Kamu yararı bakımında her gün haberden habere koşan gazeteciler, İstanbul’da birtakım toplu taşımaları ücret kullanırken İstanbul Büyüşehir Belediyesi (İBB)'ne bağlı Turyol, Dentur şirketlerine ait vapurlar ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na ait Marmaray’dan ücretsiz yararlanamıyor.

Aydınlık'tan Gökhan Büyük, basın mensuplarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'ne bağlı Turyol, Dentur şirketlerine ait vapurlar ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına ait Marmaray’dan ücretsiz yararlanamamasıyla ilgili bir habere imza attı.

Konuya ilişkin bazı medya yöneticileri de bahsi geçen toplu taşımalardan gazetecilerin ücretsiz yararlanması için yetkililere çağrı yaptı.

 Aydınlık Gazetesi Genel Müdürü Osman Erbil konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Gazetecilere, basın çalışanlarına sarı basın kartının sağlaması gereken hakların önemini hâlâ kavramadılar. Biz gazeteciler, geçinemediğimiz için veya gezmek için ücretsiz toplu taşıma istemiyoruz. Nasıl ki görevleri icabıyla polislik, askerlik gibi mesleklerde ücretsiz toplu taşıma imkânı sağlanıyor; gazeteci de vazifesini zamanında yerine getirmesi için bu hakka sahip olmalıdır. Basın çalışanı kamuya karşı sorumludur, haber verme işini her koşulda yapmak zorundadır. Şehir içinde bir facia oldu diyelim, şu nedenle veya bu nedenle cebinde de parası yok, ne yapacak gazeteci, olay yerine gidemeyecek mi, haberini yapamayacak mı? Maalesef bugünkü düzen 'gitmesin' diyor! Kim böyle diyor? Marmaray’ı yöneten Ulaştırma Bakanlığı. Başka? 'İBB ile anlaşma yapılamadı' diyen Turyol ve Dentur.
"ÇELİŞKİLİ UYGULAMA"
Düşünün basın çalışanlarına metro ücretsiz ama Marmaray ücretli. Şehir hatları vapurları ücretsiz ama deniz motorları ücretli. Bu çelişkinin açıklaması, gerekçesi olur mu! Bir eleştirimiz de sendikalara… Sendikalar maalesef bu konuda hakkını vererek bir mücadele yürütmüyor. Türk-İş ve Hak-İş’i göreve çağırıyoruz. İş başa düştüğü için de gazeteler olarak şimdi mücadeleyi yükseltiyoruz. Gazeteleri, internet sitelerini bu konuda somut olarak dayanışmaya davet ediyoruz.”
‘KAMU HİZMETİ GÖRDÜKLERİ İÇİN YARARLANMALILAR"

Gazeteciliğin bir kamu görevi olduğunun altını çizen Milat Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Adakoğlu da şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu kamu görevinde gazetecilerin, kamunun imkanlarından belirli ölçülerde yararlanması eskiden bu yana gelen bir gelenektir. Fakat son dönemlerde bazı kurumların bu geleneği hiçe sayıp, gazetecilik mesleğinin itibarını düşürecek uygulamalar yapması oldukça üzücü bir durum. Dolayısıyla Turyol’un bu uygulamasına son vermesi gerekir. Keza aynı şekilde Marmaray’ın uygulaması da yanlış. Nasıl ki gazeteciler İETT gibi toplu taşıma araçlarından kamu hizmeti görmeleri hasebiyle ücretsiz faydalanabiliyorlarsa, bu tür hizmetlerden de faydalanabilmelidirler. Bu uygulamadan vazgeçilmesi ve diğer kurumların kamu hizmeti gören meslektaşlarımıza sunmuş olduğu imkânın bu kurumlar tarafından da sağlanması gerektiğini düşünüyorum.”
'YETKİLİ MERCİLER BİR AN ÖNCE ADIM ATMALI'

Sözcü Gazetesi Genel Müdürü Asım Akgül ise “Gazeteciler toplumun bilgi alma hürriyetini sağlamak adına çok önemli bir kamu hizmeti veriyorlar. Bu kamu hizmetini verirken de her gün haber kaynağına ulaşmak için toplu taşımaları defalarca kullanıyorlar. Böyle kıymetli bir kamu görevinin üstlenen gazeteciler Marmaray, Dentur ve Turyol’u ücretsiz kullanmaları gerekiyor. Bunun için yetkili mercilerin bir an önce bu konuda adım atmaya çağırıyoruz” diye konuştu.