İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar 7 Ekim’den beri sürerken ateşkes yapılmasına yönelik çabalar da devam ediyor.

Bu kapsamda Hamas, Mısır ve Katar tarafından Gazze için önerilen ateşkes anlaşmasına yanıtını sunduğunu bildirdi.

Hamas'ın liderleri ve diğer Filistinli gruplarla yapılan istişare görüşmelerinin ardından yanıtını ilettiğine vurgu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hamas, söz konusu teklifi, tam ve kapsamlı bir ateşkesi garantileyecek, halkımıza karşı saldırıları bitirecek, Gazze Şeridi'ne yönelik ablukayı kaldırarak yeniden imarı garantileyecek ve esir takası sürecini tamamlayacak şekilde olumlu karşıladı."

Açıklamada ayrıca, Katar ve Mısır'ın yanı sıra İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını durdurma yönünde çaba sarf eden ülkelerin girişimleri takdir edildi.

ABD VE KATAR'DAN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdulrahman El Sani de Doha’da düzenledikleri ortak basın toplantısında konuya dair açıklamalarda bulundu.

El Sani Hamas’ın teklife “olumlu yanıt verdiğini” açıkladı. Hamas’ın yanıtını Tel Aviv’e bildirdiklerini ifade eden Sani, konunun hassasiyeti nedeniyle ayrıntı veremediğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da “Hamas'ın rehı̇ne anlaşması çerçevesı̇ne verdı̇ğı̇ yanıtı gözden geçı̇rı̇yoruz, çarşamba günü İsraı̇l hükümetı̇ ı̇le görüşeceğı̇z” dedi.

El Sani gibi ayrıntıya girmeyen Blinken, "Hala yapılacak çok iş var, ancak bir anlaşmanın mümkün ve hatta gerekli olduğuna inanmaya devam ediyoruz" dedi.

İSRAİL’DEN AÇIKLAMA

İsrail Başbakanlık Ofisi üzerinden Mossad tarafından yapılan açıklamada, "Hamas'ın yanıtı Katar aracılığıyla Mossad'a iletildi. Detayları müzakerelere katılan yetkililer tarafından kapsamlı biçimde değerlendiriliyor" ifadeleri yer aldı.

PARİS TOPLANTISI

Fransa'nın başkenti Paris'te ABD, İsrail, Mısır ve Katar'ın katıldığı Gazze'de ateşkes ve esir takasına ilişkin müzakerelerden bir taslak teklif çıkmıştı.

Daha sonra, İsrail Kanal 12 televizyonu Paris'te görüşmelerin yapıldığını ancak buna ilişkin "basına sızan maddelerin doğru olmadığını" açıklamıştı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby de Paris'te müzakere edilen ateşkes ve esir takası konusunda bir çerçevenin oluştuğunu, özellikle esir takası konusunda somut bir ilerleme kaydedildiğini aktarmıştı. AA, Reuters