Kredi kartı kullanımı ile ilgili düzenleme yapılacağı iddiası gündeme bomba gibi düştü. AKP iktidarı kendi sorumlu olduğu çığ gibi büyüyen ekonomik krizin faturasını emeklinin, memurun, asgari ücretlinin, sabit gelirlinin, kredi kartıyla geçinenin, evini borçla döndürenin sırtına yükledi.

Barınma gibi, beslenme gibi insan olmanın en temel ihtiyaçlarının bile karşılanmasının hayli zorlaştığı bir duruma sokulan Türkiye'de AKP iktidarı ekonomik krizin faturasını alt gelir grubuna kesti. 

Mehmet Şimşek ve Hafize Gaye Erkan ikilisinin yönetimine emanet edilen Türkiye ekonomisinde yeni alınacak bir karar gündemi sarstı. Milyonlarca kredi kartı kullanıcısı zor duruma düşecek. Kredi kartıyla borçlanarak yaşama imkanı da artık ortadan kalkıyor. Yeni düzenlemeyle AKP iktidarının Türkiye'yi içine soktuğu ekonomik krizin acımasız derinliği tüm gerçekliğiyle hissedilecek.

KREDİ KARTI KULLANIMINDA 4 KRİTİK DEĞİŞİKLİK

Buna göre kredi kartlarıyla alakalı muhtemel 4 değişiklik olarak kulislerde şu bilgiler dolaşıyor:

  • Taksit sayılarında sınırlama
  • Asgari ödeme sınırının artırılması
  • Nakit çekim limitlerinin düşürülmesi
  • Gecikme faiz oranlarının artırılması

ÖZGÜR ERDURSUN UYARDI

Beklenilen bu kredi kartı düzenlemesiyle ilgili Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun vatandaşı uyardı. AKP öncesi dönemde vatandaşın kredi kartı borcuyla yaşamak gibi bir hayatının olmadığını hatırlatan Erdursun, AKP sonrası kredi kartı borcuyla yaşamaya alışmış vatandaşların yeni kredi kartı düzenlemesiyle büyük mağdurluklar yaşayacağı konusunda vatandaşları uyardı.

Erdursun, X hesabından şunları yazdı:

"Geçmiş ekonomik krizlerde halk başta kredi kartı ve kredi olmak üzere bu kadar borçlu değildi, faiz artışı ile kredi kartı faizleri de artacak, kredi faizleri yükselecek ve kredi almak zorlaşacak, borcu borçla kapatmak imkansızlaşacak, bu durumda yüzbinlerce vatandaş kredi kartı mağduru olacak…"