Filistin-İsrail savaşı neredeyse bir ayı geride bırakırken Gazze'ye bomba yağdırmaya devam eden İsrail'de Demir Kubbe'nin işlevsizliğiyle ilgili tartışmalar gündemden düşmüyor.

Gazze’ye dün gece savaşın başından bu yana en ağır bombardımanlardan birini düzenleyen İsrail, hava savunma sistemi Demir Kubbe’deki sorunlar nedeniyle yine alarm durumuna geçti.

İsrail televizyonu Channel 13, Tel Aviv’in güneyinde Demir Kubbe sisteminin etkisiz kaldığını gösteren görüntüler yayınladı.

Artık İsrail'de Hapis:Netanyahu’yu 124 Ülkede Yakalanma Riskiyle Karşı Karşıya Bırakan Karar Artık İsrail'de Hapis:Netanyahu’yu 124 Ülkede Yakalanma Riskiyle Karşı Karşıya Bırakan Karar

Görüntülere göre Gazze’den atılan roketlerden biri, U dönüşü yaparak İsrail’deki Rishon LeZion bölgesinde bir Yahudi yerleşimine düştü. Sistemin Tel Aviv’e atılan bazı roketleri engellemeyi başardığı kaydedildi.

İsrail basını, Demir Kubbe sisteminin Gazze sınırında artık yeterince işe yaramadığını ve atılan birçok roketi engelleyemediğini aktardı.

İsrail, Gazze’den atılan roketler nedeniyle sınıra yakın yerleşimlerde yaşayan binlerce kişiyi tahliye etmişti.

Bir dönem İsrail’in güvenliği açısından büyük önem taşıyan Demir Kubbe’nin işlevsizliğiyle ilgili tartışmalar, özellikle 7 Ekim’de Hamas’ın düzenlediği saldırılar sonrası giderek hız kazandı.

Gazze’ye karadan giren İsrail birliklerinin operasyonları sürüyor.

GAZZE’DE KORKUNÇ GECE

Gazze’yi günlerdir bombalayan İsrail ordusu son 24 saatte abluka altındaki kentte 450 yeri havadan vurduğunu bildirdi.

Uluslararası kamuoyundan gelen ateşkes çağrılarına rağmen Gazze'ye 7 Ekim'de başlattığı saldırıları şiddetlendirerek sürdüren İsrail, vurulan yerler arasında Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarına ait olduğu söylenen tüneller, gözlem noktaları gibi hedefler olduğunu ileri sürdü.

Açıklamada ayrıca kara birliklerinin Gazze’de Kassam Tugaylarına ait bir askeri yerleşkeyi ele geçirdiği de öne sürüldü.

Gazze’deki Filistin hükümeti ise, bölge genelindeki tüm hastanelerin çevresinin yoğun İsrail bombardımanına maruz kaldığını bildirdi.

Gazze Şeridi’nde dün akşam kesilen iletişim ve internet erişiminin ise aşamalı olarak sağlanmaya başlandığı bildirildi. (AJANSLAR)  Sözcü

Editör: Ahmet Kacır