Seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılacağı kesinleşirken  AnkaraCumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni dönemde Mehmet Şimşek ile anlaştığı ifade edilirken mevcut Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati ile yollarını ayıracağı iddia edildi.'dan sızan kulis bilgileri de artmaya başladı. Son gelen bilgiye göre  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bakan Nebati’nin yerine ekonomiyi eski Bakan Mehmet Şimşek’e emanet etmeyi düşündüğü ifade ediliyor.

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı  Recep Tayyip Erdoğan Bakan Kurulu'nda yenileme çalışmalarına hız verdiği ifade edildi. Başbakan eski  Yardımcısı Mehmet Şimşek'in Erdoğan'ın emriyle  önce milletvekili sonra da Hazine ve Maliye Bakanı olarak Nuretin Nebati’nin yerine Hazine ve Maliye Bakanı olarak ekonomin başına geçeceği iddia edildi.

ERDOĞAN EKONOMİYİ MEHMET ŞİMŞEK'E EMENET EDECEK!

Ekonomide köklü değişikliklere gitmeyi planladığı konuşulan Şimşek'in "faiz indirimi politikasını desteklemediği" ileri sürülürken " Deprem felaketi ile birlikte Türkiye ekonomisinin daha iyi yönetilmesi gerekli. Bu nedenle cumhurbaşkanımız Şimşek'e yeniden ekonominin anahtarını verebilir. Ancak Cumhurbaşkanı, faiz artırımına sıcak bakmıyor. Şimşek, kendi ekonomi yöntemlerini uygulamaya geçirmesiyle, uzun vadede Erdoğan ile karşı karşıya gelebilir. Ya da ekonomi yönetimi Şimşek'in de istemiyle baştan ayağa değişebilir" değerlendirmeleri yapılıyor.

AK Partili kurmaylar şu ifadeleri kullanıyor; "Cumhurbaşkanı, Şimşek'in yabancı yatırımcılarla olan iyi ilişkilerinin Türkiye'ye katma değer sağlayacağını biliyor."