Sinop Emek Barış Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Hacer Aydın, " KDV’nin artması şu demektir; iğneden ipliğe her şeye zam geldi demektir. Ekonominin yükü, depremin yarattığı yük, bütçe açığı, hesapsız harcamaların yükü tamamen bu ülkenin yoksul vatandaşının sırtına bindirildi. Esas alması gerekenlerden alamadıkları vergileri vergi affıyla alamadıkları, almadıkları, almamayı tercih ettikleri vergileri bu sefer yoksul halkın 3- 5 kuruş kazanan halkın sırtından almaya dönük bir uygulamadır bu" dedi. 

Sinop Emek Barış Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Hacer Aydın, KDV oranlarının artırılması ve memur maaşlarına yapılacak zamla ilgili açıklama yaptı. Aydın, şunları söyledi:

YOKSUL HALK BÜYÜK ZARAR GÖRECEK

Kredi Kartı Kullananlar Dikkat: Kredi Kartı Faiz Oranları Değişecek Kredi Kartı Kullananlar Dikkat: Kredi Kartı Faiz Oranları Değişecek

"Çok kötü oldu. Korkunç bir şey oldu. Zaten halk yoksullukla, zamlarla inim inim inlerken, ekonomik sıkıntılarla boğuşurken sadece ekmek yiyecek duruma düşürüldüler. KDV’nin artması şu demektir. İğneden ipliğe her şeye zam geldi demektir. Ekonominin yükü, depremin yarattığı yük, bütçe açığı, hesapsız harcamaların yükü tamamen bu ülkenin yoksul vatandaşının sırtına bindirildi. Esas alması gerekenlerden alamadıkları vergileri vergi affıyla alamadıkları, almadıkları, almamayı tercih ettikleri vergileri bu sefer yoksul halkın 3- 5 kuruş kazanan halkın sırtından almaya dönük bir uygulamadır bu. Dolayısıyla bu uygulama halkın üzerinde büyük bir tahribat yapacaktır. Çok acı olacaktır. Zaten ülkede yoksul halk tamamen yoksullaşmıştı. Bu kararla beraber iyice, vergilerin arttırılmasıyla beraber daha bir yoksullaşma oldu. Her şeye zam gelmesi, çoluk çocuğunu okula gönderen, çoluk çocuğunu yetiştirmeye çalışan, ufacık maaşıyla geçinmeye çalışan yoksul halk kitleleri üzerinde büyük bir kaos yaratacaktır.

22 BİN TL AÇLIK SINIRINDADIR!

Yoksulluk sınırı  40 bin liradır. En düşük memur maaşının da doğal olarak 40 bin liranın üzerinde olması gerekirdi. Zaten 1 gün önce maaş zammını açıkladılar. Kaşığın ucuyla verdiler. Sonra onu 'kuşa bakın' diyerek cebimizden aldılar. Bütün emekçi kesimin cebinden aldılar. A’dan Z’ye her şeye gelen zamlarla birlikte yüzde 22 zam da gitmiş oldu. Ayrıca memura seyyanen zam verdiler. Bu seyyanen zam ne demektir; taban aylığına yansımayan zam demektir. Ne oluyor, bundan sonra yapılacak olan hiçbir artıştan, bu seyyanen yaptıkları zam artışa dahil edilmeyecek. Dolayısıyla artışlar daha az olacak. Emekli maaşlarına da bu yansımayacak. Bunun dışında hesaplamalar yapılacak hep. Bu da bir göz boyama. Bir de 15 günlük bir dilimi hesaplayarak memura bu zammı verecekler. Biz 1 Temmuz’dan itibaren bu zammın geçerli olması gerektiğini söylüyoruz ve diyoruz ki en düşük memur maaşı kesinlikle 40 bin liradan fazla olmalıdır. 22 bin lira yoksulluk sınırı değil, açlık sınırında bir maaştır. Ev kiraları, tüm besin maddeleri, en temel ihtiyaçlar almış başını gidiyor. Her yerde aşırı zam var. Ve bu yapılan zam uçup gitmiştir. Yapılan zammı cebimizden ertesi gün aldılar."

Kaynak: Milli Gazete