Hurun Report'un 'Küresel Zenginler Listesi' verilerine göre dünyada en çok dolar milyarderi New York ve Londra'da yaşıyor. İstanbul ise bu yıl ilk kez dünyada 26, Avrupa'da da ilk 5'e girdi.

Çin merkezli ekonomi platformu 'Hurun Küresel Zenginler Listesi'ni açıkladı. Listeye göre milyarder sayısı 3279'a yükseldi. ABD listeye bu yıl 109 milyarder daha eklerken Çin'in milyarder sayısı 155 azaldı ancak 814 ile hala dünyada ilk sırada yer alıyor.

Habertürk'ün haberine göre, 1.933 kişinin servetinin artarken, yılın en çok kazananları 90 milyar dolar ile Mark Zuckerberg ve 74 milyar dolar ile Elon Musk oldu. Nvidia'dan Jensen Huang servetini ikiye katlayarak 48 milyar dolarına yükseltirken verilere göre Jeff Bezos ve Larry Page bir önceki yılki kayıplarını bu yıl geri kazandı. Bezos geçen yıl 70 milyar doları kaybetmesi sonrası bu yıl servetine 67 milyar dolar, Page ise geçen yıl 41 milyar dolar kaybettikten sonra bu yıl servetine 48 milyar doları ekledi.

Listede milyarderlerin ülkelere göre sıralamasında ise Hindistan'ın öne çıktığı görüldü. Yükselişi ile dikkat çeken Hindistan, ABD'den sonra en fazla milyarder artışı olan ülke oldu. Hindistan'ın en büyük şehre Mumbai Pekin'in ilk kez geçerek Asya'nın en milyarder barındıran kent olurken, New York 7 yıl sonra 'dünyanın en milyarder barındıran kenti' unvanını geri aldı. Geçen yıl 1. sırada yer alan Pekin ise 4. sıraya düştü. Ancak 'Büyük İkili' Çin ve ABD, dünyada bilinen milyarderlerin yüzde 49'unu ülkesinde barındırıyor.

İSTANBUL İLK KEZ LİSTEYE GİRDİ

Listede ilkler de yer aldı. Verilere göre Yeni Delhi ilk kez ilk 10'a girerken Palm Beach, İstanbul, Mexico City ve Melbourne ilk kez ilk 30'da yer aldı. İstanbul ilk kez girdiği listede 26. sıradan yer bulurken, ülkedeki 25 milyarderin 22'sini bulundurmasıyla da öne çıkıyor.

22 milyarderin bulunduğu İstanbul aynı zamanda Avrupa'da da üst sıralarda yer alıyor. Avrupa'da en zenginleri barındıran ülkeler sırasıyla Londra, Moskova, Paris ve Milano olurken İstanbul ilk kez yer bulduğu listede ilk 5'e girdi.

Küresel servet alanında raporlar yazan Çin merkezli Hurun şirketi, 13. Hurun Küresel Servet Raporu'nu yayınladı.

Listeye göre Ocak 2024 itibariyle dünya üzerindeki dolar milyarderi sayısı 3 bin 279'a yükseldi. Dünyada en çok milyarder bulunduran ülke 814 kişiyle Çin olurken ABD 800 kişi ile ikinci sırada yer aldı.

Türkiye ise 25 dolar milyarderiyle dünyada ilk 20, Avrupa'da ilk 5'e girerek, dünyanın en hızlı büyüyen milyarder ülkelerinden oldu. Türkiye'deki dolar milyarderi sayısı geçen yıla göre 5 kişi arttı.

İstanbul ilk kez 'En çok milyarder bulunduran kentler' listesinde 26. sıradan yer bulurken, ülkedeki 25 milyarderin 22'sini bulundurmasıyla da öne çıktı

Tarımsal Girdi Fiyatları Artmaya Devam Ediyor Tarımsal Girdi Fiyatları Artmaya Devam Ediyor

KÜRESEL SERVET RAPORUNUN DETAYLARI

Raporda öne çıkan bölümler şöyle oldu:

* Dünyadaki milyarder sayısına 167 kişi daha eklendi ve toplam milyarder sayısı 3279'a ulaştı.

* Yapay zeka teknolojisinin yarattığı ekonomi yeni milyarderlerin ortaya çıkmasında etkili oldu. Tüm yeni servetin yarısından fazlası yapay zeka merkezli ekonomi tarafından yaratıldı.

* ABD'deki milyarderlere 109 kişi daha ekledi ve toplam sayı toplam 800 oldu.

* Çin 155 milyarder kaybetti, ancak 814 milyarderle hala dünyanın bir numarası.

* Hindistan 84 artışla 271 milyarderle ABD'den sonra en çok sayıda milyarder bulunduran ülke oldu. 

* İngiltere 146 milyarderle Almanya'yı geride bırakarak dördüncü sıraya yükseldi. Almanya ise 140 milyardere ev sahipliği yaptı. 

* New York, 119 milyarderin yaşamayı tercih etmesiyle 7 yıl aradan sonra ilk kez dünyanın 'milyarderler başkenti' statüsünü geri alırken, New York'u 97 milyarderle Londra takip etti. Pekin geçen yılki birincilikten dördüncü sıraya geriledi.

* Mumbai, Pekin'i geçerek ilk kez Asya'nın 'milyarderler başkenti' oldu ve dünyada ilk 3'e girdi. Yeni Delhi de ilk kez ilk 10'a girdi.

* Palm Beach, İstanbul, Mexico City ve Melbourne de dünyada en çok milyar barındıran şehirler arasına girdi.