Küresel gıda fiyatları mayısta aylık yüzde 0,9 ile sınırlı artarken yıllık bazda yüzde geriledi. Türkiye'deki gıda enflasyonu ise mayısta aylık yüzde 1,69, yıllık gıda enflasyonu 70,14 olmuştu.

Dünya gıda fiyatları, Mayıs ayında şeker ve bitkisel yağ fiyatlarındaki düşüşlere rağmen tahıl ve süt ürünleri fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle art arda üçüncü ayda arttı.

Ücretli Çalışanların Milli Gelir Payı Eriyor: Türkiye’de Alım Gücü Krizi Derinleşiyor Ücretli Çalışanların Milli Gelir Payı Eriyor: Türkiye’de Alım Gücü Krizi Derinleşiyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından derlenen, tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen dünya gıda fiyatları endeksi nisan ayındaki revize edilmiş seviyeden yüzde 0,9 yükselerek mayıs ayında 120,4'e çıktı.

Gıda fiyatları bir yıl önceki seviyesine göre yüzde 3,4 düşüş gösterirken Mart 2022'de gördüğü zirvesinin yüzde 24,9 altında kaldı.

Türkiye'deki gıda fiyatları ise küresel eğilimin aksine sert artmaya devam etti.

TÜİK'e göre aylık gıda enflasyonu yüzde 1,69, yıllık gıda enflasyonu 70,14 olarak hesaplandı.

Ankara'daki gıda fiyatları referans alınarak hazırlanan Türk-İş’ in  mutfak enflasyonu aylık yüzde 7,02, on iki aylık yüzde 83,06 olarak gerçekleşmişti.

TAHIL, ŞEKER, ET, YAĞ VE SÜT FİYATLARI

FAO Tahıl Fiyat Endeksi, mayısta aylık yüzde 6,3 yükseldi. Buğday fiyatları Kuzey Amerika, Avrupa ve Karadeniz gibi üretim bölgelerinde 2024 hasadını sınırlayan olumsuz koşullar yüzünden arttı. Mısır fiyatları Spiroplasma hastalığının yayılması ve Güney Amerika'daki olumsuz hava koşulları nedeniyle yükseldi.

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi nisan ayına göre yüzde 1,8 arttı. Yaz tatili öncesinde gelen talep artışı ve Batı Avrupa'da süt üretiminin tarihi seviyelerin altına düşebileceği yönündeki piyasa beklentileri artışta etkili oldu.

FAO Şeker Fiyat Endeksi ise Brezilya'da yeni hasat sezonunun iyi başlamasının yarattığı baskıyla nisan ayına göre yüzde 7,5 oranında geriledi. Uluslararası ham petrol fiyatlarındaki düşüş de şeker fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturdu.

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi nisan ayına göre yüzde 2,4 oranında geriledi. Mevsimsel üretim artışları ve devam eden zayıf küresel talep nedeniyle düşen palm yağı kotasyonları düşüşte etkili oldu.

FAO Et Fiyat Endeksi mayısta aylık yüzde 0,2 ile sınırlı geriledi. Kümes hayvanları ve büyükbaş hayvan etlerinin uluslararası fiyatları düşerken, domuz ve küçükbaş hayvan etlerinin fiyatlarının arttı.

Sözcü'nün haberine göre, Mayıs ayında küresel gıda fiyatları artış eğilimini sürdürürken, Türkiye’deki gıda enflasyonuyla arasındaki fark giderek büyüdü.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından açıklanan verilere göre, dünya gıda fiyatları endeksi mayıs ayında yüzde 0,9 oranında artarak 120,4 seviyesine ulaştı. Bu artış, tahıl ve süt ürünlerindeki fiyat yükselişlerinden kaynaklandı. Endekste yıllık bazda ise yüzde 3,4’lük bir düşüş kaydedildi, ancak aylık artış eğilimi dikkat çekti. Dünyada gıda fiyatları son bir yılda yüzde 3,4 düşerken Türkiye’de ise yüzde 69,9 artış gösterdi. Bloomberg HT’de yer alan habere göre; Türkiye’de gıda enflasyonu yüksek seviyelerde seyretmeye devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, mayıs ayında yıllık gıda enflasyonu yüzde 69,9 olarak gerçekleşti. 

Editör: Ahmet Kacır