Meclis'de başlayan bütçe görüşmelerinde muhalefet Türkiye'nin fazie yaptığı ödeme üzerinden hükümete tepki gösterdi. Gelecek Partili Selim Temurci, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2024 yılı bütçe görüşmelerinde “Türkiye Cumhuriyeti devleti her ay 105 milyar faiz ödeyecek. Geçtiğimiz yıl tarımsal desteklemeye 62 milyar lira, bu yıl 91 milyar lira bütçe ayrıldı. Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ve 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi ile Sayıştay raporlarının görüşmeleri başladı.

Komisyonda söz alan Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Selim Temurci, gelecek yıl Türkiye’nin aylık 105 milyar lira faiz ödeyeceğine dikkat çekerek, ''Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa'' tepkisinde bulundu. Temurci konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

gg.jpg

'TÜRKİYE’NİN ORTAK AKLA DÖNMESİ LAZIM'

“Bütçe açığımız var, vergiler yetmedi. Ne yapacağız? Borç alacağız. Dış borçta 140 milyar dolarlara gelmişiz. 200 milyar doların üzerinde toplam borçtan bahsediliyor. Bizim şu anda paraya ihtiyacımız var. Sayın Mehmet Şimşek bakanımız sağ olsun dolaşıyor. Türkiye’ye sermaye getirmeye çalışıyoruz, swap swap diye uğraşıyoruz. Tartışma için bu rakamları veriyor değilim.

Bütçe açığını vergilerle kapatamadığımız zaman, bu ülkede faiz giderleri 45- 55 milyar lira arasında gidip gelmiş. Sayın Cumhurbaşkanımız haklı olarak bu faiz giderlerinin düşürülmesine dair çok yerde ifade etti ve biz bunları da alkışladık. Bütçe açığının olağanüstü şekilde arttığı bir iklimde, bu bütçe açığı sadece pandemi ile izah edilebilecek bir açık mı? 2017’den sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde olağanüstü şartlarda o değişiklikler yapıldı ve tekrar Türkiye’nin ortak akla dönmesi lazım. Eğer bu sistem böyle devam ederse, bu rakamları da arayacağız.”

butcee.jpg

'TÜRKİYE HER AY 105 MİLYAR FAİZ ÖDEYECEK'

Temurci, 2024’de Türkiye’nin ödeyeceği aylık faizin 105 milyar lira olacağını belirterek şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti devleti her ay 105 milyar faiz ödeyecek. Geçtiğimiz yıl tarımsal destekleme ile ilgili olarak 62 milyar lira, bu yıl 91 milyar lira bütçe ayrıldı. Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa. Aylık ödediğimiz 105 milyar lira gibi bir faiz var, Türkiye’deki tarıma destek olarak koyduğumuz rakam 91 milyar lira.”

jjj.jpg

'2024-2026 YILLARINDA 80 MİLYAR LİRALIK ÖZELLEŞTİRME YAPILACAK'

Temurci, 2024-26 yıllarında toplamda 80 milyar liralık özelleştirme yapılacağına dikkat çekerek, “Osmanlı’nın son döneminde buradan çok bahsedildi. Tarih ders almamız gerekin bir şey. Kararnameler çıkıyor, AK Partili arkadaşlarımızla da oturup konuşuyoruz bunları. Türkiye’nin limanlarının, o Baltalimanı’nın Türkiye’yi nasıl Düyun-u Umumiye’ye götürdüğünü hepimiz biliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Karar