31 Mart seçimlerinin ardından İsrail'e yönelik ihracatta kısıtlamaya gidilmesine rağmen, Türkiye'den İsrail'e yapılan ticaretin devam ettiği ortaya çıktı. Gazeteci Metin Cihan, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla, limanlarımızdan İsrail'e giden gemilerin bilgilerini aktardı.

Türkiye, 31 Mart seçimlerinin ardından İsrail ile olan ticaretinde önemli bir geri adım atmış, aralarında çelik ve jet yakıtının da bulunduğu 54 ürün grubunda ihracat kısıtlaması getirmişti. Ancak gazeteci Metin Cihan'ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar, kısıtlamalara rağmen ticaretin durmadığını gözler önüne serdi.

Tasarrufun Adı Var: AKP İktidarı Yayımladıkları Genelgelere Karşın Lüks Harcamalardan Hiç Vazgeçmiyor Tasarrufun Adı Var: AKP İktidarı Yayımladıkları Genelgelere Karşın Lüks Harcamalardan Hiç Vazgeçmiyor

Gazeteci Metin Cihan, uluslararası gemilerin seyrüsefer bilgilerine dayanarak, Ticaret Bakanlığı'nın duyurusunun yapıldığı günden bu yana 11 geminin Türk limanlarından kalkıp İsrail'e ulaştığını belirtti. Cihan, şu an Türk limanlarında bekleyen ve yüklemesi tamamlanan 7 geminin de İsrail'e doğru yola çıkmaya hazırlandığını ifade etti. Bu durum, hükümetin İsrail'e yönelik aldığı kısıtlama kararlarının pratikte nasıl bir etki yarattığına dair soru işaretleri uyandırıyor.

gk5kyo7xgaaquxn.jpeg

metin cihan

@metcihan

İsrail ile ticareti, kısıtlama da bayram da pek etkilemiş görünmüyor. Ticaret Bakanlığı duyurusunun olduğu günden beri 11 gemi limanlarımızdan kalkıp İsrail'e ulaşmış. Şu an limanlarımızda bekleyen ve yüklemesi yapılan 7 gemi ise İsrail'e doğru yol almaya hazırlanıyor.

Resim

Sosyal medyada ve kamuoyunda, Gazze'de yaşanan insanlık dramının ardından Türkiye'nin İsrail ile ticari ilişkilerine devam etmesi eleştirilere neden olmuştu. "Harekete geçmek için neden 185 gün beklediniz?" şeklindeki tepkiler, alınan kısıtlama kararlarına rağmen ticaretin sürmesiyle yeni bir boyut kazandı. Gazeteci Metin Cihan'ın paylaşımları, bu ticaretin boyutları hakkında somut bilgiler sunarak, konuya dair tartışmaları daha da alevlendirdi.

Türkiye'nin İsrail'e yönelik ihracat kısıtlamalarına rağmen devam eden ticaret, hem siyasi hem de sosyal açıdan tartışmaları beraberinde getiriyor. Kamuoyu, alınan kararların arkasındaki gerçek niyet ve bu kararların uygulanabilirliği konusunda şeffaflık talep ediyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından 9 Nisan sabah saat 09.00 itibarıyla, yasak konusu ürünlerin İsrail'e ihracatına ilişkin olarak, herhangi bir ihracat beyanname tesciline kesinlikle izin verilmediğini söyleyerek ticaretin devam ettiği iddialarını yalanladı.

Ticaret Bakanlığı, söz konusu iddialar hakkında  "Kamuoyunu yanıltmaya yönelik manipülatif haber içerikleri tümüyle yanlıştır." ifadelerini kullandı.

TİCARET BAKANLIĞI: İSRAİL'E KISITLAMA KAPSAMINDAKİ ÜRÜNLERDE İHRACAT DEVAM ETMİYOR

Bakanlık sosyal medya hesabından paylaşım yaparak, bugün sosyal medyada gündem olan "yasak kapsamındaki ürünlerin İsrail'e ihracatının devam ettiği"ne dair iddiaları yalanladı.

Devletin aldığı karar gereği, toplam 54 ürün grubuna ait 1019 farklı gümrük tarife istatistik pozisyonunda yer alan ürünlerin İsrail'e ihracatının Ticaret Bakanlığı tarafından durdurulduğunu hatırlatan Bakanlık şunları söyledi:

"Söz konusu ürünlerin ihracatına ilişkin gümrük beyannamelerinin tescil işlemleri, 9 Nisan 2024 tarihi saat 09.00'dan itibaren durdurulmuştur. Bu kapsamda, 9 Nisan 2024 Salı günü sabah saat 09.00 itibarıyla, yasak konusu ürünlerin İsrail'e ihracatına ilişkin olarak, herhangi bir ihracat beyanname tesciline kesinlikle izin verilmemektedir. Kamuoyunu yanıltmaya yönelik manipülatif haber içerikleri tümüyle yanlıştır."

Ticaret Bakanlığı yalanladı: Kısıtlama kapsamındaki ürünlerin İsrail'e ihracatı devam etmiyor!