Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan bir kararla mal ve hizmetlere uygulanan Katma Değer Vergisi (KDV) oranları artırıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, (a) bendinde yer alan mal ve hizmetler için uygulanan KDV oranı %18'den %20'ye çıkarıldı. Aynı şekilde, (b) bendinde yer alan mal ve hizmetler için uygulanan KDV oranı ise %8'den %10'a yükseltildi.

Bu karar, 2002 yılından bu yana ilk defa KDV oranlarının artırıldığı bir döneme denk geliyor. Ayrıca, pasaport, noter ücreti gibi işlemlerdeki harçlarda da %50 artış gerçekleştirildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülecek olan bu karar, 10 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe girecek.

HARÇLARDA %50 ARTIŞ

Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 492 Sayılı Harçlar Kanunu'na bağlı tarifelerde yer alan maktu harç tutarlarına %50 oranında artış yapıldığı duyuruldu. Yargı, Noter, Vergi Yargısı, Tapu ve Kadastro, Konsolosluk, Pasaport, İkamet Tezkeresi, Çalışma İzni, Çalışma İzni Muafiyeti, Vize, Dışişleri Bakanlığı Tasdik, Gemi ve liman, İmtiyazname, Ruhsatname, Diploma ve Trafik harçlarını kapsayan bu artışlar, belirtilen tarifelere yansıtıldı.

Ancak trafik harçları kapsamında yer alan "Sürücü belgesi harçları" bu artıştan muaf tutuldu.

BANKA VE SİGORTA MUAMELELERİ VERGİSİ ARTIRILDI

Kararda ayrıca tüketici kredilerinde uygulanan Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BMSV) oranı da %10'dan %15'e yükseltildi.

YURT DIŞINDAN GETİRİLEN TELEFONLARIN HARCI ARTIRILDI

Son olarak, "Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı" adı altında olan harç tutarı 6 bin 91 liradan 20 bin liraya yükseltildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre; Katma Değer Vergisi'ne zam geldi. Yüzde 18'lik KDV uygulanan mal ve hizmetlerde KDV oranı yüzde 20; yüzde 8 uygulanan mal ve hizmetlerde KDV ise yüzde 10 oldu.

Türk Lirası'nın tarihi değer kaybı sürerken, seçimlerin ardından neredeyse her kalemde fahiş zamlar gelmeye de devam ediyor. Son olarak Katma Değer Vergisi'ne (KDV) artış yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Akaryakıta 6 TL'lik Dev Zam! Bir Ayda Rekor Kırdı: Depo Fulleme Mazide Kaldı Akaryakıta 6 TL'lik Dev Zam! Bir Ayda Rekor Kırdı: Depo Fulleme Mazide Kaldı

Karara göre; Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi (KDV) Oranlarının Tespitine İlişkin Kararın (a) bendinde kapsamı belirtilen mal ve hizmetlere uygulanan yüzde 18'lik KDV, yüzde 20; (b) bendinde kapsamı belirtilen mal ve hizmetlere uygulanan yüzde 8'lik KDV ise yüzde 10 oldu.

10 TEMMUZ PAZARTESİ YÜRÜRLÜKTE

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yürütmesinde, 3605 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28'inci maddesi gereğince verilen karar, 10 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe girecek.