TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre enflasyon yılık bazda yüzde 61,53 olarak belirlenirken, İTO’nun verilerine göre mega şehrin enflasyonu yıllık bazda yüzde 73,18 arttı. Yaklaşık 6 milyon çalışanın yüzde 65’inin asgari ücretle geçindiği İstanbul’da yapılan bir araştırmaya göre her 10 kişiden 8’i ekonomik gidişattan memnun değil!

Tarıma Yüksek Faiz Darbesi Tarıma Yüksek Faiz Darbesi

Türkiye’de enflasyon giderek yükselirken, hayat pahalılığı da özellikle büyükşehirlerde vatandaşa nefes alma imkanı bırakmıyor. TÜİK’in açıkladığı verilere göre enflasyon Eylül’de yüzde 4,75, yıllık bazda ise yüzde 61,53 arttı. Büyükşehirlerde ise tablo daha farklı seyrediyor. Özellikle de İstanbulluların hissettiği enflasyon rakamları TÜİK verilerinin üstünde gerçekleşti. İstanbul Ticaret Odasının (İTO) yayımladığı verilere göre mega şehirde perakende fiyatlar yıllık bazda yüzde 73,18, Eylül ayında ise 5,46 arttı. Yaklaşık 6 milyon çalışanın yüzde 65’inin asgari ücretle geçindiği İstanbul’da yapılan bir araştırmaya göre her 10 kişiden 8’i ekonomik gidişattan memnun değil. Tüm bu istatistiklerin yanı sıra İstanbul’daki ortalama kiranın da 12 bin TL’nin üstünde olması mega kentteki dar ve orta gelirli vatandaşın durumunu ortaya koyuyor.

İSTANBUL’DA HİSSEDİLEN ENFLASYON DAHA YÜKSEK

Türkiye’de ekonomik krizin en şiddetli hissedildiği İstanbul’da hissedilen enflasyon TÜİK’in yayımladığı verilerin üzerinde. Özellikle de gıda ve temel tüketim maddelerinin ateş pahası olduğu İstanbul’da ulaşım, fatura, konut giderleri de ülke genelinin üzerinde seyrediyor. TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre enflasyon yılık bazda yüzde 61,53 olarak belirlenirken İTO’nun yayınladığı verilere göre de mega şehirde perakende fiyatları yıllık bazda yüzde 73,18 arttı. Eylül ayında da enflasyon yüzde 4,75 arttı ama yine İTO verilerine göre İstanbul’da perakende fiyatları aylık olarak 5,46 arttı.

İSTANBUL, ASGARİ ÜCRETLİYE YAŞAMA FIRSATI VERMİYOR

Dünyanın en stresli 4’üncü şehri olan İstanbul’da yapılan bir araştırmaya göre 10 kişiden 8’i ekonomik gidişattan memnun değil. İstanbul’da yaklaşık 6 milyon çalışan olduğu tahmin edilirken, mega kentte çalışanların yüzde 65’i asgari ücretle geçiniyor. Ülke genelindeki konut sorunun de en yoğun yaşandığı İstanbul’da ortalama kiranın da asgari ücreti aşarak 12 bin TL’nin üzerine çıkması şehirdeki içler acısı durumu ortaya koyuyor. Asgari ücretli bir vatandaş için adeta yaşama fırsatı vermeyen İstanbul’da, tersine göç de giderek artıyor. Öyle ki 2022 yılında İstanbul’dan göç edenlerin sayısı 450 binin üzerinde.

Kaynak: Milli Gazete / Onur Şehmus Şahin