Türkiye ile İsrail arasında başlayan yeni dönemde Ankara'dan Tel Aviv'e bir jest yapıldı. Jesti İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen duyurdu. Cohen 'uyuşturucu madde' bulundurmak ve 'kaçakçılığa teşebbüs etmek' suçlarından Türkiye'de 10 yıl hapis cezasına çarptırılan İsrail vatandaşı Danny Awka'nın Ankara ve İsrail arasında kurulan diplomatik temaslar sonucunda, 'ülkesine döneceğini' duyurdu. İsrail Dışişleri Bakanı, Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Fidan'a katkıları için teşekkür etti.

Başbakan Benyamin Netanyahu'nın Türkiye ziyaretini son anda ertelemesine rağmen Ankara Tel Aviv hattında yeni döneme ilişkin diplomatik temaslar ve jestler çok yönlü devam ediyor. Bu konudaki son gelişme ise Türkiye'de uyuşturucu madde kaçakçılığından 10 yıl hapis almış bir İsrail vatandaşının bırakılması ile ilgili oldu.

Sözcü'de yer alan habere göre, İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Türkiye'de 10 yıl hapis cezasına çarptırılan bir İsrail vatandaşının, Ankara ve İsrail arasında kurulan temaslar sonucunda bırakılacağını açıkladı. İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Türkiye'de 10 yıl hapis cezasına çarptırılan bir İsrail vatandaşının, "ülkesine döneceğini" açıkladı.

gggggg.jpg

DANNY AWKA 2019'DA CEZAYA ÇARPTIRILMIŞTI

Eli Cohen, tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Ne mutlu ki Başkan Herzog'un, benim ve diğer yetkililerin araya girmesinden sonra on yıl hapis cezasına çarptırılan Danny Awka hafta başında ailesinin yanına dönecek. Bu, İsrail'in vatandaşlarımız için yaptığı birçok çabanın bir parçası ve İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ısınmasının kanıtıdır. Sorunun çözümüne katkı sağlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Fidan'a teşekkür ediyorum."

Resim

35 yaşındaki Danny Awka, 2019 yılında uyuşturucu madde olarak bilinen gat bulundurmak ve Türkiye üzerinden kaçakçılığa teşebbüs etmek suçlarından 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

YOĞUN DİPLOMATİK TEMAS YAŞANDI

Jerusalem Post'un aktardığı habere göre Cohen, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile iletişime geçerek, Awka'nın durumunu dikkate almasını istedi. Haberde ayrıca, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile temasa geçtiği kaydedildi.

Knesset üyesi Pnina Tamano-Shata'nın ise Awka'nın serbest bırakılması için devreye girerek, Herzog'u, Awka'nın durumu hakkında uyardığı belirtildi. Gerçekleşen diplomatik çabaların, Awka'nın neredeyse beş yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakılacağı, Cumartesi günü Türkiye'den sınır dışı edilmesi ve aynı gün ülkeye dönmesi bekleniyor.

Awka'nın ailesi, serbest bırakılması için 4 yıldır mücadele ettiklerini kaydederek, "Bu çok uzun bir süre ve İsrail'e inene kadar da bitmeyecek. Tüm ilgililerden ve medyadan bu hassas koşullarda sorumlu davranmalarını ve herhangi bir şey yayınlamak için acele etmemelerini istiyoruz. Awka'ya bizim kadar değer verenler, erken açıklamalar yapmak için acele etmezler" açıklamasında bulundu.

AWKA KANDIRILDIĞINI SÖYLEDİ

"Uyuşturucu kaçakçılığı" suçlaması üzerine 'kandırıldığını' söyleyen Awka'nın, Almanya'da temasa geçtiği uyuşturucu kaçakçılarının kendisine, gatı "Türkiye ve Avrupa'da yasal olduğunu söylediklerini" ifade ettiği belirtildi. Uyuşturucu bitkisinin doğal haliyle İsrail'de yasal olduğu, ancak bitkinin damıtılarak aktif kimyasalı olan katinona dönüştürülmesinin suç teşkil ettiği kaydedildi.

Ynet'e göre Awka, Türkiye'de cebinde 100 dolar ve valizinde 34 kilogram gat ile yakalandı.
Awka'nın hapishanedeki ilk yılında İsrail vatandaşı olduğu için İranlı ve Suriyeli mahkumlar tarafından taciz edildiği ve bunun üzerine İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın devreye girerek başka bir hapishaneye naklinin talep edildiği belirtildi.

Türkiye’de uyuşturucu kaçakçılığından en ağır cezayı alan Awka, gat maddesini taşıması için kandırıldığını, Almanya’daki kaçakçıların, maddenin Türkiye’de yasal olduğunu söyleyerek kendisine yanlış bilgi verdiğini savunuyordu. Haberde, Awka’nın yarın serbest bırakılması ve sınır dışı edilmesinin planlandığı kaydedildi.

Doğu Afrika ve Arap Yarımadası’na özgü çiçekli bir bitki olan gat, uyarıcı bir madde olarak birçok ülkede yasaklı

İSRAİL DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI HAREKETE GEÇMİŞTİ

Çiğnenerek tüketilen ve Yemen otu olarak da bilenen uyarıcı gat maddesinin kullanımı Türkiye, ABDve birçok Avrupa ülkesinde yasaklı olsa da gat doğal halinde İsrail’de kullanılabiliyor.

İsrail basınına göre Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Erdoğan üzerinde diplomatik baskı kurarken Dışişleri Bakanı Cohen de Hakan Fidan’a Awka’ya verilen cezanın gözden geçirilmesi çağrısı yaptı. Knesset üyesi Pnina Tamano-Shata’nın da dahil olduğu çabalar sonucu 4 yıldır hapis yatan Awka’nın İsrail’e dönüşü için Türkiye ile anlaşıldığı belirtildi.

Ailesi de bir açıklama yayınlayarak Danny Awka’nın serbest bırakılması için 4 yıldır büyük çaba harcadıklarını kaydetti.

İsrailli adam, 2019’da yanında 100 dolar para ve 34 kilo gatla yakalanmış ve tutuklanmıştı. Awka’nın hapishanede İranlı ve Suriyeli mahkumlar tarafından taciz edildiği yönündeki iddiaları nedeniyle İsrail Dışişleri Bakanlığı Awka’nın başka bir cezaevine nakledilmesini de sağlamıştı.