Kocaeli'nin Dilovası ilçesinde, sığınmacılar ile vatandaşlar arasında çıkan gerginlik sokağa taştı. Öfkeli kalabalık, sloganlar eşliğinde kent merkezine ilerlerken polis müdahale etti.

İyi Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya verdiği soru önergesine yanıt alamadığı ortaya çıktı.

Dilovası'nın Mimar Sinan Mahallesi'nde, Türkler ve Suriyeliler arasında bir süredir devam eden tartışma önceki gece şiddetlendi. İddialara göre, bir köpeğin zehirlendiği iddiası üzerine gerginlik başladı.

Suriyeli bir grup, bir vatandaşın evini basmaya kalkıştı ve bu olay gerginliği daha da artırdı. İddialara göre, sığınmacılar bir esnafın köpeğini zehirledi ve evini basmaya kalkışarak esnafı darp etti. Bu iddiaların ardından halk sokağa çıktı ve öfkeli kalabalık, "Mülteci istemiyoruz" sloganlarıyla kent merkezine doğru yürüdü. Gruba polis müdahale etti.

Erdoğan’la Görüşen Miçotakis’ten Açıklama: Bunu Erdoğan’a da Söyledim Erdoğan’la Görüşen Miçotakis’ten Açıklama: Bunu Erdoğan’a da Söyledim

İyi Partili Milletvekili Lütfü Türkkan, yaşanan gerginliklerin ardından sosyal medya hesabından 10 Mart 2023 tarihinde verdiği soru önergesini paylaştı. Türkkan, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya Dilovası'ndaki Suriyeli nüfus artışı ve beraberinde gelen sorunların çözümü için neler yapıldığını sormuş ancak herhangi bir yanıt alamamıştı.