Lüks makam arabaları ve yemek mönüsüyle gündemde olan Diyanet, skandal bir adım attı. Kendi imkanlarıyla kutsal topraklara giden Türk vatandaşlarını ‘Organizasyonumuzu baltalıyorlar’ diyerek Suudi yetkililere şikayet etti. İhbar sonrası Suudi polisi kapıları kırarak hacı adaylarının otel odalarını bastı, ceza keserek sınır dışı etti. Diyanet eliyle mağduriyete tepki yağdı. Muhalefet temsilcileri “Bu utanca son verin” çağrısı yaptı.

DİYANET TÜRKLERİ ŞİKAYET ETTİ

Diyanet İşleri Hac Hizmetleri Daire Başkanı Hüseyin Demirhan, Diyanet harici özel şirketlerle ya da kendi imkanlarıyla hac ziyareti yapmak isteyen Türk vatandaşlarını Suudi yetkililere şikayet ettiklerini açıkladı. Demirhan, Diyanet’in organizasyonunun baltalandığını öne sürerek şikayet edilen Türk vatandaşlarının Arafat’a alınmayacağını belirtti. 10 yıldır kurada ismi çıkmasını bekleyenlerin hakkını korumak için bunu yaptıklarını savundu. Demirhan’a tepki yağdı. İhbar edilen Türk vatandaşları ise, saatlerce evrak kontrolüne sokulduklarını ve mağdur edildiklerini söyledi.

1kapak.jpg

SUUDİLER KAPI KIRIP OTEL BASTI

Karar'ın manşetinde yer alan habere göre, Diyanetin 20-25 bin Türk vatandaşını mağdur ettiği belirtildi. Kurumun ihbarı sonrası, Suudi polisi Mekke’de otelleri bastı. Suçlu operasyonunu aratmayan skandalda Türk hacı adaylarının kapıları kırıldı, ardından gözaltına alındı. 86 bin TL ceza kesilen Türkler, hac farizaları engellenerek sınır dışı edildi. Sosyal medyaya yansıyan görüntüler, kamuoyunda büyük tepki çekti. DEVA Partisi, Dışişleri Bakanı Fidan ile Ali Erbaş’a “Hacılar Diyanete fahiş fiyat ödemiyor diye şikayet ediliyor. Bu utanca son verin” çağrısı yaptı. Saadet Partisi de baskının zulüm olduğunu açıkladı.

AKP'nin Ağır Topları Konuştu, Önce Hüseyin Çelik Şimdi Bülent Arınç: Hedeflerinde Mehmet Uçum Var AKP'nin Ağır Topları Konuştu, Önce Hüseyin Çelik Şimdi Bülent Arınç: Hedeflerinde Mehmet Uçum Var

1506krt01a-tum.jpg

KUTSAL TOPRAKLARDA SKANDAL

Diyanet İşleri Hac Hizmetleri Daire Başkanı Hüseyin Demirhan, özel şirketlerle ya da kendi imkanlarıyla hac ziyareti yapmak isteyen Türk vatandaşlarını Suudi yetkililere şikayet ettiklerini açıkladı. İhbarlar sonrası Suudi polisi kapıları kırarak hacı adaylarının otel odalarını bastı, ceza keserek sınır dışı etti. Muhalefet, “Bu utanca son verin” çağrısı yaptı.

Müslümanların büyük buluşması olarak nitelendirilen ve 1,5 milyondan fazla hacı adayının gerçekleştireceği Arafat ziyareti dün başladı. Geceyi Arafat’ta geçiren Müslümanlar, bol bol dua ve tövbe etti. Ancak diğer yanda Türk hacı adayları, başka bir sınav verdi. Lüks makam arabaları ve yemek mönüsüyle gündemde olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın seyahat, işçi ve ticari vizeleriyle kutsal topraklarda bulunan Türk vatandaşlarını Suudi Arabistan yönetimine şikâyet ettiği iddia edildi. Suudilerin, Diyanet’in şikâyet ettiği Türk vatandaşlarını otel otel arayıp bulduğu, kapıları kırarak 10 bin riyal (86 bin TL) ceza kestikten sonra sınır dışı ettiği ileri sürüldü. Sözcü’nün haberine göre, yaklaşık 20-25 bin Türk vatandaşının yaşadığı sorunun kaynağının Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Hizmetleri Daire Başkanı Hüseyin Demirhan olduğu, kendi itirafıyla ortaya çıktı.

MECLİS GÜNDEMİNDE

Demirhan, bir grupla yaptığı sohbette kendi kotaları dışında hacca giden Türkleri şikayet ettiğini belirterek şöyle devam etti: “Ticari vize ile seyahat vizesiyle plansız, programsız gelen hacı adaylarımız var. Hatırlarsınız daha önce 3 aylık hac vardı. ‘Ramazan’da gidiliyor, ‘Kurban’da dönülüyordu. Önceden gidip orada kamufle olan, Arafat’a gitmek için otelde bekleyenler geçen sene çok fazlaydı. Bu sene biz onları şikâyet ettik. ‘Bunlar bizim organizasyonumuzu baltalıyor’ dedik. Devletine güvenip kurada haccın çıkmasını bekleyen vatandaşlarımız varken onların hiç beklemeksizin parayı vererek başkalarının haklarını gasbetmesine razı değiliz.”

TEPKİ YAĞDI

Uygulamaya tepki gösteren DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a “Bu utanç verici duruma son verin” çağrısında bulundu. Ekmen “Neyle uğraşıyorsun Diyanet? Sana fahiş fiyat ödemiyor diye insanları şikâyet ediyorsunuz. Kaç genel müdür hac bahanesiyle Arabistan’da? Her biri 40 gün sonra ne kadar harcırah alacak? Haccı bedavaya getirdiğiniz yetmiyor gibi bir de üstüne para mı alacaksınız?” şeklinde konuştu.

1kapak-005.jpg

Saadet Partisi Genel Merkez Başkanlık Divanı Üyesi Fesih Bozan ise “Suud polisi otellere baskın üstüne baskın yaparak hatta barbarca mahremiyetleri de çiğneyip otel kapılarını kırarak vatandaşlarımızı arıyor. Bu kesinlikle kabul edilemez. Söz konusu yetkili hakkında gereği hemen yapılmalı, hac yaptırılmadan Türkiye’ye geri gönderilmelidir. Bu hacı adaylarımız, keyiflerinden hac vizesi dışındaki yollara başvurmuş değiller. Kimisi yllardır kurada ismi çıkmayan veya 7-8 bin dolar ödeme gücü olmayan insanlar. 15-20 gündür, Suud polisinin baskıları yüzünden bu vatandaşlarımız, ibadetlerini terk ederek otellerin kuytu yerlerinde saklanıyor” ifadelerini kullandı.

DİYANET’TEN AÇIKLAMA

İddialar ve görüntüler üzerine açıklama yayımlayan Diyanet İşleri Başkanlığı, hac vizesi olmayanlara yönelik yaptırımların tamamen Suudi Arabistan’ın uhdesinde olduğunu bildirdi. Yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: “Kamuoyunda gerçekdışı yorumlara neden olan görüntü, 25 Nisan 2024 tarihinde Başkanlığımızda düzenlenen ‘Hac Eğitim Semineri’nde Daire Başkanımızın konuşmasının önü ve arkası kesilerek bağlamından koparılmış bir bölümüdür. Hacda görev yapacak bir personelimiz, 2023’te hac vizesi olmadan insanların geldiğini ve bu nedenle mağduriyetler yaşandığını ifade etmiş ve tedbir alınıp alınmayacağını sormuştur. İlgili soru üzerine ise, Daire Başkanımız vatandaşlarımızı yanıltarak mağduriyetlere neden olan kuruluşların şikayet edildiğinden bahsetmiştir. Vatandaşlarımızın ilgili makamlara şikayet edildiği iddiası tamamen gerçek dışıdır. Suudi Arabistan makamları, hac vizesi olmayanların Mekke’ye alınmayacağını daha önceden belirtmişlerdir.”

Editör: Ahmet Kacır