Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı  Kemal Kılıçdaroğlu, SÖZCÜ Medya Grubu Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, SÖZCÜ yazarı Deniz Zeyrek ve SÖZCÜ Televizyonu moderatörü Simge Fıstıkoğlu’nun sorularını yanıtladığı Liderler Özel programında, Türkiye'deki rüşvet sorununa dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu, geçmişte bir AK Parti  bakanının kendisine Hollanda merkezli bir firmanın Türkiye'de yatırım yapmak istediğini ancak aşırı rüşvet talepleri nedeniyle vazgeçmek zorunda kaldığını anlattığını söyledi.

Güneş enerjisi yatırımlarında da aynı durumun yaşandığını belirten Kılıçdaroğlu, rüşvetin olmadığı bir iş yapmanın mümkün olmadığını ifade etti. Hollandalı bir şirketin Türkiye'de yatırım yapmak istediğinde rüşvet talepleriyle karşılaştığını ve bunun üzerine bakanı arayarak yardım istediğini anlatan Kılıçdaroğlu, şirketin "halka açık bir şirket olduğunu ve bütün hesaplarının denetimli olduğunu" belirterek talep edilen miktarın milyar dolar seviyesinde olduğunu ifade etti.

Şirketin bu parayı ödeyemeyeceğini dile getirdiğini ve yatırımdan vazgeçtiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, Türkiye'de rüşvet sorununun ciddiyetine dikkat çekti.

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Lideri Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından, "Kirli işler" başlıklı bir video yayımladı. CHP logosuyla sahte broşür hazırlanmasına tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Bu seçimi, manipüle etmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar." dedi. Kılıçdaroğlu, "Tam da beklediğim gibi oluyor. Büyük çaplı ve bol kaynaklı iftira kampanyaları. Ve muhalefeti engelleme çabalarıyla karşı karşıyayız" diye konuştu.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabından CHP logosuyla sahte broşür hazırlandığını ve broşürde yer alan "İktidar olduğumuzda Apo’yu çıkartacağız" ifadesinin gerçeği yansıtmadığını açıklamıştı. Kaftancıoğlu, "Sahte broşürü basanlar ve bastıranlarla ilgili yargı sürecini başlatıyorum 14 Mayıs itibariyle bu kişiler ve benzeri işlere kalkanların alabilecekleri en yüksek cezaları almalarının bizzat takipçisi olacağım.”  Kaftancıoğlu, kumpasın faillerinin AK Parti İstanbul ve AK Parti Sultanbeyli gençlik kollarında yönetici, iki genç olduğunu açıklamıştı.

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından, "Kirli işler" başlığı ile video yayımladı. Kaftancıoğlu'nun ortaya çıkardığı 'sahte broşür' konusuyla ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, seçmenlere seslenerek "Bu seçimi, manipüle etmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar." dedi.

"Bundan aylar önce 'önümüzde uzun bir mücadele, ıstırap dolu bir süreç ve korkunç kara propagandalar var' demiştim" diyen Kılıçdaroğlu, "Tam da beklediğim gibi oluyor. Büyük çaplı ve bol kaynaklı iftira kampanyaları. Ve muhalefeti engelleme çabalarıyla karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, "Ey kalbi güzel, ruhu temiz halkım. Siz nezaketi elden bırakmayacaksınız. Onların kötülüğünün sizin temiz kalbinizi zehirlemesine izin vermeyin. Değmez bunlara, siz sevin birbirinizi. Çok az kaldı sevgili halkım, ha gayret!" ifadelerini kullandı.

"ÇOK TEHLİKELİ OYUNLAR OYNUYORLAR"

Kılıçdaroğlu yayımladığı videoda şu ifadeleri kullandı:

"Sevgili halkım; bundan aylar önce 'önümüzde uzun bir mücadele, ıstırap dolu bir süreç ve korkunç kara propagandalar var' demiştim. Tam da beklediğim gibi oluyor. Büyük çaplı ve bol kaynaklı iftira kampanyaları. Ve muhalefeti engelleme çabalarıyla karşı karşıyayız. Hileciler, yalancılar, düzenbazlar, kışkırtıcılar, troller, sabotajcılar, lüks hayat yaşayan çete patronlarının parasıyla bir araya getirildi. Ayrıca Erdoğan'ın prens ve prenseslerini, milyar dolarlık vakıfları, kirli kampanya merkezlerine dönüştürüldü. Şimdi bu çeteler ve kirli vakıfların himayesinde çok tehlikeli oyunlar oynuyorlar. Türk milletini birbirine düşürüyorlar.

"YİĞİDE SAVAŞ, BAYRAMDIR"

Bu seçimi, manipüle etmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Çünkü bu onlar için hayat memat meselesi. Ya bitecekler, ya kalacaklar. Düşünün, kendinizi bir an için onların yerine koyun. Şu ana kadar başarılı oldukları şeyler de yok değil. Mesela, halktan çalınan 418 milyar doları geri alacağım dediğim kampanya filmimizin televizyonlarda yayınlanmasını engellemeyi başardılar. Eyvallah, ben de defalarca kendilerine sert olacağımı söylemiştim. Dolayısıyla yiğide savaş, bayramdır, unutmayın. Yiğide savaş bayramdır. Böyle gelsinler, hepsi gelsin.

"CHP LOGOSUYLA PARTİMİZİ, TERÖR YANLISI GİBİ GÖSTEREN SAHTE PARTİ BROŞÜRÜ BASIYOR"

Whatsapp ve Telegram gruplarından her gün binlerce dezenformasyon haberi yayıyorlar. İstanbul Sultanbeyli'de bir matbaa, CHP logosuyla partimizi, terör yanlısı gibi gösteren sahte parti broşürü basıyor. Yeni değil bunlar, Mansur Başkan'ın Ankara'da kazanacağını anladıkları an; 'su sayaçlarını teröristler okuyacak' demeye başlamışlardı. Ekrem Başkan'ın İstanbul'u alacağını anladıkları an; 'Pontus'u Montus'u' bırakmadılar. Kurtuluş Savaşı gazisi torununa etmedikleri iftira kalmamıştı. Ya, demeyeyim diyorum da bana da yok PKK, yok başka terör örgütü, türlü iftiralar...

"SONUNDA HAK GALİP GELECEK"

Bu eli kanlı katillerin saldırdığı tek lidere diyorlar bunu. Beni ne terör örgütleri, ne beşli çeteler, ne ağalar, ne babalar yolumdan çevirememiş; siz kimsiniz arkadaş ya? İnsan bir ayna karşısına geçer, insan bir çapına bakar ya... Neyse...

Sevgili halkım; ben size bu işin sonunda ne olacağını söyleyeyim. Sonunda hak galip gelecek, halk galip gelecek. Zaten sonrasını siz de biliyorsunuz. O çetelerin telefonları acı acı çalmaya başlayacak. O kabusu yaşayacaklar. Peki siz bu süreçte ne yapacaksınız?

"ÇOK AZ KALDI SEVGİLİ HALKIM; HA GAYRET!"

Ey kalbi güzel, ruhu temiz halkım. Siz nezaketi elden bırakmayacaksınız. Siz, onlar iyi oldukları için değil, siz iyi olduğunuz için nezaketi elden bırakamazsınız. Yoksa, onlarınki saf kötülük; su katılmamış kötülük. Ama onların kötülüğünün sizin temiz kalbinizi zehirlemesine izin vermeyin. Çünkü kanatları vardır kalbin; sevince uçar. Sevilmeyince göçermiş...

Değmez bunlara, vallahi değmez. Siz sevin birbirinizi. Çok az kaldı sevgili halkım. Çok az, ha gayret!"