmet Hakan'ın bugünkü yazısı) Ahmet Hakan 'Tansu Çiller deyince neden benim aklıma Akşener geldi' dedi. Ahmet Hakan yanılıyor, 21 yılın sonunda Tansu Çiller deyince benim aklıma Tayyip Erdoğan geliyor.

TÜRKİYE BETONA YATIRIM YAPTI

Demin Rusya'dan bahsettik. Rusya'nın yayılmacı bir politikası var. Kırım'la başladı Ukrayna'yı dahil ediyor. 650 milyar dolar parayı kenara koydu diye bir bilgi var. Devreye sokabileceğimiz fonlar gitti. Dolar aldı başına gitti. Bütün bunları özü, iş bilmezlik, israf, yolsuzluklardır. Siz köylüyü tarlasından ettiğiniz bir süreçte nasıl insanlara par kazandıracaksınız. O insan şehre gelmek zorunda kalıyor ve başka bir sorunla karşı karşıya kalınıyor. Türkiye her türlü üretimden çıktı. Katma değerle üretim yapılan bir sisteme geçilmesi lazım. Türkiye betona yatırım yaptı. Ortaya 5 tane şirket çıktı. Korunan bir insan grubu çıktı. Köprüler Demirel'in Özal'ın yapığı köprüde verilen paraya bakın ve şimdikilere bakın.

'BÖBREĞİMİ SATSAM KAÇ PARA EDER' DEDİ

Çok acıtıcı şeyleri biraz da mizahla anlatmaya çalışıyorum. 4 ilim kaldı dolaşacağım. Bir eve gittim kadın 'böbreğimi satsam kaç para eder' dedi. Çocuğu kucağıma alıyorum zayıf , kemikleri sayılıyor.

Mizahla anlatmaya çalışıyorum. Gerçekten kötü durumumuz gelir düzeyi açılmış. Bir eve girdim. Satın almışlar evi. Eşi ölmüş. Emekli maaş 2 bin 400 lira. Evin ödemesi 2 bin. İki çocuk var. Gelen fatura 200 lira. Anlatabiliyor muyum orta sınıf bitti. Derin bir yolsuzluk var.

YENİ BİR ERDOĞAN SEÇMEYECEĞİZ

Bir Cumhurbaşkanlığı makamı değişecek. İkinci adım Millet İttifakı'nın bileşenleri olarak parlamentonun tamamında vekiller alındığında parlamenter sisteme geçişi planlayacak durumdayız. Cumhurbaşkanlığına yeni bir Erdoğan seçmeyeceğiz. Herkesin Cumhurbaşkanı olacak birini aday göstereceğiz. Her şeyi onun üzerinden tanımlamamalıyız. Önemli olan bu ucube sistemin değişmesi. 14,15 ayımız kaldı.

Hiçbirimiz bu masayı devirmeyeceğiz. Bu sistemi çalışmıştık. 6 parti lideri birden. 2019 Haziranında söylemişim diğerleri de söyledi. Güçlendirilmiş parlamenter sistem önerimizi getirdik ve milletimize dedik ki: Biz bunun arkasındayız.

KILIÇDAROĞLU'NA TEŞEKKÜR

Seçim yasası gelecek. Japon sistemi gibi adım adım ilerleyeceğiz. Kılıçdaroğlu 'Başbakan adayımız' dedi. Kendisine teşekkür ediyorum. Milletimizin kararına göre aday olabileceğim. Bir pazarlık söz konusu değil. Kılıçdaroğlu'na nezaketi için teşekkür ediyorum.