Memurların maaşlarına bir düzenleme yapılması için sendikalar tek tek çağrıda bulunurken, taban memur maaşlarının geçinilebilecek bir düzeye artırılması gerektiğinin altı çizildi.

Kamu çalışanlarının ekonomik durumlarına ilişkin tartışmalar devam ediyor. Sendikalar düzenleme taleplerini sık sık dile getirirken, var olan ekonomik sorunlara karşı bir an önce önlemlerin alınması gerektiğine dikkat çekiliyor. Özellikle iktidar uzun süredir, ekonomik koşullara ilişkin olarak oluşturduğu tozpembe dünya gerçekleri yansıtmıyor.

KAMUDA MAAŞ DENGESİ YENİDEN SAĞLANMALI

Memur maaşlarının durumuna ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici, enflasyon rakamlarının altında kalan artışlar ile sabit gelirlilerin alım gücünün düştüğünü ifade ederek, “Gerçek enflasyon yüzde 100'ün üzerinde iken TÜİK eliyle bu rakamlar çok daha düşük gösterilince sabit gelirlilerin alım gücü düştü. Verilen artışların gerçeği yansıtmayan TÜİK verilerinin bile altında kalması kabul edilebilir bir şey değil. Bizim talebimiz çok açık; en düşük memur maaşı yoksulluk sınırının üzerinde olmalı, kamuda maaş dengesi yeniden sağlanmalıdır. Öncelikle yıllardır cepten giden enflasyon kayıpları karşılanmalıdır” dedi.

DEVLET MEMURLARININ SORUNLARI GÖRMEZDEN GELİNİYOR

Devlet memurları aldıkları maaşlar ile açlığa mahkûm edildiğine dikkat çeken Savunma, Büro ve Destek Hizmetleri Sendikası (SAVDES-SEN) Genel Başkanı Tuncay Cengiz, her üründe yaşanan fiyat artışlarına rağmen maaşlardaki artışların yetersizliğinin altını çizerek, “Taban aylığına seyyanen zam verilmesi yerine oransal zam yapılması düşük zammın gerekçesidir. Ülkenin büyümesinden refah payı verilmemesi de fakirleşmenin ana kaynağıdır. Hakça adil bölüşüm yok olmuş, gelir dağılımlarında adaletsizlikler had safhaya ulaşmış, 7417 sayılı Kanun dâhil üst yöneticilere ve bazı meslek mensuplarına verilen ilave artışlar nedeniyle, memur ile aralarındaki maaş farkı oldukça artmış, makas açılmıştır. Sorunlarımız sürekli görmezden geliniyor, ailemizi dahi geçindirmekte zorlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Milli Gazete / Mehmet Fahri Özkan