Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, İran Büyükelçiliği'nin düzenlediği "Kudüs Işığında Vahdet" programında konuştu. Kudüs ve Gazze'nin özgürlüğü için bir araya gelme zamanı olduğunu söyleyen Karamollaoğlu, "İslam alemi olarak derlenip, toparlanmalıyız. Zulüm düzeni daha fazla devam edemez. Zaman, vahdet zamanıdır. Zaman, Kudüs için bir araya gelme zamanıdır. " dedi.

İran'ın Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarlığı tarafından, ilki 2023'te yapılan Kudüs konulu toplantının ikincisi düzenlendi.

Ankara'da gerçekleştirilen "Kudüs Işığında Vahdet" isimli toplantıya İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Hasan Habibullahzade, Güney Afrika'nın Ankara Büyükelçisi Dipuo Letsatsi-Duba, İslam İşbirliği Teşkilatı İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü Mahmud Erol Kılıç, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, siyasi parti temsilcileri, milletvekilleri, diplomatik temsilciliklerden yetkililer, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ve davetliler katıldı.

9003378.jpg

'TİCARİ KAYGILARLA HAREKET EDİLİYOR'

Karamollaoğlu, burada yaptığı konuşmasında, Gazze'de, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana masum insanları alçakça katlettiğini ve tüm insanlığın gözleri önünde soykırım yaşandığını dile getirdi. Hastanelerin, ambulansların, ibadethanelerin ve okulların dahi hedef alındığına dikkat çeken Karamollaoğlu, uluslararası toplumun sessiz kalmasını eleştirdi. İslam ülkelerinin de zulme karşı yeterince tepki göstermediğini ifade eden Karamollaoğlu, insani, vicdani ve İslami kaygılar yerine ticari kaygılarla hareket edildiğini dile getirdi.

9003360.jpg

'İSLAM ALEMİ OLARAK DERLENİP, TOPARLANMALIYIZ'

Filistin’de yaşananlar başta olmak üzere, yeryüzünde meydana gelen hadiselerin bugünkü düzenin iflas ettiğini gösterdiğini ifade eden Karamollaoğlu, İslam ülkelerinin her sahada iş birliği yapmaları gerektiğinin altını çizdi.

Bugünkü mevcut düzenin adil olmadığını söyleyen Karamollaoğlu, "Yeni bir dünya vizyonuna olan ihtiyaç, her geçen gün katlanmaktadır. Bizlerin en temel vazifesi Batılın karşısında Hakk’ın hakimiyeti ve adil bir düzenin tesis edilmesi için gayret göstermektir. Bir araya gelmeliyiz. İslam alemi olarak derlenip, toparlanmalıyız. Kendimize sahip çıkmak, değerlerimizden güç alarak, yeni bir diriliş hamlesi başlatmak hepimizin ortak sorumluluğudur. Merhum Liderimiz Erbakan Hocamızın hayata geçirdiği D-8’leri canlandırmaktan, İslam ülkeleri olarak her sahada iş birliği yapmaktan başka çıkış yolumuz yoktur. Ya bir ve beraber olacağız ya da her gün bir başka İslam beldesinin ateşe verilmesini çaresizce seyredeceğiz." dedi.

9003361.jpg

'D-8 ADETA UNUTTURULDU'

Hak ve adalet temelli bir medeniyetin inşası için D-8'in güçlendirilerek, D-60 ve D-160 gibi daha kapsamlı yapıların kurulması gerektiğini söyleyen Karamollaoğlu, "D-8, hak merkezli yeni bir dünya düzeni için atılmış bir adımdır. Unutulmamalıdır ki, bu adım sadece başlangıç adımı olarak planlanmış; aslında D-60’lar ve D-160’lar için atılan ilk adımdır. Ancak maalesef Erbakan Hocamızın ardından, o adımın devamı bir daha asla getirilmedi. D-8 adeta unutturuldu, kâğıt üstünde bir anlaşma olarak bırakıldı. Halbuki D-8’in devamı getirilmiş olsaydı, bugün karşımızda çok farklı bir tablo ile karşı karşıya olacaktı. Bugün Filistin, böyle sahipsiz kalmayacaktı. İsrail, göz göre göre, insanlık suçu işleyemeyecekti. Yeryüzü üzerinde en tepedeki binde birlik azınlık, geriye kalan yüzde 99,9’luk çoğunluğu sömüremeyecekti." diye konuştu.

Murat Yetkin: 'Erdoğan'ın AK Parti'yle 31 Mart Hesaplaşması Sancısız Olmayacak' Murat Yetkin: 'Erdoğan'ın AK Parti'yle 31 Mart Hesaplaşması Sancısız Olmayacak'

9003363.jpg

'ZULÜM DÜZENİ DAHA FAZLA DEVAM EDEMEZ'

Karar'da yer alan habere göre,Kudüs ve Gazze'nin özgürlüğü için bir araya gelmekten başka alternatif olmadığını belirten Karamollaoğlu, "Zulüm düzeni daha fazla devam edemez. Tüm insanlığı kendilerine köle yapmak isteyen bu düzen sahiplerine karşı koymak mecburiyetindeyiz. Emperyalist, kapitalist ve Siyonist küreselcilerin mevcut düzeni tıkanmıştır ve yok olmaya mahkumdur. Zaman, yeni bir dünya kurma zamanıdır. Zaman, derlenip toparlanma zamanıdır. Zaman, vahdet zamanıdır. Zaman, Kudüs için bir araya gelme zamanıdır. Cenâb-ı Allah, mübarek Ramazan ayı hürmetine, Filistinli mazlumların yüzünü güldürecek gelişmelerin haberini almayı nasip etsin. Kudüs’ün ve Gazze’nin özgürlüğünü nasip eylesin." ifadelerini kullandı.

9003381.jpg
Toplantı, iftar programıyla sona erdi. İftar programına İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Hasan Habibullahzade (ortada), Güney Afrika'nın Ankara Büyükelçisi Dipuo Letsatsi-Duba (sol 4), İslam İşbirliği Teşkilatı İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü Mahmud Erol Kılıç (sol 3) ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu (sağ 4) katıldı.