Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) verilerine göre, küresel gıda fiyatları yükselmeye başladı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre, küresel gıda fiyatları mart ayında 7 aydır devam eden düşüşünü sona erdirerek önceki aya göre yükseldi. Endeks yıllık bazda ise yüzde 7,7 düştü. Türkiye'de ise yıllık gıda enflasyonu mart ayında yüzde 70,41'e ulaşarak endişe verici bir seviyeye çıktı.

FAO GIDA FİYAT ENDEKSİ MART AYINDA YÜKSELDİ

FAO tarafından derlenen ve tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki değişimleri izleyen Gıda Fiyat Endeksi, şubat ayındaki revize 117 seviyesinden mart ayında 118,3'e yükseldi. Bu yükseliş, mart ayında gıda fiyatlarının aylık bazda yüzde 1,1 artarken, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7 düştüğünü gösteriyor.

ET, SÜT VE YAĞ FİYATLARI ARTTI

Mart ayındaki yükselişte bitkisel yağlar, süt ürünleri ve etin uluslararası fiyatlarındaki artış etkili oldu. FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi martta aylık yüzde 8 yükseldi. Palmiye, soya, ayçiçeği ve kolza yağındaki yükseliş martta etkili oldu.

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, peynir ve tereyağı fiyatlarındaki yükselişin öncülüğünde aylık yüzde 2,9 arttı.

FAO Et Fiyat Endeksi ise kümes hayvanları, domuz ve büyükbaş hayvan etlerindeki fiyat artışları ile aylık bazda yüzde 1,7 yükseldi.

Emekliler Ankara'da Eylemde:''Krizin Bedelini Biz Ödemeyeceğiz, Emekli 'Açım' Diyor Bunlar 'Yurda Git Tatil Yap' Diyor'' Emekliler Ankara'da Eylemde:''Krizin Bedelini Biz Ödemeyeceğiz, Emekli 'Açım' Diyor Bunlar 'Yurda Git Tatil Yap' Diyor''

TAHIL VE ŞEKER FİYATLARI DÜŞTÜ

FAO Tahıl Fiyat Endeksi yüzde 2,6 geriledi. Bu düşüşe, AB, Rusya ve ABD arasında devam eden güçlü ihracat rekabeti nedeniyle gerileyen küresel buğday ihracat fiyatları öncülük etti.

FAO Şeker Fiyat Endeksi şubat ayına göre yüzde 5,4 gerilerken, düşüşte Hindistan'da şeker üretim tahmininin yukarı yönlü revize edilmesi ve Tayland'da hasat hızının artması etkili oldu.

TÜRKİYE'DE GIDA ENFLASYONU YÜZDE 70'İ AŞTI

Türkiye'de mart ayı yıllık gıda enflasyonu yüzde 70,41, aylık gıda enflasyonu ise yüzde 3,14 oldu. Türk-İş'in verilerine göre ise martta mutfak enflasyonu aylık yüzde 3,29, yıllık yüzde 75,09 olarak gerçekleşti.

Küresel gıda fiyatlarındaki artış ve Türkiye'deki yüksek gıda enflasyonu, gıda güvenliğine ilişkin endişeleri artırıyor. Hükümetin gıda fiyatlarını kontrol altına almak için acil önlemler alması gerekiyor.

Kaynak: Milli Gazete